3-й окремий мотопіхотний батальйон «Воля»

3-й окремий мотопіхотний батальйон «Воля» (3 ОМПБ, в/ч А3414, пп В0111) — формування у складі Збройних сил України, створене як 3-й батальйон територіальної оборони «Воля» з мешканців Львівської області.

3-й окремий мотопіхотний батальйон «Воля»
Нарукавний знак батальйону, 2016 рік
Засновано 30 травня 2014
Країна  Україна
Вид Сухопутні війська
Тип  Механізовані війська
Походження Львівська область
Війни/битви Війна на сході України
Командування
Поточний
командувач
майор Андрій Ляхович
Знаки розрізнення
Прапор
нарукавний знак

Медіафайли на Вікісховищі

Створення

Про створення добровольчого батальйону на території Львівської області було вперше повідомлено 18 березня, військовим комісаром Львівської області, полковником Володимиром Щуром[1][2]. 8 травня 2014 року головою ЛОДА, було видано розпорядження про організацію роботи з добровільного залучення громадян до вступу на військову службу за контрактом до 3-го батальйону територіальної оборони[3]. Офіційною датою створення батальйону є 30 травня 2014 року[4].

Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, дав пояснення, чому батальйон отримав саме третій номер:

Нині в області формують так званий 3-й батальйон територіальної оборони Львівської області. Чому його називають третім? Це не означає що його створюють втретє, справа в тому, що останні 10–15 років Україна поділена на зони територіальної оборони, Львівщина ж має №3 у цьому поділі[5].

З обласного бюджету був виділений мільйон гривень. Через бюрократичні перепони, на початок серпня було освоєно лише 50 % з цих коштiв[6].

Першим командиром 3-го БТрО став призначений 15 травня на цю посаду підполковник запасу Андрій Кушнір[7]. 2 жовтня новим комбатом було призначено майора Андрія Ляховича[8]. До цього, він служив заступником командира батальйону.

Склад

До складу Львівського батальйону територіальної оборони у травні ввiйшли 423 вояки. Після проведення третьої черги мобілізації батальйон доукомплектували ще 203 вояками[9]. З усіма були укладено контракти на три роки[10]. Серед бійців — представники різних верств суспільства. Іван Троцько у мирному житті працював на шахтi у Червонограді. За його словами:

Йдеться не про гроші, йдеться про обов'язок і честь. Якщо всі будемо ховатися від війська, хто боронитиме країну, нашу землю, наших жінок і дітей?! Комусь треба одягти військовий однострій, то чому не мені?[11].

У минулому, за його плечима — служба в аеромобільно-десантних військах, миротворчі місії. Після Революції гідності стрілець 1-ї роти рядовий Троцько готовий боронити територіальну єдність України. Усього, до батальйону приєдналися 13 червоноградських шахтарів, для яких їхні товариші по шахтi придбали всю необхідну захисну амуніцію: бронежилети, шоломи, тактичні окуляри тощо.

Першочерговими завданнями батальйону були визначені: — охорона та оборона важливих об'єктів інфраструктури Львівщини, шляхів автомобільного та залізничного сполучення, підсилення охорони визначених ділянок кордону України, боротьба з диверсантами, іншими ворожими озброєними угрупуваннями, забезпечення умов для оперативного розгортання військ у випадку потреби тощо.

Озброєння

При формуванні особовий склад батальйону одержав легку стрілецьку зброю: автомати та ручні кулемети. У зоні АТО солдати отримали важкі кулемети та автоматичні гранатомети. Характер бойових дій у секторі «А» змусив вояків 3-го БТрО звернутися у вересні до командування iз вимогою доукомплектування батальйону важким озброєнням та бронетехнікою[12].

Діяльність

Упродовж травня-червня солдати батальйону пройшли випробування на стійкість та витривалість під час військового вишколу та бойового злагодження на Яворівському військовому полігоні[10]. За словами підполковника Кушніра, програму навчання особовий склад батальйону перевиконав удвічі:

Часу для навчання багато не буває. Досвід набували швидко і якісно, адже більшість проходила військову службу у Збройних силах та Внутрішніх військах. Навички відновлюються швидко, і вони всіляко допомагали новачкам опановувати армійську справу. ... Батальйон пройшов загальновійськову підготовку з урахуванням досвіду, здобутого в Югославії, Іраку та на сході України. В армії не вивчали такої ситуації, як «зачистка» будинку. Тренування взяті з навчальної програми підготовки спецпідрозділів[7].

У ніч на 4 липня сто бійців батальйону вирушили зі Львова на схiд України[13]. Заступник голови Львівської обласної державної адміністрації Йосиф Ситник закликав солдатiв «продовжити славні традиції своїх предків — козаків та бандерівців»[14]. Захисну амуніцію для бійців доставили лише у день виїзду. Солдати розповіли журналістам, що частину амуніції їм довелося купувати за власні кошти[15].

9 липня 2014 року, 3-й батальйон територіальної оборони вже виконував бойові завдання у зоні АТО на Луганщині. Особовий склад розпочав бойове чергування на шести блокпостах, як поблизу Луганська, так i в 6—8 км від кордону з Росією[16].

4 вересня до зони АТО поїхало ще 100 воякiв батальйону. Бронежилети i каски нового зразку їм пообіцяли надати по прибуттю на місце дислокації[17].

5 вересня під селом Шишкове терористами було полонено військовиків 3-го БТРо Павла Калиновського, Петрака Олега Михайловича, Кузьмина Михайла Степановича та Литвина Мирослава Богдановича. Розстріляні Дмитро Власенко й Андрій Малашняк.

24 вересня 2014 року місцевий сайт опублікував звістку, що п'ятеро бійців 3-го БТрО у вересні потрапили до полону.[18][19]

Проблеми з ротацією 2014 р.

1 жовтня голова Львівської ОДА Юрій Турянський зустрівся із сім'ями солдат Львівського батальйону територіальної оборони, які прийшли до нього з вимогою провести ротацію військовослужбовців. Турянський написав листа до Міністерства оборони України. Генштаб Збройних сил України повiдомив, що ротацію планується провести до кінця листопада[20].

15 жовтня обурені родичі бійців 3-го батальйону територіальної оборони перекрили вулицю у центральній частинi міста, протестуючи проти затримки з ротацією. У ході акції протесту водiй легкового автомобіля збив декілька активістів. Відбулася бійка[21].

25 листопада Юрій Турянський уточнив, що ротація 3-го БТрО пройде до 3 грудня[9].

Переформатування

У листопаді 2014 року 3-й батальйон територіальної оборони Львівщини переформатували в 3-й окремий мотопіхотний батальйон 24-ї окремої механізованої бригади; про це повідомив Юрій Турянський на зустрічі з представниками громади[22].

Командування

  • підполковник Андрій Кушнір (до вересня 2014)[23]
  • майор Андрій Ляхович (з жовтня 2014)[24][25]

Втрати

Див. також

Примітки

  1. У Львові формується батальйон територіальної оборони[недоступне посилання з лютого 2019]
  2. В області постане «Батальйон територіальної оборони». Архів оригіналу за 1 грудня 2014. Процитовано 22 листопада 2014.
  3. Розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від «8» травня 2014 року № 149/0/5-14
  4. На Львівщині сформували третій батальйон територіальної оборони
  5. Армія у злиднях: Львівщина далі формує військовий батальйон, який охоронятиме спокій області. Тим часом воякам бракує взуття, форми та бронежилетів!
  6. Через бюрократію Львівський батальйон територіальної оборони залишився без бронежилетів
  7. Досі армію не вчили «зачищати» будинки і міста… Архівовано 29 листопад 2014 у Wayback Machine., Високий замок, 9 липня 2014
  8. Львівський батальйон територіальної оборони отримав нового командира
  9. Ротація Третього батальйону тероборони пройде до 3 грудня[недоступне посилання з лютого 2019]
  10. Командир третього батальйону територіальної оборони задоволений перебігом підготовки новобранців. Фото
  11. Львівські «леви» — курс на Cхід Архівовано 24 грудень 2014 у Wayback Machine., Народна армія, 7 липня 2014
  12. Бійці 3-го батальйону територіальної оборони Львова вимагають забезпечення зброєю та технікою
  13. Урядовий портал: Зі Львова у зону АТО вирушили понад сто бійців батальйону територіальної оборони
  14. Йосиф Ситник взяв участь у відправленні Третього батальйону територіальної оборони Львівщини на захист східних теренів України. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 22 листопада 2014.
  15. Зі Львова в зону АТО вирушив ще один батальйон територіальної оборони
  16. Батальйон територіальної оборони Львівщини захищає шість блокпостів у зоні АТО
  17. Зі Львова вирушили на фронт ще понад сотня бійців батальйону територіальної оборони (додано відео)
  18. П'ятеро військовослужбовців львівського батальйону територіальної оборони «Воля» зникли безвісти. Архів оригіналу за 29 листопад 2014. Процитовано 22 листопад 2014.
  19. П’ятеро військовослужбовців львівського батальйону територіальної обо…. archive.is. Процитовано 26 вересня 2016.
  20. Ротація батальйону територіальної оборони Львівщини відбудеться до кінця листопада
  21. У Львові родичі бійців АТО рвали одяг і трощили авто, вимагаючи ротації
  22. Третій батальйон тероборони Львівщини розформували[недоступне посилання з грудня 2018]
  23. Підполковник Кушнір більше не командир 3-го батальйону територіальної оборони Львівщини, - Поронюк. Гал-інфо. Процитовано 18 грудня 2016.
  24. Батальйон територіальної оборони Львівщини очолив майор Андрій Ляхович - DailyLviv.com. dailylviv.com. Процитовано 18 грудня 2016.
  25. Львівський батальйон тероборони отримав нового командира. Процитовано 18 грудня 2016.
  26. Від вибуху під Оленівкою загинув солдат 24 омбр зі Львова Анатолій Сорочинський
  27. На Донеччині під снайперським вогнем полягли воїни 24-ї бригади Джерелейко і Бардалим

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.