Національна гвардія України

Націона́льна гва́рдія Украї́ни військове формування з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України (МВС) і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян України, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами — із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій. Як самостійна силова структура існувала з 1991 по 2000, як військове формування з правоохоронними функціями на базі Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та залученням нових військових кадрів на добровольчій основі з 13 березня 2014 року[6]. Загальна чисельність — до 60 тисяч військовослужбовців.

Національна гвардія України
Емблема Національної гвардії України, з 2017 року
На службі 4 листопада 1991 — 11 січня 2000
12 березня 2014 — дотепер
Країна  Україна
Вид  МВС України (з 2014 року)
МОУ (1991—2000 рр.)
Тип національна гвардія
Роль жандармерія
Чисельність 50 000 (станом на 1.3.2017)
60 000 (максимальна)
Штаб Київ
Гасло «Честь. Мужність. Закон.»
Кольори олива     , волошковий     
Річниці 4 листопада 1991
12 березня 2014
26 березня
Конфлікти Придністровський конфлікт (Прикриття державного кордону з Молдовою весна/літо 1992)
Кримська криза (1992–1994)[1][2]
Російська збройна агресія проти України
Війна на сході України
Вебсайт ngu.gov.ua
Командування
Командувач  генерал-лейтенант
Юрій Лебідь[3][4][5].
Начальник штабу генерал-лейтенант
Кондратюк В. В.
Начальник логістики генерал-майор
Руслан Дзюба
Визначні
командувачі
Красіцький Олександр
Петро Аккерман
Сергій Кульчицький
Знаки розрізнення
Прапор
Знаки розрізнення
Нагрудний жетон
Кокарда

Медіафайли на Вікісховищі

Національна гвардія України функціонує в системі Міністерства внутрішніх справ України. Міністр внутрішніх справ України здійснює військово-політичне та адміністративне керівництво Національною гвардією України. До особового складу Національної гвардії України входять військовослужбовці та працівники. Військовослужбовці проходять військову службу за контрактом та за призовом. Військовослужбовці Національної гвардії України на період військової служби зупиняють членство в політичних партіях та професійних спілках. Існує Військовий резерв Національної гвардії України. Резервісти, які проходять службу у Резерві Нацгвардії, одержують відповідні військові знання.

Історія

У відновленій після революції в Російській імперії українській державі службу безпеки несла спершу міська та повітова міліція, за гетьманату державна варта, за Директорії знову міліція. Незалежно від цього, засновано 1919 для тієї ж служби «Кіш для охорони республіканського ладу»; 1920 організовано жандармерію. У зв'язку з цим видано «Тимчасову загальну інструкцію служби для жандармерії», затверджену військовим міністром УНР 24.09.1920.

В ЗУНР встановлено 6.11.1918 Радою державних секретарів Корпус Державної Жандармерії. Його організація була заснована на колишньому австрійському законі з 1894 року. В останній інстанції Жандармерія підлягала у всіх справах державному секретаріатові військових справ. Команду Державної Жандармерії створено у Львові, що пізніше мала осідок в Тернополі, врешті в Станіславі. В кожній з 3 військово-територіальних областей встановлено «експонованого старшину Жандармерії», якому підлягали команди відділів, повітів і станиць. Комендантами Державної Жандармерії були отаман Л. Індишевський, з лютого 1919 підполковник О. Красіцький; заступниками останнього були Індишевський, а згодом підполковник Я. Яськевич. «Експонованими старшинами» були сотники: І. Козак (Львів), С. Малинович (Станіслав) та М. Алиськевич (Тернопіль). Інспектором Державної Жандармерії іменовано полковника О. Гаванського.

Реорганізацію Жандармерії проведено законом УНРади з 15.2.1919, який змінив частково колишній австрійський закон про Жандармерію, встановлюючи, що Жандармерія підлягає щодо служби публічної безпеки державним повітовим комісарам, а в справах військових, господарсько-адміністраційних, вишколу і контролю служби своїм командантам; в останній інстанції у всіх справах — державному секретаріатові внутрішніх справ. Пост інспектора Жандармерії скасовано, а натомість створено при державному секретаріаті внутрішніх справ «б відділ Жандармерії і поліції», начальником якого став отаман Ю. Волощук. Скасовано також пости експонованих старшин, але в березні 1919 створено такий пост в Дрогобичі, очолений отаманом І. Дичкою. Для вишколу пробних жандармів Команда Державної Жандармерії організувала «доповняючий відділ». В лютому 1919 на 23 встановлених відділів Державної Жандармерії було обсаджених повністю 18, а решта частково. Державна Жандармерія перед переходом за Збруч налічувала 6 булавних і 25 сотенних старшин, 1000 професійних жандармів, 400 пробних (австрійських і українських вишколів) та 3000 міліціонерів, що становили доповнення жандармських станиць з уваги на воєнний час. Після ліквідації державного секретаріату внутрішніх справ в червні 1919 Державну Жандармерію підпорядковано спочатку Начальній Команді УГА, потім Команді Запілля, вкінці Військовій Канцелярії Диктатора ЗОУНР. Після виїзду останнього з України Державна Жандармерія перейшла в розпорядження і владу Команди Етапу УГА. За Збручем в липні 1919 перейменовано Державну Жандармерію на «Народну Сторожу», щоб не дратувати населення Центральної і Східної України пригадкою про злопам'ятну російську жандармерію. Із професійних і пробних жандармів створено 8 відділів «Народної Сторожі», що несли службу безпеки й допоміжну військову службу в районі розташування УГА. Після катастрофи УГА частина Державної Жандармерії вступила до Дієвої Армії УНР, інші опинилися в полоні або в таборах інтернованих в Чехословаччині.

Рішенням державного секретаріату військових справ 24.3.1919 створено при Залізнодорожній військовій управі Залізнодорожну Жандармерію; вона виконувала службу безпеки на залізницях.

Після відновлення незалежності

Національна гвардія України була утворена Законом України «Про Національну гвардію України» від 4 листопада 1991 року № 1775-XII[7]. Підрозділ, утворений на базі Внутрішніх військ УРСР, був розформований Законом України «Про розформування Національної гвардії України» від 11 січня 2000 року № 1363-XIV[8]. Із 1991 по 2000 роки ГУК НГУ очолювали:

Відродження

Національна гвардія України була відновлена 13 березня 2014 року (відповідно до закону України «Про Національну Гвардію України» від 13 березня 2014 року) під час напруженої ситуації в АР Крим і східних регіонах України. Порушення територіальної цілісності України та захоплення Криму Росією істотним чином вплинули на позицію влади щодо національної гвардії: у зв'язку з надзвичайністю подій, що розгортались в Україні, 11 березня 2014 року в.о. Президента України Турчинов звертається до Верховної Ради[11] і вже в той самий день прийнято рішення відродити Національну Гвардію України.

13 березня 2014 року, Верховна Рада України затвердила закон № 4393 та фінансування Національної Гвардії[12]. За таке рішення проголосували 262 народних депутати з 330 зареєстрованих у сесійній залі. Було зазначено, що базою для відновлення Національної гвардії є Внутрішні війська МВС України, які перетворюються на військове формування з правоохоронними та службово-бойовими функціями[13][14][15].

Згідно з Розділом ІІ Закону України «Про Національну Гвардію України» загальна чисельність Національної гвардії України не перевищує 60 тисяч військовослужбовців. У разі необхідності чисельність Національної гвардії України може бути збільшена відповідним законом.

16 червня 2014 року, Міністерством внутрішніх справ України розпочато укомплектування та спеціальна військова підготовка Корпусу резервних підрозділів оперативного та спеціального призначення Національної гвардії України. На середину червня 2014 року було сформовано 3 і почалося формування 4-го батальйону.[16]

В травні 2017 року, в Національній гвардії України офіційно запроваджено інституцію капеланства[17] для всіх релігій та конфесій, за винятком УПЦ МП, через антидержавницьку та колаборантську діяльність частини їх кліру.[18][19] Також наказом Міністра внутрішніх справ визначено, що: «не допускаються священники, духовні центри яких знаходяться на території країни-агресора».[20]

Від 1 вересня 2017 року були створені й розпочали роботу відділення комплектування в 5 великих обласних центрах Києві, Львові, Одесі, Дніпрі та Харкові[21].

Від 16 жовтня 2017 року Національна гвардія України стала повноправним членом FIEP.[22]

У зв'язку із введенням воєнного стану в Україні в листопаді 2018 року підрозділи національної гвардії частково перепідпорядкують Збройним Силам.[23]

29 серпня, президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради України, з позначкою як невідкладний, законопроєкт про Національну гвардію. Цей законопроєкт передбачає виведення структури з підпорядкування Міністерства Внутрішніх Справ та підпорядкування її Президенту України. Також він передбачає те, що безпосереднє керування Нацгвардією здійснює Командувач національної гвардії України, якого призначає президент.

До 6-ї річниці Національної гвардії України за підтримки Міністерства культури молоді та спорту України та Центру захисту інформаційного простору України, ТОВ «Мейнстрім Пікчерз» у співпраці з пресслужбою Національної гвардії України створили документальний фільм під назвою «Національна гвардія України. Зміни, розвиток, досягнення». Кінострічка розповідає про шлях Нацгвардії з моменту її створення у 2014 році по 2020 рік. А також про результати міжнародного співробітництва, зміни в підготовці особового складу та щоденну службово-бойову діяльність, зміни у матеріальному та технічному забезпеченні підрозділів, соціальний захист військовослужбовців та членів їхніх родин.

Основні функції та завдання

Згідно з Законом України «Про Національну гвардію України» (з урахуванням змін, що внесені Законом № 920-VIII від 24.12.2015 — виділені курсивом) Національна гвардія України зобов'язана:

 • Забезпечувати захист і охорону життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, захищати конституційний лад України, цілісність її території від спроб зміни їх насильницьким шляхом;
 • Брати участь у забезпеченні громадської безпеки та охорони громадського порядку, у тому числі під час проведення зборів, мітингів, вуличних походів, демонстрацій, інших масових заходів;
 • Вживати заходів, спрямованих на запобігання, виявлення кримінальних (адміністративних) правопорушень;
 • Забезпечувати охорону об'єктів, що охороняються Національною гвардією України, охороняти бази матеріально-технічного забезпечення Міністерства внутрішніх справ України; охороняти дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних організацій в Україні;
 • Забезпечувати пропускний режим на об'єктах охоронюваних Національною гвардією України;
 • Забезпечувати охорону спеціальних вантажів, у тому числі ядерних матеріалів, при їх перевезенні по території України;
 • Забезпечувати охорону органів державної влади, здійснення заходів державної охорони органів державної влади та посадових осіб, а також брати участь в охороні громадського порядку під час офіційних візитів та інших заходів за участю посадових осіб України та іноземних держав, щодо яких здійснюється державна охорона на території України;
 • Вживати заходів щодо припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій;
 • Брати участь в антитерористичних операціях;
 • Вживати заходів із затримання осіб, підозрюваних у вчиненні кримінального злочину, осіб, які вчинили втечу з місць позбавлення волі, дезертирів;
 • Надавати допомогу у ліквідації наслідків природних і техногенних, екологічних катастроф;
 • Брати участь у заходах, пов'язаних з припиненням збройних конфліктів та інших провокацій на державному кордоні, а також у заходах щодо недопущення масового переходу державного кордону з території суміжних держав;
 • Брати участь у міжнародному співробітництві, міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки на основі міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, в порядку та на умовах, визначених законами України;
 • Брати участь у відновленні конституційного правопорядку, порушеного при спробах захоплення державної влади чи зміни конституційного ладу шляхом насильства, а також у відновленні діяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, порушеного в результаті вчинення протиправних дій, у тому числі на основі міжнаціональних і міжконфесійних конфліктів;
 • Підтримувати або відновлювати правопорядок в районах виникнення особливо важких надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (стихійних лих, катастроф, великих пожеж, застосування засобів ураження, пандемій, панзоотій і т. д.), що створюють загрозу життю і здоров'ю значних верств населення;
 • Розблокувати або припиняти протиправні дії у разі захоплення важливих об'єктів або місцевостей, які загрожують безпеці громадян та порушують нормальну діяльність органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
 • Протистояти масовим заворушенням;
 • Формувати в особливий період військові частини і підрозділи і захищати важливі державні об'єкти, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, спеціальні вантажі, у тому числі ядерні матеріали, при їх перевезенні по території України;
 • Вести бойові дії в разі збройного конфлікту чи загрози нападу на Україну;
 • Виконувати завдання територіальної оборони;
 • Виконувати заходи правового режиму воєнного стану;
 • Брати участь у припиненні групових протиправних дій осіб, узятих під варту, засуджених, а також у ліквідації їх наслідків в установах попереднього ув'язнення, виконання покарань;
 • Конвоювати осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі, до Верховного Суду України, Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, апеляційних судів з розгляду цивільних і кримінальних справ, місцевих загальних судів, перелік яких визначається Міністром внутрішніх справ України та відповідних установ виконання покарань, попереднього ув'язнення (крім гауптвахт) і ізоляторів тимчасового тримання, а також охороняти в залі суду;
 • Конвоювати осіб, узятих під варту та/або засуджених до позбавлення волі під час їх екстрадиції;
 • Брати участь в розшуку, переслідуванні та затриманні осіб, узятих під варту, осіб, засуджених до позбавлення волі або арешту, які втекли з-під варти.

Національна гвардія України є основним суб'єктом з припинення масових заворушень. При здійсненні заходів щодо припинення масових заворушень Національна гвардія України координує діяльність сил і засобів правоохоронних органів, залучених до припинення зазначених протиправних дій.

Під час воєнного стану

 • З моменту введення на території України правового режиму воєнного стану Національна гвардія України для виконання завдань з оборони держави підпорядковується Міністерству оборони України. (ст. 6-1 Закону України «Про Національну гвардію України», зі змінами згідно із Законом № 920-VIII від 24.12.2015)
 • Військові частини (підрозділи), які здійснюють функції з конвоювання, екстрадиції та охорони підсудних під час дії воєнного стану залишаються в підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ України. (п. 3-2 розділу VIII Закону України «Про Національну гвардію України», зі змінами згідно із Законом № 920-VIII від 24.12.2015)

Комплектування

Динаміка процесу комплектування
офіцерським складом
Динаміка процесу комплектування
військовослужбовцями служби за контрактом

Комплектування особового складу Національної гвардії України здійснюється за призовом на основі загального військового обов'язку громадян України, а також за контрактом. На сайті МВС України розміщено перелік вербувальних служб територіальних командувань та пунктів набору добровольців у військових частинах Києва, Харкова та Миколаєва з адресами та контактними телефонами.[24]

Одночасно з переформатуванням військових частин та з'єднань колишніх Внутрішніх військ МВС України, у липні 2014 року була сформована модернізована 1-ша бригада оперативного призначення Північного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України нового типу з сучасним озброєнням[25]. 8 жовтня 2014 року особовий склад 1-ї бригади оперативного призначення повернувся з районів проведення антитерористичної операції на Донбасі[26].

Протягом 2015 року, до Національної гвардії України було призвано майже 10 тис. громадян. На початку 2015 року національна гвардія нараховувала близько 1400 резервістів. Було створено при Північному та Західному ТрУ резервні медичні роти загальною чисельністю понад 150 штатних посад до яких було прийнято понад 60 резервістів. У лютому 2015 року було призвано за мобілізацією понад 1300 резервістів на особливий період.[27]

Протягом 2016 року до Національної гвардії України було призвано 18 тис. громадян. Крім того, провадилась робота щодо комплектування підрозділів військового резерву. До кінця 2016 року було створено резервних підрозділів: 1 батальйон, 5 рот, 27 взводів загальною чисельністю 3100 посад, 77 з яких, комплектуються кадровими офіцерами та контрактниками, 16 048 осіб було зараховано до оперативного резерву першої черги.[28]

Від 8 серпня 2017 року було розпочато додатковий призов. Додатковий відбір 1000 кандидатів для проходження строкової служби до лав Національної гвардії України проходить з метою підготовки до виконання функції з охорони органів та установ системи правосуддя. Як повідомляє пресслужба Національної гвардії, набір строковиків проходитиме суто в підрозділи, які виконують завдання з конвоювання, екстрадиції й охорони підсудних. До виконання завдань у зоні проведення АТО строковики не залучатимуться. Спеціальний підрозділ судової міліції МВС України в завдання якого зокрема входили охорона приміщень судів, безпека судових процесів та забезпечення безпеки працівників суду, був розформований у зв'язку зі вступом в дію Закону України «Про Національну поліцію». Чисельність громадян України, які підлягають призову затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 09 серпня 2017 № 511-р.[29]

Комплектність

Таблиця комплектності станом на кінець року:[27][28]

Співвідношення чисельності за напрямами службово-бойової діяльності на кінець 2016 року
Категорії особового складу201520162017
Штат
(тис.)
Перелік
(тис.)
ШтатПерелікВідсоток
Офіцери7,35,97575631681
Сержантський та старшинський склад14,811,1152361134667
Рядовий склад22,420,6250731802971
Курсанти1,51,31530127785
Робітники та службовці2,92,73071271088
Разом48,941,6524853967873

Фінансування

Річним розписом видатків загального фонду бюджету на утримання Національної гвардії в 2015 році з урахуванням внесених змін передбачалося 6 млрд 960,5 млн (52,8 % від нормативної потреби в 13 млрд 175,5 млн). Фінансування з державного бюджету виділено в повному обсязі. Надходження спеціального фонду становили 403,5 млн. Бюджет національної гвардії 7 364,0 млн[27].

Річним розписом видатків загального фонду державного бюджету на утримання Національної гвардії в 2016 році з урахуванням внесених змін передбачалося 8 млрд 621,9 млн (33 % від нормативної потреби в 26 млрд 161,7 млн) Фінансування з державного бюджету виділено в повному обсязі. Надходження спеціального фонду становили 705,7 млн. Бюджет національної гвардії 9 327,6 млн[28].

Бюджет

Стаття2015
(млн.)
2016
(млн.)
2017
(млн.)
Загальний фонд6 960,58 621,98860,2
Спеціальний фонд403,5705,71665,6
Недоотримано---
Разом7 364,09 327,610525,8
Нормативна потреба13 175,526 161,731299,7
Відсоток52,8 %33 %28,3 %

Структура

До структури Національної гвардії України входять:

 1. Командування Національної гвардії України — командувач, його перший заступник i чотири заступники;
 2. Головне управління — орган військового, матеріально-технічного і фінансового забезпечення Національної гвардії України;
 3. Оперативно-територіальні об'єднання Національної гвардії України «Керівництво оперативно-територіальним об'єднанням та його органом військового управління здійснюється начальником територіального управління НГУ»[30].
 4. З'єднання, військові частини і підрозділи, вищі навчальні заклади, навчальні військові частини (центри), бази, установи та заклади, що не входять до складу оперативно-територіальних об'єднань Національної гвардії України.[31]

Оперативно-територіальні об'єднання

Оперативно територіальні об'єднання НГУ
   Західне Оперативно територіальне об'єднання
   Південне Оперативно територіальне об'єднання
   Північне Оперативно територіальне об'єднання
   Східне Оперативно територіальне об'єднання
   Центральне Оперативно територіальне об'єднання
   Кримське Оперативно територіальне об'єднання

Оперативно-територіальне об'єднання (ОТО) є основною військово-адміністративною одиницею Національної гвардії України та призначене для виконання завдань і функцій, покладених на Національну гвардію України в межах відповідних зон відповідальності (оперативного реагування).

Основними завданнями територіального управління НГУ є:[32]

 • забезпечення безпосереднього керівництва з'єднаннями, військовими частинами і підрозділами, що входять до складу оперативно-територіального об'єднання, їх бойової та мобілізаційної готовності, комплектування їх особовим складом, озброєнням, військовою технікою і матеріально-технічними засобами;
 • підготовка всіх видів службово-бойової діяльності підпорядкованих з'єднань, військових частин і підрозділів та координація їх спільних дій під час виконання завдань за призначенням;
 • участь у забезпеченні реалізації державної політики з питань діяльності Національної гвардії України;
 • організація виконання підпорядкованими з'єднаннями, військовими частинами і підрозділами завдань, покладених на оперативно-територіальне об'єднання;
 • планування в межах своєї компетенції застосування з'єднань, військових частин і підрозділів, що входять до складу оперативно-територіального об'єднання.

Начальника територіального управління НГУ призначає на посаду і звільняє з посади командувач Національної гвардії України за погодженням з Президентом України.

Начальник територіального управління НГУ користується дисциплінарними правами командира дивізії.

Головне управління НГУ

Навчальні заклади

Військові частини

В структурі Національної гвардії України існують: окремий загін спеціального призначення по боротьбі з тероризмом, окремі загони спеціального призначення (ОЗСП) та окремі загони розвідки спеціального призначення (ОЗРСП) територіальних управлінь, 3 бригади та 4 полки оперативного призначення, 3 бригади та 3 полки охорони громадського порядку, 1 бригада та 3 батальйони конвоювання, 2 бригади 3 полки та 8 батальйонів змішаного характеру, 3 полки охорони особливо важливих державних об'єктів та вантажів та 5 батальйонів охорони АЕС, 1 бригада охорони дипломатичних представництв і консульських установ іноземних держав, авіаційна база, вузол зв'язку, батальйон охорони та забезпечення головного управління.

Добровольчі батальйони

16 червня 2014 року, МВС України видало наказ «Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України», який упорядкував формування добровольчих підрозділів Нацгвардії розпочате в квітні[33].

Перший добровольчий батальйон оперативного призначення Національної гвардії України склав присягу на вірність Україні 5 квітня 2014 року[34] Півтисячі гвардійців віком від 18 до 55 років екстерном за три тижні пройшли спеціальну військову підготовку після чого були зараховані до резерву НГУ. Присяга гвардійців майже не відрізнялася від звичайної армійської. Єдина відмінність — це згадка про тих, хто вже віддав життя за Україну. Вже 15 квітня Резервний батальйон оперативного призначення Національної Гвардії України, сформований з добровольців Самооборони Майдану, заступив на бойове чергування в район Ізюм-Слов'янськ[35] Його підготовку проводив майбутній Герой України генерал Сергій Кульчицький[36] До складу батальйону було зараховано 350 бійців.[35].

В травні-червні 2014 року з резервістів НГУ було додатково сформовано ще два добровольчі батальйони Національної гвардії.[37] Восени 2014 року у складі Національної гвардії України перебували три добровольчі резервні батальйони оперативного та спеціального призначення, які закінчили процес навчання та бойового злагодження[38][39]. Серед них:

Військово-лікарська комісія

При Центральному госпіталі МВС України та його регіональних підрозділах діють військово-лікарські комісії, на які покладено повноваження експертного визначення медичної та психологічної придатності особи до проходження військової служби в мирних та військових умовах в Національній гвардії України, а також експертне визначення втрати здоров'я внаслідок бойових дій або проходження військової служби в мирний час і встановленні відповідної групи інвалідності учаснику бойових дій, експертне визначення зв'язку смерті/загибелі військовослужбовця з вогнепальним пораненням при захисті Батьківщини. Рішення ВЛК є підставою для отримання статусу члена родини загиблого військовослужбовця.

Керівництво

Штандарт командувача Національної гвардії України
 • Військово-політичне і адміністративне керівництво Національною гвардією України здійснює Міністр внутрішніх справ України (п. 1 ст. 6 Закону України «Про Національну гвардію України»)
 • Безпосереднє військове керівництво Національною гвардією України здійснює командувач Національної гвардії України, який одночасно є начальником головного органу військового управління Національної гвардії України (п. 1 ст. 7 Закону України «Про Національну гвардію України»).

Командувач

Перший заступник командувача — начальник штабу

Заступники командувача

Головний старшина

Колишні командувачі

Символіка та однострої

Прапор Військово-Морських Сил України(ліворуч) та Національної Гвардії (праворуч) під час військового параду

12 травня 2014 року були засновані: емблема Національної гвардії України, прапор Національної гвардії України, бойові прапори оперативно-територіальних об'єднань, окремих з'єднань, військових частин, вищих навчальних закладів Національної гвардії України та штандарт командувача Національної гвардії України[57].

Емблемою Національної гвардії України є прямий рівносторонній, так званий козацький, хрест з розбіжними кінцями крапового кольору. Цей колір символізує патріотизм, твердість духу та пролиту кров у визвольних змаганнях. В центрі хреста у восьмиграннику темно-зеленого кольору вміщено зображення малого Державного Герба України, разом вони символізують захист державності. Пружки хреста і восьмигранника золотистого кольору. Для польової форми емблема виготовляється кольору полину.

Прапор Національної гвардії України являє собою прямокутне полотнище синього кольору зі співвідношенням сторін 2:3, у центрі якого вміщено емблему Національної гвардії України; синій колір символізує чисте небо. Сторони прапора прикрашені бахромою золотистого кольору (в порядку використання символіки НГУ зазначається, що прапор може бути і без бахроми). На зворотній стороні розміщений напис золотистого кольору «Національна гвардія України». Стріловидна верхівка древка прапора виконана iз жовтого металу, у центрі — розміщений малий Державний Герб України[58].

Нарукавний знак Національної гвардії України має форму кола діаметром 9 сантиметрів кольору полину, світло-сірого або білого (в залежності від форми одягу). В центрі розташований прямий рівносторонній хрест крапового кольору. У центрі хреста на фоні восьмикутника кольору полину знаходиться малий Державний Герб України; контур хреста та восьмикутника — золотистого кольору. Коло та півколо золотистого кольору обрамляють хрест, у верхній частині нарукавного знака розміщено напис золотистого кольору — «Національна гвардія України»[59].

Нагрудна нашивка Національної гвардії України має форму прямокутника розміром 130х30 міліметрів кольору полину з написом «Національна гвардія України» золотистого кольору; контур нашивки — золотистого кольору. Ліворуч від напису розташована емблема Національної гвардії України[59].

Символіку НГУ протягом двох місяців розробляла комісія на чолі із генерал-майором Василем Молдавчуком, в яку увійшли директор Центрального музею Національної гвардії України Оксана Улітіна, представники Головного управління Національної гвардії і українських геральдичних організацій. Рішення комісії графічно втілив у життя художник Академічного ансамблю пісні й танцю МВС України підполковник запасу Андрій Некрасов[60]. Представники громадськості піддали критиці непрозорий характер роботи комісії, так, не велися протоколи обговорень, розпорядження здебільшого віддавалися в усній формі[61].

До проведення пісенного конкурсу Євробачення-2017 військовослужбовці, задіяні в охороні громадського порядку й дипломатичних та консульських установ, отримали нову форму синього кольору для міського патрулювання[62] із новою символікою, продемонстрованою вперше у грудні 2016 року.[63][64].

Реформа 2018

З 2018 року основними кольорами для спеціального одягу (форми) стали темно-синій, оливковий та кольорова гама «Хижак»[65].

Кокардою та беретним знаком Національної гвардії України є золотиста промениста восьмикінцева зірка, зверху якої вміщено гренаду з полум'ям. У круглому центральному медальйоні вміщено золотистий Тризуб. Емблемою на комір кітеля Національної гвардії України є золотиста промениста восьмикінцева зірка, зверху якої вміщено гренаду з полум'ям. У круглому центральному медальйоні розміщено емблему Національної гвардії України — прямий рівносторонній хрест з розбіжними кінцями рифленого золотистого кольору, в центрі якого у восьмиграннику вміщено зображення малого Державного Герба України.

Спеціальний жетон з індивідуальним номером, що видається військовослужбовцям, які виконують завдання з охорони громадського порядку, охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, та посвідчує їх належність до Національної гвардії України. У верхній частині жетона розташовується фігурна стрічка, на якій рельєфними літерами нанесено напис «НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ». У центральній частині жетона розташовується золотава промениста восьмикінцева зірка, зверху якої вміщено гренаду з полум'ям. У круглому центральному синьому медальйоні вміщується Тризуб золотистого кольору. У нижній частині жетона на дугоподібній смузі наноситься індивідуальний номер військовослужбовця Національної гвардії України з восьми цифр[66].

Міжнародне співробітництво

Згідно з програмою спільних українсько-американських тактичних навчань «Безстрашний охоронець-2015» (Fearless Guardian-2015) спеціальну підготовку проходитимуть як особовий склад, так і керівна ланка Нацгвардії України.[67]. Зокрема керівників навчатимуть як вести інформаційні операції: співпраця з населенням, протидія пропаганді противника. Також як управляти вогнем артилерії та як правильно організувати тактичну розвідку, несення служби на блокпості, знешкодження диверсійно-розвідувальних груп.

Водночас з особовим складом підрозділу оперативного призначення Нацгвардії американські військові ділитимуться знаннями щодо надання першої медичної допомоги, фізичної та вогневої підготовки, блокування та знешкодження противника, розмінування місцевості та перетину загороджень, споруджених противником. Усе те, що може знадобитися українським воякам безпосередньо у боях на сході. Адже саме хлопці з Нацгвардії стоять на передовій лінії оборони у Донецькій та Луганській областях. Спочатку регулярні військові, згодом — колишні добровольці.

Навчання поділено на три етапи кожен з яких триватиме вісім тижнів, розповів у розмові з DW в.о. командувача Національної гвардії України генерал-лейтенант Микола Балан. «Перший етап ми розпочнемо з регулярних підрозділів гвардії таких як „Ягуар“ та „Гепард“, а вже на наступних етапах будуть задіяні колишні добровольчі загони, які влилися у нашу структуру і підписали контракти», — каже він. Відбір службовців для навчань теж не був випадковим. «80 відсотків тих, хто нині на полігоні, пройшли через зону АТО, — зазначає Балан. — Коли ми ще планували навчання, то американська сторона наполягала, щоб приїхали хлопці, які вже воювали і змогли б ділитися досвідом війни на сході з американськими солдатами».

Навчання на Яворівському полігоні триватимуть пів року у три етапи. На кожному з них залучатимуть по дві роти (210 осіб), загалом до 900 бійців оперативного призначення Нацгвардії України і близько 250 американських інструкторів.

23 квітня 2015 року, десантники 173-ї бригади США почали тренування з українськими військовослужбовцями на полігоні в Яворові. До України прибуло 300 військовослужбовців цього підрозділу для проведення тривалих спільних навчань-тренінгів для підрозділів Національної гвардії України та українських військових.

За словами глави МВС України, тренінги проходитимуть за участю 900 бійців Нацгвардії — три потоки по 300 гвардійців тривалістю по 8 тижнів кожен, а потім спільні навчання. В навчаннях братимуть участь такі підрозділи Нацгвардії, як «Азов», батальйон ім. Кульчицького, «Ягуар», «Омега» та інші частини з Києва, Харкова, Запоріжжя, Одеси, Львова, Івано-Франківська та Вінниці.

Крім того, на території України в 2015 році передбачено проведення низки українсько-американських навчань: «Фіарлес Гардіан-2015», «Сі Бриз-2015» і «Сейбер Гардіан/Репід Трайдент-2015».[68]

20 червня 2015 року, на базу батальйону «Донбас-Україна» прибула група італійських інструкторів «Omega-Team», які приступили до навчання особового складу тактичній підготовці. Як повідомляють самі інструктори, приїхали вони по своїй волі, за свій рахунок. Свої навички та знання передавали українським бійцям теж безкоштовно. Пояснюючи це тим, що українська війна — питання принципу. Варто відмітити, що «Omega-Team» підтримує українську сторону, а не російську, пояснюючи це своїми «не комуністичними поглядами».[69]

У травні 2018 року була підписна Технічна угода між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством національної оборони Канади й Канадськими Збройними силами. Після чого розпочалася співпраця з Об'єднаною оперативно-тактичною групою Збройних сил Канади в Україні, операція UNIFIER. Вона ведеться за напрямками підготовки штабів батальйонів, розвитку сержантського корпусу, інженерної підготовки та мовної підготовки гвардійців в навчальних закладах Збройних сил Канади. Запроваджено 4 проєкти транскордонного співробітництва з Жандармерією Румунії. Розвивається співпраця із Національною Республіканською гвардією Португалії.

«Тому що ми не комуністи!.. Ми знаємо про італійців, які виїхали на Донбас воювати за Росію, але це, як правило, „червоні“. Італійські комуністи досі живуть древніми міфами про СРСР. І разом з цими вкрай лівими, що дивно, за росіян їдуть воювати і крайні праві. І ті, й інші вважають, що Путін — антиімперіаліст, любить Європу і несе їй свободу від США. І пояснювати їм щось марно», — повідомляють «Omega-Team».

Озброєння та спецзасоби

Національна гвардія України пройшла три етапи еволюції перед тим, як набула свого сьогоднішнього вигляду. Це відображається у типах використовуваного озброєння: від озброєння регулярної армії, успадкованого від першого формування Національної гвардії (1991—2000) до озброєння типу SWAT у ролі внутрішніх військ (2000—2014) та до парамілітарних сил, які мають озброєння легше від регулярної армії, але також і менший час реагування.

20 грудня 2017 року, Кабмін затвердив правила застосування й перелік спецзасобів, які можуть застосовувати військові Нацгвардії. Так, їм дозволено використовувати гумові й пластикові кийки, електрошокери, наручники (сітки для зв'язування), службових собак і коней, засоби акустичного й мікрохвильового впливу, гранати й боєприпаси світлошумової й димової дії, а також пристрої для відстрілювання гумових куль. Крім того, Нацгвардії дозволено використовувати водомети й бронемашини (без штатного озброєння). При цьому водомети заборонено застосовувати, якщо температура повітря нижче +10 градусів. Відповідно до затверджених правил, перед застосуванням спецзасобів військові Нацгвардії зобов'язані не менш як 2 рази через гучномовець попередити порушників про це. Також після застосування спецзасобів нацгвардійці зобов'язані в найкоротший термін забезпечити надання медичної допомоги потерпілим. Заборонено застосовувати спецзасоби в навчальних закладах, лікарнях, дипломатичних представництвах (без їх письмової згоди). Заборонено застосовувати наручники більше ніж на 2 години, заборонено бити кийками по голові, шиї, ключиці, статевим органам і по животу, заборонено застосовувати світлошумові пристрої на відстані ближче 2 м. Заборонено застосування засобів сльозогінної й подразливої дії у юрбі[70].

Інциденти

27 січня 2022 року, о 03:40, на території Південного машинобудівного заводу «Южмаш» у м. Дніпрі, військовослужбовець 1 ПО ОВДО Національної гвардії України солдат строкової служби 20-річний Артемій Рябчук під час видачі зброї розстріляв варту військовослужбовців НГУ пострілами з автомата Калашникова, після чого зі зброєю втік. В результаті цього п'ятеро осіб загинули, а ще п'ятеро отримали поранення[71][72].

Командувач Національної гвардії України Микола Балан у зв'язку з подіями на заводі «Південмаш» у м. Дніпрі подав у відставку та був звільнений з посади згідно Указу Президента України № 34/2022 від 27 січня 2022 року[73][74].

27 січня 2022 року, новим в.о. командувача Національної гвардії України було призначено генерал-лейтенанта Юрія Лебідя[75].

22 лютого 2022 року, відповідно до Указу Президента України, Юрія Лебідя було призначено командувачем Національної гвардії України[76].

Див. також

Примітки

 1. Холодна війна за Крим
 2. За крок до війни…
 3. Указ Президента України № 35/2022 від 27.01.2022
 4. Указ Президента України №-407/2019 від 13.6.2019
 5. Указ Президента України №73/2022 від 25.02.2022 "Про призначення Ю.Лебедя командувачем Національної гвардії України"
 6. Рада создала Национальную гвардию Украины (рос.)
 7. Закон України від 04.11.1991 року № 1775-XII «Про Національну гвардію України»
 8. Верховна Рада України; Закон вiд 11.01.2000 № 1363-XIV
 9. Як командувач Республіканської гвардії
 10. Указ Президента України від 10.02.1998 року № 106/98 «Про увільнення І. Вальківа з посади Командувача Національної гвардії України»
 11. А.Турчинов обратился с просьбой к парламенту поддержать решение СНБО о создании Национальной гвардии. 11 МАРТА 2014, 11:12 пресс-служба Верховной Рады Украины
 12. Рада створила Національну Гвардію. Українська Правда. 13 березня 2014. Процитовано 13 березня 2014.
 13. Указ Президента України № 934/2014 Про внесення змін до деяких указів Президента України, 16 грудня 2014
 14. Верховна Рада створила Національну гвардію
 15. ВЕРХОВНА РАДА УКРАЇНИ У ДЗЕРКАЛІ ЗМІ. За повідомленнями друкованих та інтернет-ЗМІ, телебачення і радіомовлення 12 березня 2014 р., середа
 16. Нацгвардія формує четвертий резервний батальйон. Архів оригіналу за 11 липня 2014. Процитовано 31 серпня 2016.
 17. У Нацгвардії запровадили інститут капеланства (ФОТО). МВС України. Процитовано 16 серпня 2018.
 18. Анексію Криму готували 10 років, на Донбасі було по-іншому - глава Нацгвардії Юрій Аллеров. http://ngu.gov.ua. Національна гвардія України. 19 червня 2017. Процитовано 22 червня 2017.
 19. Аваков заборонив священикам УПЦ МП ставати капеланами - 24 Канал. 24 Канал. Процитовано 16 серпня 2018.
 20. МВС заборонило залучати священиків Московського патріархату до капеланської служби. https://hromadske.ua/. Громадське телебачення. 17 серпня 2017. Процитовано 17 серпня 2017.
 21. У Харкові розповіли, як працюють рекрутингові центри Національної гвардії України. http://ngu.gov.ua/. Національна гвардія України. 24 жовтня 2017. Процитовано 24 жовтня 2017.
 22. Нацгвардія України стала повноправним членом Міжнародної асоціації FIEP. http://ngu.gov.ua/. Національна гвардія України. 16 жовтня 2017. Процитовано 24 жовтня 2017.
 23. Нацгвардію частково підпорядкують Збройним Силам. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 28 листопада 2018. Процитовано 28 листопада 2018.
 24. Національна гвардія України запрошує усіх, хто має честь стати на захист Вітчизни!. МВС України. 17 березня 2014. Процитовано 18 березня 2014.
 25. У зону АТО вирушила модернізована бригада Нацгвардії нового типу
 26. 1 бригада оперативного призначення Нацгвардії повернулась до рідної частини
 27. Біла книга-2015: Національна гвардія України. https://issuu.com. Національна гвардія України. Процитовано 10 липня 2017.
 28. Біла книга-2016: Національна гвардія України. https://issuu.com. Національна гвардія України. 26 червня 2017. Процитовано 10 липня 2017.
 29. Інформація щодо додаткового призову на строкову службу до Національної гвардії України. http://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 15 серпня 2017. Процитовано 14 серпня 2017.
 30. Про затвердження Положення про орган військового управління оперативно-територіального об'єднання, МВС України; Наказ від 16.07.2014 № 681
 31. Структкра Національної гвардії України. Архів оригіналу за 25 червня 2014. Процитовано 19 жовтня 2014.
 32. Наказ МВС України № 681 від 16.07.2014 р. «Про затвердження Положення про орган військового управління оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України»
 33. НАКАЗ 16.06.2014 № 566 «Про затвердження Положення про військові частини оперативного призначення Національної гвардії України»
 34. Перший батальйон Національної гвардії склав присягу
 35. Національна гвардія висилає резервний батальйон на бойове чергування в район Ізюм-Слов'янськ. Архів оригіналу за 19 квітня 2014. Процитовано 24 листопада 2014.
 36. Гвардійці батальйону ім. генерала Кульчицького зустрілись з представниками громадських організацій та ЗМІ. Архів оригіналу за 19 жовтня 2014. Процитовано 19 жовтня 2014.
 37. Нацгвардія формує четвертий резервний батальйон Архівовано 11 липня 2014 у Wayback Machine., «Незалежне Бюро Новин», 19 червня 2014.
 38. Повідомлення: батальйон «Золоті ворота» не входить до складу Нацгвардії Архівовано 26 серпня 2014 у Wayback Machine., Прес-служба Національної гвардії України, 31 липня 2014
 39. Офiцiйна сторiнка Національної гвардії України к ВКонтактi
 40. Інна Миколаєнко. Батальйон імені генерала Кульчицького повернувся на Київщину//«Урядовий кур'єр», 11 жовтня 2014
 41. Біла книга-2015: Національна гвардія України. https://issuu.com. Національна гвардія України. Процитовано 10 липня 2017.
 42. 4-й батальйон Національної гвардії «Крук» повернувся до Івано-Франківська (фото)[недоступне посилання з квітня 2019]
 43. 4 Батальйон оперативного призначення Національної гвардії України
 44. Роз'яснення относительно статуса спецпідрозділу «Азов»//Сайт НГУ, 23 квітня 2015
 45. Указ Президента України №73/2022 від 25.02.2022 "Про призначення Ю.Лебедя командувачем Національної гвардії України"
 46. Указ Президента України від 13 червня 2019 року № 408/2019 «Про призначення В.Кондратюка першим заступником командувача Національної гвардії України»
 47. Заступник Командувача НГУ генерал-лейтенант Сподар Я. Б.
 48. Указ Президента України № 488/2014 "Про призначення Я. Сподара заступником командувача Національної гвардії України
 49. Указ Президента України від 13 червня 2019 року № 409/2019 «Про призначення Р.Дзюби заступником командувача Національної гвардії України»
 50. Генерал-лейтенанта Миколу Балана призначено командувачем Національної гвардії України (ВІДЕО)
 51. Указ Президента України від 13 червня 2019 року № 410/2019 «Про призначення Ю Лебедя заступником командувача Національної гвардії України»
 52. Указ Президента України № 35/2022 від 27.01.2022
 53. Указ Президента України від 26 червня 2019 року № 458/2019 «Про призначення М.Миколенка заступником командувача Національної гвардії України»
 54. У Національній гвардії України призначено головного старшину. http://ngu.gov.ua. Національна гвардія України. 27 березня 2017. Процитовано 10 липня 2017.
 55. Командувач Національної гвардії України генерал-полковник Полторак Степан Тимофійович. Архів оригіналу за 1 вересня 2014. Процитовано 19 жовтня 2014.
 56. Указ Президента України від 27 січня 2022 року № 34/2022
 57. Указ Президента України № 464/2014 від 12 травня 2014 року «Про символіку Національної гвардії України»
 58. Символіка Національної гвардії України: історія та сучасність. Архів оригіналу за 11 вересня 2014. Процитовано 10 вересня 2014.
 59. Кабінет Міністрів України затвердив знаки розрізнення Національної гвардії. Архів оригіналу за 11 січня 2015. Процитовано 11 січня 2015.
 60. Відтепер Нацгвардія має свою символіку Архівовано 2 серпня 2014 у Wayback Machine., 14 травня 2014
 61. Вийшло як завжди: символіка Національної гвардії України, 2014 р.
 62. Нацгвардія отримала нову синю форму до «Євробачення-2017». http://www.radiosvoboda.org. Радіо «Свобода». 3 травня 2017. Процитовано 3 травня 2017.
 63. У Нацгвардії продемонстрували перспективні зразки форми одягу для особового складу. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 27 грудня 2016. Процитовано 3 травня 2017.
 64. Проект концепції однострою Національної гвардії. http://www.ukrmilitary.com. Ukrainian Military Pages. 4 листопада 2016. Процитовано 3 травня 2017.
 65. Міноборони затвердило зразки спеціального одягу та спорядження для Національної гвардії
 66. Про затвердження Зразків спеціального одягу, взуття, спорядження та інших предметів речового майна військовослужбовців Національної гвардії України. Верховна Рада України. Законодавство України.
 67. Американський досвід для українських військових: щоб вижити і протистояти
 68. Як американські військові США тренують українців
 69. Група італійських інструкторів під назвою «Omega-Team» прибула до українського батальйону «Донбас-Україна».
 70. Нацгвардії дозволили використовувати водомети і заборонили застосовувати сльозогінний газ у натовпі
 71. Розстріл варти на «Південмаші». Всі подробиці трагедії в Дніпрі з 5 загиблими. 27.01.2022, 16:32
 72. https://www.radiosvoboda.org/a/news-riabchuk-pidozra/31674387.html Нацгвардійцю, який розстріляв військових у Дніпрі, повідомили про підозру за трьома статтями — ДБР. 27.01.2022, 19:07
 73. Командувач Нацгвардії Балан подав у відставку. 27.01.2022, 16:41
 74. Указ Президента України № 34/2022 від 27 січня 2022 року
 75. Указ Президента України від 27 січня 2022 року № 352/2022 «Про призначення Ю.Лебедя виконуючим обов’язки командувача Національної гвардії України»
 76. Указ Президента України №73/2022 від 25.02.2022 "Про призначення Ю.Лебедя командувачем Національної гвардії України"

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.