Dario hysginon

Dario hysginon — тропічний прісноводний вид окуневидних риб з родини бадієвих (Badidae).

?
Dario hysginon
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Хребетні (Vertebrata)
Інфратип: Щелепні (Gnathostomata)
Надклас: Кісткові риби (Osteichthyes)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Акантопері (Acanthopterygii)
Ряд: Лабіринтові (Anabantiformes)
Родина: Бадієві (Badidae)
Рід: Даріо (Dario Kullander & Britz, 2002)
Вид: Dario hysginon
Dario hysginon
Kullander & Britz, 2002
Посилання
Віківиди: Dario hysginon
EOL: 206910
ITIS: 645663
МСОП: 168465
NCBI: 248994

Видова назва hysginon походить від давньогрецького ὕσγινον, що позначає рослинну фарбу пурпурового кольору. Вона пов'язана із яскравим червоним забарвленням самців.

Опис

Це один з найменших відомих окунеподібних видів риб. Самці виростають приблизно до 22 мм, а самки — до 17 мм.

Спинний плавець має 14-15 твердих і 5-7 м'яких променів, анальний — 5-8 м'яких променів. Хребців: 24-26. У бічній лінії 22-24 луски.

Самці відрізняються від самок прямою або увігнутою лінією черева, більшими розмірами спинного плавця та сильно подовженими першими променями черевних плавців. Крім того, забарвлення представників чоловічої статі, як правило, є інтенсивнішим. Проте воно залежить від настрою риб, тому статеві відмінності не завжди бувають очевидними.

Забарвлення тіла у самців зазвичай буває оранжевим, однотонним, зі слабким сітчастим малюнком, що утворюється за рахунок більш темної облямівки луски. Приблизно такий самий колір мають і плавці. У передній частині спинного плавця присутня характерна чорна пляма. У чорний колір забарвлена й передня частина черевних плавців.

При збудженні тіло самців стає матово-червоного кольору, а плавці набирають чудового вишневого забарвлення, передній контур черевних плавців стає біло-блакитним. У цей час самці повністю розпускають свої плавці, що ще більше підкреслює їх красу.

Самки також можуть бути майже повністю оранжевими й виглядати як самці у спокійному стані, але вони можуть бути й однотонно сіро-бежовими. Часто у них на тілі можна побачити ще й поперечні смуги. Серед імпортованих самців іноді трапляються екземпляри з вертикальними смугами на тілі. Цю варіацію називають «чорним тигром» (англ. Black Tiger).[1]

Серед родичів Dario hysginon найбільш близьким видом є Dario dayingensis.

Розповсюдження

Ендемік М'янми. Dario hysginon був знайдений у декількох районах цієї країни. Типовим його місцезнаходженням вважаються невеличкі струмки в околицях міста М'їчина, адміністративного центру північного штату Качин. Це верхня частина басейну річки Іраваді. Також вид був виявлений в озері Індоджі (англ. Indawgyi Lake), що на заході штату Качин, одному з найбільших внутрішніх озер Південно-Східної Азії. Ще дві популяції Dario hysginon відомі з водойм біля міста Мандалай в центральній М'янмі та поблизу міста Ейнме (англ. Einme) в дельті Іраваді на півдні країни.

Хоча вид і не має великої кількості локацій, він широко розповсюджений в басейні Іраваді, і тому його існуванню в природі не загрожує небезпека.

Екологічна приуроченість

Dario hysginon водиться у невеличких водоймах, глибиною близько 1 м в сухий сезон, у місцях з повільною течією або стоячою водою, м'яким глинистим дном і густою рослинністю, часто каламутних. Протікають ці річечки серед вторинних лісів і сільськогосподарських угідь. В озері Індоджі Dario hysginon живе в прибережній зоні. Часто в тих самих водоймах живуть також інші представники родини бадієвих: Badis corycaeus і Badis kyar. Проте ці три види займають різні екологічні ніші: Badis kyar тримається посередині водойм, на більш швидкій течії, Badis corycaeus мешкає ближче до берега, де течія є повільнішою, а Dario hysginon живе в стоячій воді біля берегів.

Утримання в акваріумі

Dario hysginon належить до числа акваріумних риб. Вид продається під різними торговими назвами: Dario sp. ‘Myanmar’ (бірманський, або м'янманський, даріо), Red Melon Dario (даріо «червона диня»), Flame Red Dario (вогняно-червоний даріо) та ін.

Зважаючи на ненадійні критерії візуального визначення статі риб, доцільним буде придбати відразу невелику групу з 6-8 особин. Найкраще тримати таку групу риб в акваріумі місткістю від 50 літрів. Він має бути густо засаджений рослинами. Додатково його декорують камінням і корчами. Самці Dario hysginon поводять себе територіально, і ці габаритні предмети виконуватимуть роль «прикордонних стовпів», а серед густої рослинності самі території будуть меншими. Непогано викласти дно яванським мохом, він буде корисним при розведенні риб.

Dario hysginon рекомендується тримати у відносно м'якій (10-16 °dGH) воді з показником pH від 6,5 до 7,5. Вид витримує доволі значні коливання температури (15-25 °C), може жити в прохолодній воді, зберігаючи при цьому нормальне самопочуття.

У дикій природі ці риби їдять дрібних комах, ракоподібних і зоопланктон. В акваріумі їм пропонують дафнії, циклопи, гриндаль та інші енхитреї, дрібні личинки комарів. Беруть живі та заморожені корми.

Зважаючи на розміри й особливості поведінки цих риб, рекомендується тримати Dario hysginon у видовому акваріумі.

Розведення

За комфортних умов утримання ці риби дуже легко нерестяться в акваріумі. Можна побачити більше десятка пар, що нерестяться одночасно.[2]

Коли настає період нересту, самці починають утворювати власні території й хизуватися своєю красою перед самками. Їх забарвлення в цей час помітно посилюється. Вони постійно то заходять в гущавину рослин, то виходять з неї, щоб перевірити, чи інший самець не намагається порушити їх територію. Самки намагаються залишатися на відкритому просторі, поза межами території будь-якого самця.

Коли самці будуть готові до нересту, вони виходять зі своїх схованок і запрошують самок на свої території. Самець повільно наближається до самки й дуже м'яко торкає її ротом, тоді обертається і прямує назад на свою територію. Коли самка буде готова відкладати ікру, і самець їй сподобався, вона йде за ним на його територію. Якщо ж риби не зійдуться, самець повторює ритуал вже з іншою самкою.

Нерест відбувається в гущавині рослин. При цьому самець обгортається своїм тілом навколо самки й ніби видушує з неї ікру. Нерестові обіймі у даріо дуже схожі з обіймами у півників. Після відкладання порції ікри самець відганяє самку, а через деякий час все повторюється, причому не обов'язково з тією ж самкою.

Інкубаційний період триває 2-3 дні, після чого з ікри виводяться личинки, які ще близько тижня харчуються за рахунок жовткового мішка. Вичерпавши його запаси, вони перетворюються на мальків, починають вільно плавати й харчуватися. Часто помітити їх буває складно. Мальки виводяться дуже дрібними, вони здатні їсти лише інфузорій. Зазвичай певна кількість такого корму завжди є в заростях яванського моху. Через певний час вони будуть в змозі подолати оцтову та інші культури нематод. І лише після того, як вони достатньо підростуть, щоб брати наупліуси артемій, вирощувати їх стане легше.

Батьків по закінченні нересту краще забрати з нерестовища аби вони не поїли своє потомство. Можна також спробувати виловити звідти ікру й помістити її в контейнер для інкубації. Вода в контейнері має бути з нерестовища.

Джерела

Примітки

  1. Alexander Dorn. Dario hysginon. Nothobranchius.de, 2007. Процитовано 24.08.2017.(нім.)
  2. Sumer Tiwari. Dario hysginon: Breeding and Husbandry of the Red Melon Dari. Reef To Rainforest Media, LLC, 26 Dec, 2016. Процитовано 24.08.2017.(англ.)

Посилання

Відео

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.