Юдит Лейстер

Юдит Лейстер (нід. Judith Jans Leyster,28 липня 1609, Гарлем 10 лютого 1660, Гемстеде) — голландська художниця першої половини 17 століття, єдина жінка-художниця гільдії Св. Луки міста Гарлем на той час.

Юдит Лейстер
нід. Judith Jans Leyster
Автопортрет , 1630 р., Вашингтон
При народженні Judith Jans Leyster
Народження 28 липня 1609(1609-07-28)
Гарлем
Смерть 10 лютого 1660(1660-02-10) (50 років)
  Гемстеде
Країна  Нідерланди
Жанр побутовий жанр, портрет, жанрова композиція, натюрморт
Навчання можливо, у Франса Халса
Діяльність художниця
Напрямок реалізм, голландське бароко(?)
Роки творчості 1629–1655
Вплив Франс Халс, Гендрік Тербрюгген
Член Гарлемська гільдія святого Луки
Твори Jolly Toperd, Веселе тріо, The Propositiond, A Youth with a Jugd і A boy and a girl with a cat and an eeld
У шлюбі з Ян Мінзе Моленар
Автограф

 Юдит Лейстер у Вікісховищі

Життєпис

Юдит Лейстер народилась в місті Гарлем. Хрестини новонародженої відбулися 28 липня 1609 року в Гроте Керк. Тобто, вона народилася раніше, а хрестини відбулися, коли одужала матір дочки після пологів. Батько був володарем пивоварні. Юдит — була восьмою дитиною Яна Лейстера. 1628 року родина перебралася в провінцію Утрехт.

Гіпотези про навчання

Ніхто не вбачав в дівчині особливих здібностей, тим пача здатності стати художницею. Тому точних відомостей про навчання дівчини не збережено. Розгляд і аналіз зберігшихся картин раннього періоду творчості доводить, що вона добре знала твори утрехтських караваджистів, особливо Гендріка Тербрюггена. З картинами останнього її ріднить пристрасть до сюжетів з музиками і серйозність, повага до цього фаху. Картини з музиками досить постійна тема її творчості. Навіть на автопортреті 1635 року (Національна галерея мистецтв, Вашингтон) художниця подала себе за створенням полотна зі скрипалем.

Але значно більший вплив на молоду майстриню Юдит Лейстер мала артистична манера Франса Халса. Ми не маємо достеменних свідоцтв про навчання Юдит Лейстер у Халса. Але збережене свідоцтво про хрестини однієї з дитин Франса Халса, де Юдит Лейстер була свідком у 1631 році. Саме цим роком позначені перші твори майстрині, що збережені. Але вони не перші, а швидше середні за часом в її творчості.

Родина

Шлюб з Юдит Лейстер у 1636 році узяв художник Ян Мінзе Моленар (1609–1668). Вони мали п'ятеро дітей, це — Ян (1637), Якоб (1639), Олена (1643), Єва (1646) и Костянтин (1650). Одинадцять років мешкали в Амстердамі. Родина мала садибу в містечку Хемстеде, що розташована в передмісті Харлема. Як матір Юдит Лейстер зазнала чимало горя, бо поховала трійку зі своїх дітей. Лише двое дожили до дорослого віку.

Шлюби чи родини, де обидва молодята чи родичі були художниками, в Голландії 17 століття траплялися. Це Сара ван Баальберген та Барент ван Ейзен, Марія де Греббер (сестра художника Пітера де Греббера), що плідно працювала в майстерні свого батька. Але Юдит Лейстер була досить послідовною в прагненні стати майстром. У 1633 році вана стала членом гільдії Св. Луки міста Харлем, а трохи перегодом мала трьох учнів-парубків, як і тодішні художники-чоловіки.

Жанрове розмаїття

Юдит Лейстер. "Квіти в порцеляновій вазі ", 1654, Музей Франса Галса

Цілком закономірно, що художник-початківець береться за різні жанри і робить спроби в різних художніх манерах. Все це притаманне і Юдіт Лейстер. В творчому доробку майстрині портрет, жанрова картина, побутовий жанр, натюрморт. Художниця зробила спроби в стилістиці утрехтського караваджизму (картини «Гра в трік трак», 1630 р., «Веселе тріо», до 1631 р., «Концерт», 1633 р.) з елементами бароко, голландського реалізму (картини «Серенада», 1629 р., «Зваблення»,1631 р., «Вояк біля обладунків»), останні з яких позбавлені реготу, «галсовських» жартів, буденні і стримані. Про це свідчать навіть усі ті 48-50 картин, що дійшли до 21 століття, але їх кількість була більшою. За висновками, творча обдарованість Юдіт Лейстер, матері п'ятьох дітей, значно перевищувала обдарованість її чоловіка — Яна Моленара.

Про зацікавленість до творчості майстрині 17 століття свідчить і виставка, створена зусиллями Музею Франса Галса (місто Харлем) та Національною галереєю мистецтв у США (місто Вашингтон) .

Смерть

Восени 1659 року художниця сильно хворіла. На початку лютого 1660 року вона померла в містечку Хемстеде.

Творчість Юдит Лейстер зазнала забуття майже на 250 років. І її перевідкриття відбулося у 1893 році. Музей Лувр придбав чергове полотно художника Франса Галса. Дослідження картини і її розчистка принесли нове для мистецтвознавців ім'я — Юдит Лейстер, яку деякий час вважали епігоном Галса. З часом коло її творів розширилося і майстриня посіла власне місце в мистецтві Голандії 17 століття.

Вибрані твори

«Концерт», 1633 р.
" Веселе тріо ", до 1631 р., прив. збірка
 • " Блазень з лютнею ", копія картини Франса Галса
 • " Портрет дівчинки " («Дівчинка в солом'яному капелюшку»), Академія Каррара, Бергамо, музей Вальраф-Ріхартс, Кельн
 • «Серенада», 1629, Амстердам
 • « Пий до краплі», 1629, Музей Франса Галса, Харлем
 • « Хлопчик і дівчинка з котом та рибкою», Національна галерея (Лондон)
 • " Двіка малюків з котом ", 1629, прив. збірка
 • « Бенкетуюча пара», 1630, Лувр, Париж
 • «Гра в триктрак», 1630 р., Музей мистецтв, Ворчестер
 • " Веселе тріо ", до 1631 р., прив. збірка
 • «Зваблення», 1631, Мауріцхейс, Гаага
 • « Дівчина з келихом», прив. збірка
 • « Веселий випивоха», Берлін
 • «Концерт», 1633 р., Національний музей жинок в мистецтві, Вашингтон
 • «Автопортрет», 1635, Вашингтон, США
 • "Юнак флейтист ", 1635, Нац. музей, Стокгольм, Швеція
 • « Гра в карти», прив. збірка
 • «Два парубки напідпитку і Смерть», 1639, Музей мистецтв, Філадельфія, США
 • " Вояк біля обладунків ", прив. збірка, варіант в Ермітажі, копія з картини сина Галса (?)
 • "Квіти в порцеляновій вазі ", 1654, Музей Франса Галса

Джерела

 • Harris A.S., Nochlin L. Women Artists: 1550–1950 . New York: Los Angeles County Museum of Art; Knopf, 1976
 • Fox Hofrichter F. Judith Leyster: a woman painter in Holland's Golden Age. Doornspijk: Davaco, 1989.
 • Chadwick W. Women, Art, and Society. London: Thames and Hudson, 1990
 • Welu J.A., Biesboer P. Judith Leyster: a Dutch master and her world. Zwolle: Waanders Publishers; Worcester: Art Museum, 1993
 • Fraser A.I. Judith Leyster. Indianapolis: Indianapolis Museum of Art, 1995

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.