Шафа

Ша́фа — вид меблів, призначений для зберігання речей. Має вигляд паралелепіпеда, спереду розміщені двері, а всередині полички. Перші шафи з'явилися в середньовіччі. Вони дуже відрізнялися від сучасних, і крім одягу в них зберігали безліч інших речей. Шафу можна вважати результатом еволюції скрині. Відтоді як винайшли шафу, вона швидко поширилася завдяки своїй зручності, адже речі в ній, на відміну від скрині, можна розміщувати по поличках. Тоді ці речі легше і дістати, і знайти. Шафи розрізняють за призначенням і типом. Є кілька типів шаф: звичайні, багатодверні, відкриті (без дверей), шафи-купе, також бувають шафи з антресолями. Окремим видом можна вважати тумбочку — зменшений різновид шафи, переважно однодверний, висотою до 1,3 метра.[1]

Походження слова

Українське слово шафа (обласне — «скахва») походить від пол. szafa < сер.-в.-нім. Schaf («діжка», «шафа») < schaffen («творити», «формувати»). Від дієслова schaffen також походить слово Schaffer («боярин на весіллі», «дружко», «шафер»). Зміна граматичного роду з чоловічого на жіночий відбулася ще у польській мові під впливом слів almaria («шафа») та skrzynia («скриня»)[2].

Типи

 • Одежна шафа (гардероб, шифоньєр) — шафа для зберігання одягу.
 • Шафка — маленька шафа-столик.
 • Шафа-купе — шафа з розсувними дверцятами, аналогічними дверям у залізничних купе.
 • Буфет — шафа для посуду та продуктів.
 • Книжкова шафа — шафа для зберігання книжок.
 • Ми́сник — шафа (полиця) для посуду і продуктів[3].
 • Су́дник — шафа (полиця) для зберігання посуду, а також продуктів, напоїв[4].

Призначення шафи

Ймовірно, що спершу шафи використовувались тільки для зберігання одягу. Проте зрозумівши вигоду цього предмета, його стали використовувати для зберігання книг, посуду, одягу (гардероб), грошей (сейф) та інших речей. Кілька шаф, що утворюють ансамбль, називають «стінкою». Стінка зазвичай містить в комплекті шафи різних призначень, які комбінуються з антресолями та тумбочками. Стінки мають естетичний вигляд, надають кімнаті затишку та стилю.

У культурі

Інше

Цікавинки

 • У минулому в Західній Європі багато будинків споруджено із спеціальним виступом під дахом. Через цей виступ, що слугував блоком, перекидали шнур, прив'язаний до шафи, й крізь вікно втягували її в оселю.
 • Першу у світі шафову стінку створив француз Поль Кадовіз. Після цього вони блискавично поширились по цілому світі.[5]
 • Перші шафи будувалися за архітектурними правилами і мали дах, карниз, колони та інші елементи, притаманні будинкам[5].

Див. також

 • Шафа електрична
 • Коробка-ліжко — ліжко у вигляді шафи, що вживалося в Європі до XIX—XX ст.ст.

Примітки

 1. Особливості внутрішньої обробки шафи-купе.
 2. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У  Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
 3. Мисник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 4. Судник // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
 5. Эволюция.com — История шкафа(рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.