Шан-Коба
Шан-Коба, печерна стоянка середньокам'яної доби на навісі Шан-Коба на правому березі струмка Кубалар-Су у сточищі річки Чорної. Розташована у обривах скель недалеко від водопада Кобалар у Балаклавському районі на схід від села Передове, у Байдарській долині.
Стоянка досліджувана 1928, 1935—1936.
Налічує 6 культурних шарів серед яких
- три нижніх (6, 5 шари) відносяться до шан-кобинської культури ранньо-середньокам'яної доби;
- середні шари (4 й 3 шари) — до шпанської культури;
- верхні два (2, 1 шари) — до мурзак-кобинської культури пізньо-середньокам'яної доби.
Прослежено, що на той час перед входом у навіс була споруджена своєрідна кам'яна стінка, що захищала житло від холодних північно-західних вітрів. Під навісом розчищено сліди відкритого вогнища у діаметрі у 60 см. Тут зібрано декілька крем'яних знарядь, деяка кількість кістяних виробів (шила, вістря стріл) а також безліч нуклеусів, ножеподібних пластин, відколи та інші.
Присутність 6-ьох шарів та ряду горизонтів свідчить, що печера була заселена за середньовічної доби була заселена багаторазово.
Кістки належать диким тваринам: оленю благорідному, віслюку, дикій свині, сайгаку та іншим. Серед придомашнених тварин кісті собаки.[1]
У верхньому шарі кам'яне неолітичне знаряддя, уламки грубого посуду.
Див. також
Примітки
- Векилова Е. А. (1971). Каменный век Крыма: Некоторые итоги и проблемы. NQ 173. МИА. с. 117–162.
Джерела
- Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.
- Археология Украинской ССР. (в 3-х тт.) Киев 1986 год. 1 том стр. 89-90
- Энциклопедия крымских древностей: Археологический словарь Крыма; Буров Г. М.; Київ — 2006 рік (російською мовою); стор. 301