Mammillaria blossfeldiana

Назва

Вид названо на честь відомого збирача кактусів Гаррі Блоссфельда (1913—1986).[2][3]

Опис

Рослина зазвичай одиночна, іноді формує невеликі групи з 3-4 особин, у культурі може формувати групи з 50 та більше особин, завширшки до 15 см чи більше (за даними К. Марсдена «Книга кактусів» — 4-5 см завширшки).

Орган Опис
Стебловід кулястого до коротко-циліндричного, до 5 см заввишки, в діаметрі 3-4 см, кругле у молодих рослин, пізніше стає циліндричним.
Епідермістемний, до сіро-зеленого відтінку, стає червонуватим в аксилах і пурпуровим на верхівках сосків на сонці.
Маміликороткі, конічні, без молочного соку, 5-7 мм завдовжки, 5-6 мм завширшки біля основи.
Ареолизлегка овальні, 2 мм в діаметрі, спочатку з білою шерстю, пізніше голі.
Аксилиз мізерним білим опушенням, без щетинок.
Центральні колючки4, 10-12 мм завдовжки, верхні три прямі, жорсткі і подібні радіальним, нижня одна вертикальна — довша, до 10 мм міцна і з гачком, від темно-коричневих до чорних, з темнішим забарвленням на кінцях (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — всі центральні колючки пурпурні внизу, сірі посередині, з чорними кінцями).
Радіальні колючки15-20, прямі, гладкі, жорсткі, завдовжки 5-7 мм, жовті з темними кінцями, надаючи рослинам жовтуватий відтінок, або іноді тьмяно-білий (за даними К. Марсдена „Книга кактусів“ — злегка сірі, з коричневою до чорного кольору верхівкою).
Квітиворонковидні, білі з рожевими до карміново-червоних центральними прожилками, до 20 мм завдовжки, 20-40 мм в діаметрі. Пелюстки по краях білі, центр кожної пелюстки змінюється по ширині з вузького з білішим відтінком до майже повністю карміново-рожевого кольору, тільки з білими краями.
Зовнішні пелюсткизеленувато-білі, бронзовато біля основи, з коричневою центральною лінією.
Внутрішні пелюсткизеленувато-білі, бронзовато біля основи, з коричневою центральною лінією.
Тичинкиі маточка слабо рожеві, пильовики яскраво жовті, 5-9 часткова приймочка спочатку оливково-зелена, пізніше яскраво-жовта.
Плодибулавоподібні, оранжево-червоні, 20 мм завдовжки, 5 мм в діаметрі.
Насіннячорне, блискучі, з рубчиками.

Поширення

Mammillaria blossfeldiana є ендемічною рослиною Мексики. Ареал розташований у штаті Баха-Каліфорнія поблизу Пунта Пріета ісп. Punta Prieta і біля узбережжя поблизу Санта Розалілліта ісп. Santa Rosalillita. Місце зростання розташоване на 50 метрів нижче рівня моря, у майже плоскій, спекотній і сухій пустельній місцевості, в розкладанні граніту і ґрунту, що складається з гравію, часто рослини ледь видно над поверхнею. Далі поширена на північ не далеко від Пунта Баха (ісп. Punta Baja), Бока Маррон (ісп. Boca Marron), Пунта Марія (ісп. Punta Maria) і далі на південь близько від Мецквіталя (ісп. Mezquital) на висоті від 100 до 150 метрів над рівнем моря, вгору по крутих схилах — це місце локалізації різновиду Mammillaria blossfeldiana var. shurliana, форми, що зростає більш високо, розглянутої як синонім.

Охоронні заходи

Mammillaria blossfeldiana входить до Червоного Списку Міжнародного Союзу Охорони Природи видів, близьких до загрозливого стану (NT). Вид має відносно широкий ареал, площею понад 8 000 км², але хоч він і не розподіляється безперервно, але все ще не сильно фрагментований. В даний час загрози для виду локалізовані, але він росте в прибережних районах, де вплив людини, як правило, буває серйозними і може вплинути на субпопуляції в найближчому майбутньому.

Mammillaria blossfeldiana мешкає на природоохоронних території Вальє-де-лос-Кіріос. У Мексиці рослина занесена до національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де він включений до категорії „підлягають особливій охороні“.

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[4]

Використання

Вид використовується як декоративний, для чого його незаконно збирають з дикої природи.

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Словник назв на сайті Московського клубу любителів кактусів (рос.). Архів оригіналу за 3 лютого 2014. Процитовано 26 жовтня 2011.
  3. Urs Eggli, Leonard E. Newton: Etymological Dictionary of Succulent Plant Names (укр. Етимологічний словник назв сукулентних рослин). Springer, Berlin/Heidelberg 2010, ISBN 978-3-642-05597-3, P. 27 (англ.)
  4. Mammillaria blossfeldiana на сайті CITES (англ.)

Література

  • CONABIO. 2009. Catálogo taxonómico de especies de México. 1. In Ca. nat. México. CONABIO, Mexico City. (ісп.)
  • Shreve, F. & I. L. Wiggins. 1964. Veg. Fl. Sonoran Des. 2 vols. Stanford University Press, Stanford. (англ.)
  • David R. Hunt: Mammillaria Postscript. Band 6, 1997. (англ.)
  • Hernández Macías, H. M. & C. Gómez-Hinostrosa. 2015. Mapping the cacti of Mexico. Part II Mammillaria. Succ. Pl. Res. 9: 1–189. (англ.)
  • Mammillaria. The Cactus File Handbook 6 by John Pilbeam. 376 pages, hardback, ISBN 0-9528302-8-0, p. 50 (англ.)
  • Edward F. Anderson. „The Cactus Family“. 776 р. ISBN 0881924989, p. 408 (англ.)
  • Hunt, D., Taylor, N. & Graham, C. The New Cactus Lexicon — Milborne Port: DH Books, 2006. (англ.)
  • Das Kakteenlexikon. Backeberg, Curt. — Jena: Fischer, VEB, 1979, 5. Aufl. (нім.)
  • Ян Ван дер Неер. Все о кактусах. — Санкт-Петербург: ООО „СЗКЭО“ Кристалл», 2004 — 208 с., ил. — ISBN 5-306-00348-6 (рос.)
  • Ulises Guzmán, Salvador Arias, Patricia Dávila. Catálogo de Cactáceas Mexicanas. — Mexiko-Stadt : Universidad Nacional Autónoma de México, 2003. — 315 с. — ISBN 970-9000-20-9. (ісп.)
  • Meza-Nivón, V. 2011. Segundo informe referente a la realización de la asesoría número INE/ADA-026/2011 denominada «cactáceas mexicanas: usos y amenazas». Instituto Nacional de Ecología. (ісп.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.