Яхмос I

Яхмос І Небпехтіра, іноді Ахмос I (також відомий грецький варіант — Амасіс, Амасос) (1550–1525 роки до н. е.) фараон-засновник XVIII династії, спадкоємець незалежного від гіксосів царя Уасета Камоса.

Яхмос I
Фрагмент статуї Яхмоса I (Метрополітен Музей)
Давньоєгипетський фараон
Панування бл. 1550-1525 до н. е., 
XVIII династія
Попередник Камос
Наступник Аменхотеп I
Тронне ім'я (преномен): Небпехтіра[1]
Повелитель сили Ра



Власне ім'я (номен): Яхмос[2]
Народжений місяцем, або народжений Ях

 
Ім'я Гора: Аахеперу[2]
Величний в діях[3]
Ім'я небті: Тутмесут[2]
Народжений без гріха[3]

Золоте ім'я Гора: Джеставі[2]
Той, хто об'єднує дві землі[3]



В шлюбі з Яхмос-Нефертарі
Діти Мерітамон, Сітамон, Сіамон, Яхмос-Анх, Аменхотеп I, Рамос, можливо Мутнофрет
Батько Таа II Секененра
Мати Яхотеп
Місце поховання Абідос
Монументи Палаци в Аварісі, Храм Амона-Ра в Карнаці, Храм Монту в Арманті

Життєпис

Близько 1580 року до н. е. йому вдалось вигнати гіксосів та знову об'єднати Єгипет. Провів енергійні та успішні реформи з відновленням і подальшим розвитком економіки, адміністрації, війська. Звільнення від гіксосів та об'єднання країни цим фараоном поклало початок добі Нового царства.

Створив значний флот та велику боєздатну армію, до лав якої входили й запозичені у гіксосів колісниці. Після низки битв на суші й на водах Нілу підступив до ворожої столиці, Аваріса, і штурмом узяв його. Переслідуючи гіксосів, вторгся до південного Ханаану. Протягом кількох років тримав в облозі місто-фортецю Шарухен — останню твердиню гіксосів у безпосередній близькості до Єгипту. Після взяття Шарухена й остаточного знищення гіксоської загрози повернувся з військами до Єгипту. Однак на цьому війна не припинилась — пропливши Нілом усю країну, він вторгся до Північної Нубії де розгромив коаліцію місцевих племен. Після тих двох походів Яхмос І також успішно придушив кілька повстань всередині країни.

Примітки

  1. Clayton, Peter. Chronicle of the Pharaohs, Thames and Hudson Ltd, paperback 2006. стор. 100
  2. Clayton, стор. 100
  3. Wiener, Malcolm H. and Allen, James P. The Ahmose Tempest Stela and the Thera Eruption стор. 3 Journal of Near Eastern Studies, Vol. 57, No. 1 (Jan., 1998)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.