Can't Buy Me Love

«Can’t Buy Me Love» — (укр. Любов не можна купити) — пісня англійського рок-гурту «The Beatles», написана Полом Маккартні. Пісня була випущена в форматі синглу з «Б»-стороною — «You Can’t Do That» і прозвучала в першому музичному фільмі за участі музикантів — «Вечір важкого дня» (англ. A Hard Day's Night). У фільмі вона виступає в ролі своєрідної музичної заставки до декількох епізодів. Пісня була поміщена на 289-е місце в списку 500 найкращих пісень усіх часів за версією журналу «Rolling Stone».

Can't Buy Me Love
Сингл The Beatles
з альбому A Hard Day's Night
Випущений 16 березня 1964 (США)
20 березня 1964 (Британія)
Формат 7”
Сторона Б «You can't do that»
Записаний 29 січня 1964, «Pathé Marconi Studios»
Жанр Рок-н-рол
Мова англійська
Автор пісні Пол Маккартні
Композитор Леннон/Маккартні
Тривалість 2 : 15
Лейбл Capitol Records  США
Parlophone/EMI  Велика Британія
Продюсер Джордж Мартін
Місця в чартах

№ 1 (Billboard Hot 100, США)

№ 1 (Сингли Великої Британії — 1964)
Професійні огляди
Allmusic (посилання)
Хронологія синглів The Beatles
Попередній
I Want To Hold Your Hand
A Hard Day's Night
Наступний

Інтерпретація

В інтерв'ю 1966 року американським журналістам, які просили Маккартні розповісти про «справжнє» значення пісні, музикант сказав:

«Особисто я вважаю, що будь-яку річ можна пояснити як завгодно, але коли я чую припущення, що в пісні "Can't Buy Me Love" йдеться про повію, я не витримую. Це вже занадто»[1]

За словами музиканта, ідея даної композиції полягала в переконанні слухачів в тому, що матеріальне становище справді цінне, однак і воно не може купити те, що для людини є дійсно важливим [2]. Однак, в більш пізніх інтерв'ю, музикант зробив неочікувану заяву про пісню, сказавши: «Пісня повинна була називатися „Can Buy Me Love“ (укр. Любов можна купити), коли я роздумував над привілеями, які принесли мені слава і гроші»[3].

Цікавим є те, що один з рядків пісні «Гроші мене не дуже цікавлять, за гроші любов не купиш» (англ. «I don't care too much for money, for money can't buy me love») суперечить раннішому запису групи - пісні «Money (That's What I Want)» ( укр. Гроші (Це все, що я хочу)).

Про пісню

Композиція створена Полом Маккартні за участі Джона Леннона і вперше була записана в студії «Pathé Marconi Studios» в Парижі 29 січня 1964 року, де The Beatles впродовж 18 днів давали свої концерти в концертному залі «Олімпія».

Однак остаточну версію було допрацьовано вже в Лондонській студії звукозапису Abbey Road тільки 25 лютого і випущено 20 березня синглом під назвою «Can’t Buy Me Love»/«You Can’t Do That» [4] Пісня «Can’t Buy Me Love» три тижні (з 2 по 22 квітня) посідала перші місця в британському хіт-параді і п'ять тижнів (з 4 квітня по 8 травня) в чартах США. В цей час філіал студії EMI в Західній Німеччині, Odeon, наполягали на тому, що бітли не зможуть продавати свої записи в значній кількості на території Німеччини, якщо пісні на цих записах не будуть виконані на німецькою мовою[5], і The Beatles були змушені погодитись на повторну сесію звукозапису. Музиканти перезаписали пісні «She Loves You» (укр. Вона тебе кохає) і «I Want to Hold Your Hand» (укр. Я хочу тримати тебе за руку). Німецькою мовою, пісні стали називатись «Sie Liebt Dich» і «Komm, Gib Mir Deine Hand» відповідно. На вимогу EMI пісня «Sie Liebt Dich» (She Loves You) мала бути перезаписаною[6]. EMI направили в лондонську студію музикантів перекладача, який мав бути присутній під час сесії звукозапису. Завершення сесій в межах виділеного студією часу дало гурту можливість зробити записи бек-треку до недавно написаної пісні «Can’t Buy Me Love» [6][7]. Заключний вокал Маккартні було дубльовано в лондонській студії «Abbey Road» 25 лютого [8].

Під час перезапису пісні було змінено сольне виконання на гітарі Джорджа Гаррісона, однак його можна почути на задньому плані запису. Сам музикант розповідав:

«Пам'ятаю, ми записали не тільки дві пісні німецькою, але і пісню „Can’t Buy Me Love“. Ми забрали плівки з собою в Англію, щоб ще попрацювати над ними. Одного разу я читав статтю, в якій хтось намагався розкритикувати „Can’t Buy Me Love“, розмірковуючи про мій гітарний дабл-трек, який ніби-то вийшов невдало, оскільки одна з доріжок звучить голосніше. А насправді сталось от що: перший запис ми зробили в Парижі, а повторну — в Англії. Очевидно, на студію потім намагалися зробити дабл-трекінг, але в ті дні існувало лише дві доріжки, тому голосніше звучить версія, записана в Лондоні, а крізь неї чується друга, тихіша»[9].

«Can’t Buy Me Love» є єдиним англомовним треком The Beatles, запис якого зроблено не в британській студій, а за кордоном. Однак, слід зауважити, що інструментальну частину «Б»-сторони другого синглу The Beatles — «The Inner Light» було записано в Індії під час музичних сесій з індійськими музикантами.

Склад

Музичні чарти

Чарти США

Чотири пісні The Beatles разом з синглом «Can’t Buy Me Love» піднімалися на першу позицію в американському хіт-параді Billboard Hot 100:

  • Поки Billboard не почали використовувати SoundScan для своїх музичних чартів, пісні групи досягли найнеочікуваніших і найкращих результатів, переміщаючись з позиції #27 на позицію #1. Жоден інший сингл не знав такого успіху.
  • «Can’t Buy Me Love» досягнув позиції #1 (4 квітня 1964), увійшовши в «п'ятірку» хітів The Beatles, які в квітні 1964 займали 5 перших позицій в Billboard Hot 100. Пізніше, в цьому хіт-параді з'являться пісні: «Twist and Shout», «She Loves You», «I Want to Hold Your Hand» і «Please Please Me». Пісні жодного іншого музиканта чи групи ніколи займали 5 перших місць в цьому чарті одночасно. Всього у The Beatles було чотирнадцять пісень, що ввійшли в Billboard Hot 100.

Чарти Великої Британії

«Can’t Buy Me Love» став четвертим синглом The Beatles у Великій Британії, який досягнув позиції №1 і третім синглом музикантів, який розійшовся накладом більше мільйона копій на території країни.

В інших чартах

Чарт Найвища
позиція
Belgian (Flanders) Singles[10] 5
Belgian (Flanders) Back Catalogue Singles[10] 28
Belgian (Wallonia) Back Catalogue Singles[11] 5
Dutch Mega Single Top 100[12] 1
German Singles[13] 24
Norwegian Singles[14] 3

Альбоми, в котрі ввійшла пісня

  • A Hard Day's Night (версії американської студії United Artists і версії британської студії Parlophone Records)
  • Big Hits From England And The U.S.A (альбом-компіляція з записами музикантів, випущеними під лейблом Capitol Records в 1964 році)
  • The Beatles’ Million Sellers (міні-альбом, що вийшов наприкінці 1965 року)
  • A Collection Of Beatles Oldies (міні-альбом, випущений тільки для слухачів Великої Британії)
  • Hey Jude (альбом-компіляція 1970 року, також відомий під назвою The Beatles Again)
  • The Beatles 1962—1966 (подвійний диск 1973 року)
  • Reel Music (збірник пісень, в котрий ввійшли пісні з кінофільмів за участю The Beatles)
  • 20 Greatest Hits (альбом-компіляція 1982 року)
  • 1 (альбом-компіляція, випущений в листопаді 2000 року)

Кавер-версії

Цікаві факти

  • В СРСР цю пісню було використано в мультфільмі «Скамейка» (укр. «Лавочка») кіностудії «Союзмультфільм» .
  • В фільмі Завжди кажи «Так» (англ. Yes Man) Карл Аллен (Джим Керрі) виконує фрагмент цієї пісні своїй подрузі Елісон (Зоуї Дешанел).
  • Пісня «Can’t Buy Me Love» стала 6-м синглом «The Beatles». На зворотній стороні вийшла композиція «You Can't Do That». Також, це був перший сингл «The Beatles», в якому звучав вокал всього одного виконавця.
  • До моменту виходу «Can’t Buy Me Love» The Beatles вже були феноменально популярними в усьому світі. Сингл з піснею миттєво досяг вершин всіх хіт-парадів. В США сингл вийшов дещо раніше, ніж у Великій Британії, і одразу ж став золотим: в перший тиждень кількість проданих копій досягла двох мільйонів.

Див. також

Джерела

  1. Сергей Курий "Хиты группы BEATLES — II: «Can’t Buy Me Love», «Help!» (рос.)
  2. Бедмен, Кейт (2000). The Beatles не для печати. с. 97.
  3. Майлз, Барри (1992). Пол Маккартни: Много лет назад. с. 162. (рос.)
  4. «Невозможно купить себе любовь» на сайте blog.i.ua (рос.)
  5. The Beatles (2000). Антология The Beatles. с. 112.(рос.)
  6. Льюисон, Марк (1988). Полный список сессий The Beatles. с. 38.(рос.)
  7. The Beatles (2000). Антология The Beatles. Лондон: Cassell& Co. с. 112. ISBN 0-304-35605-0.
  8. Майлз, Баррі (1998). Пол Маккартни: Много лет назад. Лондон: Vintage. с. 162. ISBN 0-7493-8658-4.(рос.)
  9. Аккорды — «Let It Beat» — о группе «Битлз» на сайте letitbeat.narod.ru (рос.)
  10. The Beatles - Can't Buy Me Love (in Dutch). ultratop.be/nl. Retrieved 21 December 2013.
  11. The Beatles - Can't Buy Me Love (in French). ultratop.be/fr. Retrieved 21 December 2013.
  12. The Beatles - Can't Buy Me Love (in Dutch). dutchcharts.nl. Retrieved 21 December 2013.
  13. Single - The Beatles, Can't Buy Me Love Архівовано 24 грудня 2013 у Wayback Machine. (in German). charts.de. Retrieved 21 December 2013.
  14. The Beatles - Can't Buy Me Love (in Dutch). dutchcharts.nl. Retrieved 21 December 2013.

Бібліографія

  • Фред Бронсон. The Billboard Book of Number One Hits. Нью-Йорк: Книги Біллборда, 2003. ISBN 0-8230-7677-6
  • Стів Тернер. A Hard Day’s Write: The Stories Behind Every Beatles' Song, Харпер, Нью-Йорк: 1994, ISBN 0-06-095065-X

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.