Mammillaria fittkaui

Опис

Рослина формує кулясті групи.

Орган Опис
Коріння
Стеблоциліндричне, до 10 см заввишки, 4-5 см в діаметрі.
Епідермісяскраво-зелений до темно-зеленого до сіро-зеленого відтінку.
Маміликонусоподібні, циліндричні, округлі апікально, без молочного соку.
Ареоли
Аксилиголі, деякі з щетинками, до 8 мм завдовжки.
Центральні колючки3—4 (за описом Пілбіма — 4), темно-коричневі, до 9 мм завдовжки, одна нижня колючка вертикальна і з міцним гачком на кінці, інші колючки подібні верхнім радіальним колючкам.
Радіальні колючки6—8 (7—9 — за описом Пілбіма), гладкі, рівні, прямі, тонкі, голчасті, білі, іноді з темними коричневими кінцями, завдовжки 5—7 мм.
Квітибілі, до 15 мм завдовжки, 20 мм в діаметрі. За описом Пілбіма квіти білуваті, з блідо-рожевим відтінком і трохи темнішими центральними прожилками, іноді з насиченішим рожевим відтінком, маточка і рильця білі.
Бутони
Зовнішні пелюстки
Внутрішні пелюстки
Тичинки
Маточка
Плодивід білого до рожевого відтінку, з рожевим підставою, до 7 мм завдовжки. За описом Пілбіма — плоди блідо-жовтувато-коричневі (або відтінок блідної засмаги), з рожевою основою.
Насіннявід темно-коричневих до чорнуватих.

Поширення

Цей вид є ендемічним для Мексики. Ареал зростання — штати Халіско, Ґуанахуато, на висоті близько 1 500 метрів над рівнем моря.

В Халіско росте серед каменів поблизу північного берега озера Чапала в глибоких ущелинах. В Ґуанахуато зустрічається на скелях і пагорбах, за 50 км на південь від Сан-Міґель-де-Альєнде.

Історія

Цей вид був описаний порівняно недавно, в 1971 році американськими фахівцями з кактусів Глассом і Фостером. Видова назва на честь отця Ханса Вернера Фіткау — німецького католицького священика, який працював в Мексиці з 1960 по 1993 рік і зібрав багато сукулентних рослин, в тому числі й мамілярій.

Підвиди

Люті окрім типового таксону Mammillaria fittkaui ssp. fittkaui Glass & R.A.Foster у 1995 році звів до рангу підвидів Mammillaria fittkaui ще два таксони Mammillaria fittkaui ssp. limonensis (Repp.) Lüthy і Mammillaria fittkaui subsp. mathildae (Kraehenb. & Krainz) Lüthy[2], що раніше були описані як окремі види Mammillaria limonensis Repp. і Mammillaria mathildae Kraehenb. & Krainz, відповідно. Однак у 2002 році Едвард Фредерік Андерсон — член Робочої групи Міжнародної організації з вивчення сукулентних рослин (IOS), колищній її президент у своїй фундаментальній монографії з родини кактусових «The Cactus Family» розглядає Mammillaria limonensis і Mammillaria mathildae як окремі види.

Утримання в культурі

Цей кактус використовується як декоративний.

Вирощувати його неважко, і початківці кактусоводи легко справляються з культивуванням виду. Важливо надати цій мамілярії більше світла, але при цьому оберігати від занадто яскравого весняного сонця, яке може заподіяти опіки. Кактус розмножується насінням, меншою мірою можна використовувати й відростки, які часто вкорінюються вже на батьківській рослині.

Може кущитися в неправильні форми. Відтінок квіток буває різним, вони можуть бути блідо-рожеві, як морські мушлі, коричнево-рожеві, або іноді, хоча і світлі, але з глибоким, чисто рожевим відтінком.

Мінімальна температура вирощування 4 °C.

Охоронні заходи

Mammillaria fittkaui входить до Червоного Списку Міжнародного Союзу Охорони Природи видів, з найменшим ризиком (LC). Незважаючи на те що ареал цієї рослини відносно вузький, а субпопуляції досить ізольовані — немає серйохних загроз для цього виду. Чисельність популяцій стабільна.

У Мексиці ця рослина занесена до національного переліку видів, що перебувають під загрозою зникнення, де вона включена до категорії „підлягають особливій охороні“.

Охороняється Конвенцією про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES).[3]

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.
  2. Mammillaria fittkaui Glass & R.A. Foster (Subordinate Taxa). Tropicos. Міссурійський ботанічний сад. Процитовано 08.11.2019. (англ.)
  3. Mammillaria fittkaui на сайті CITES (англ.)

Література

  • Cactus and Succulent Journal 43: 115—117, f. 1-3, 5. 1971. (Cact. Succ. J. (Los Angeles)) (англ.)
  • Fitz Maurice, WA & B., Fieldnotes: Mammillaria aff. fittkaui, Cactus and Succulent Journal of America 64. (1): 27-29 (1992). (англ.)
  • CONABIO. 2009 . Catálogo taxonómico de especies de México. 1. In Capital Nat. México. CONABIO, Mexico City. (ісп.)
  • Hunt, D. R. 1999. CITES Cactaceae Checklist (ed. 2) 1–315. Royal Botanic Gardens Kew, Richmond. (англ.)
  • Mammillaria. The Cactus File Handbook 6 by John Pilbeam. 376 pages, hardback, ISBN 0-9528302-8-0, p. 100 (англ.)
  • Edward F. Anderson. „The Cactus Family“. 776 р. ISBN 0881924989, p. 417 (англ.)
  • Ян Ван дер Неер. Все о кактусах. — Санкт-Петербург: ООО „СЗКЭО“ Кристалл», 2004 — 208с., ил. — ISBN 5-306-00348-6 стор. 103 (рос.)
  • Ulises Guzmán, Salvador Arias, Patricia Dávila. Catálogo de Cactáceas Mexicanas. — Mexiko-Stadt : Universidad Nacional Autónoma de México, 2003. — 315 с. — ISBN 970-9000-20-9. (ісп.)
  • Meza-Nivón, V. 2011. Segundo informe referente a la realización de la asesoría número INE/ADA-026/2011 denominada «cactáceas mexicanas: usos y amenazas». Instituto Nacional de Ecología. (ісп.)

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.