HAARP
HAARP (англ. High Frequency Active Auroral Research Program — програма високочастотних активних авроральних досліджень) — науково-дослідний проєкт США з вивчення полярних сяйв (авроральних явищ). Проєкт запущений навесні 1997 року, в Гаконі, штат Аляска.
Метою проєкту, за словами його творців, є порозуміння, моделювання і контроль за процесами в іоносфері, які можуть вплинути на роботу систем зв'язку та електронного спостереження. Проєкт розглядає вплив дій різних електронних пристроїв на динамічні процеси в іоносфері. Він фігурує в численних теоріях змови, в тому числі стверджують, що HAARP є начебто геофізичною чи кліматичною зброєю.
Структура
До складу HAARP входять антени, радар некогерентного випромінювання з антеною двадцятиметрового діаметра, лазерні локатори, магнітометри, комп'ютери для оброблення сигналів і управління антенним полем (активна фазована решітка). Живить увесь комплекс потужна газова електростанція і шість дизель-генераторів. Розгортанням комплексу та дослідженнями на ньому займається «лабораторія Філіпс», розташована на базі ВПС США в Кертленді, штат Нью-Мексико. Їй підпорядковані лабораторії астрофізики, геофізики і засобів ураження Центру космічних технологій Військово-Повітряних Сил США. З 2000 року до складу входить крейсер «Вісконсин», на якому встановлено відповідне обладнання.
Основний дослідницький центр HAARP розташований неподалік від міста Гакон на Алясці. Проєкт включає в себе ряд дрібніших центрів: Platteville в штаті Колорадо Фербенкс, на Алясці, і обсерваторію Аресібо в Пуерто-Рико.
У 2005 ученими, що працюють на HAARP, опубліковано інформацію про створення штучного сяйва.
Подібні установки
Існують аналогічні установки HAARP, наприклад:
- Сура — науково-дослідний інститут радіофізики (Нижній Новгород, Росія).
- EISCAT (Швеція).
- Arecibo (Пуерто-Рико).
- EISCAT (Норвегія)
- VOA (Делано, штат Каліфорнія, США).
- неподалік м. Зміїв, Харківська область (Україна) («УРАН-1»[1]);
- у Гіссарській астрономічній обсерваторії Душанбе (Таджикистан) — радіотехнічна система «Горизонт» (2 вертикальні прямокутні антени);
- у Хікамарка (Перу).
Теорії змови
HAARP є предметом численних теорій змови, які трактують проєкт як:
- електромагнітну зброю, яка може накопичувати електромагнітну енергію на невеликій ділянці.
- геофізичну зброю, яка здатна викликати: землетруси, циклони з цунамі, і т. д.
- пристрій, здатний контролювати думки людей.
- пристрій має зазначені функції та можливість: знищення всіх супутників на навколоземних орбітах та міжконтинентальних балістичних ракет та ін.
Деякі з цих теорій змови побудовано за аналогією з системою Echelon, яка в кінцевому рахунку виявилася установкою прослуховування.[2]
Див. також
Примітки
- Радіоастрономічний комплекс УРАН-2. Архів оригіналу за 3 лютий 2012. Процитовано 20 липень 2012.
- Jerry E. Smith, Haarp. Broń ostateczna. Wyd. AMBER, Warszawa 2004. Seria Księgi tajemnic. ISBN 83-241-1645-1.
Посилання
- Evidence for Precipitation of Energetic Particles by Ionospheric "Heating" Transmissions. National Geophysical Data Center. 7 грудня 2004. Процитовано 27 вересня 2009.
- J. E. Smith (6 травня 2006). HAARPCompleted!. Indybay. Процитовано 27 вересня 2009.
- U. S. Inan; T. F. Bell. Polar Aeronomy and Radio Science (PARS):ULF/ELF/VLF Project. STAR Laboratory, Stanford University. Архів оригіналу за 27 серпня 2009. Процитовано 27 вересня 2009.
- U. S. Inan; M. Golkowski; D. L. Carpenter; N. Reddell; R. C. Moore; T. F. Bell; E. Paschal; P. Kossey; E. Kennedy; S. Z. Meth (2004). Multi-hop whistler-mode ELF/VLF signals and triggered emissions excited by the HAARP HF heater. Geophysical Research Letters 31 (24): L24805. Bibcode:2004GeoRL..3124805I. doi:10.1029/2004GL021647.
- E. J. Kennedy; P. Rodriguez; C. A. Selcher. The High Frequency Active Auroral Research Program. Архів оригіналу за 5 March 2009. Процитовано 27 вересня 2009.
Джерела
- Ковтуненко О.П., Богучарський В.В., Слюсар В.І., Федоров П.М. Зброя на нетрадиційних принципах дії (стан, тенденції, принципи дії та захист від неї). - Полтава: ПВІЗ. - 2006. - 248 с.