Resident Evil (серія ігор)

Resident Evil (укр. Оселя зла) також відома в Японії як Biohazard (яп. バイオハザード Baiohazādo?) — серія відеоігор та заснована на ній медіафраншиза, створена Сіндзі Мікамі і Токуро Фудзівара та розроблена компанією Capcom. Франшиза включає серію ігор жанру survival horror, а також художні фільми, анімаційні фільми, комікси, новели, аудіо-драми та іншу супутню продукцію. Історія концентрується на боротьбі із зомбі та мутантами, створених переважно космополітичною корпорацією Umbrella.

Resident Evil / Biohazard
Логотип першої гри
Жанр Survival horror, шутер від третьої особи, шутер від першої особи
Розробник Capcom
Видавець Capcom
Платформи Android, Arcade, BlackBerry, Dreamcast, Game Boy Color, GameCube, iOS, iPad, iPod Touch, iPhone, Microsoft Windows, мобільні телефони, N-Gage, Nintendo 3DS, Nintendo 64, Nintendo DS, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Portable, PlayStation Vita, Sega Saturn, Shield Android TV, Shield Portable, Shield Tablet, Wii, Wii U, Windows Phone, Xbox 360, Xbox One, Zeebo
Перша гра Resident Evil
22 березня 1996
Остання гра Resident Evil 2 (відеогра, 2019)
25 січня 2019

Перша Resident Evil була випущена в 1996 році, події відбувалися в особняку містечка Ракун-сіті, наповненого зомбі та мутантами, куди потрапляє загін спецпризначенців. Франшиза виросла до численних продовжень різних жанрів, які включали елементи екшену, дослідження та розв'язання головоломок, а також сюжетні лінії, натхненні фільмами жахів. Resident Evil — найпопулярніша відеоігрова франшиза Capcom, яка налічує понад 91 мільйон проданих одиниць по всьому світу станом на 2019 рік.

Історія

Resident Evil дебютувала у 1996 році на консолі Sony PlayStation, а пізніше на Sega Saturn. В ній загін спецпризначенців (грання відбувається за двох із них), розслідуючи таємничі події в околицях вигаданого міста Ракун-сіті, опиняється в особняку, де випробовувався тератогенний Т-вірус. Гра отримала високі оцінки від преси та комерційний успіх[1], що призвело до виходу двох сиквелів на PlayStation Resident Evil 2 у 1998 році та Resident Evil 3: Nemesis у 1999 р., де масштаб подій розростається до зомбі-епідемії в Ракун-сіті. На Nintendo 64 вийшов порт Resident Evil 2. До того ж, порти усіх трьох ігор згодом вийшли на Windows.

Наступна гра серії, Resident Evil Code: Veronica, була розроблена для Sega Dreamcast та випущена у 2000 році. В ній події відбуваються на низці військових баз, де проводилися експерименти з Т-вірусом. За нею послідували порти 2 та 3 частин. Resident Evil Code: Veronica пізніше було знову випущено для Dreamcast у Японії під назвою Code: Veronica Complete, що містила незначні зміни ігрових роликів. Цю оновлену версію пізніше портували на PlayStation 2 та Nintendo GameCube під назвою Code: Veronica X.

Незважаючи на попередні оголошення щодо виходу наступної гри на PlayStation 2, в результаті чого було створено зовсім окрему гру під назвою Devil May Cry, засновник та продюсер серії Сіндзі Мікамі вирішив видати підсерію ексклюзивною для Nintendo GameCube.[2] Наступні три гри серії (рімейк оригінальної Resident Evil та приквел Resident Evil Zero, випущені у 2002 році, а також Resident Evil 4) спочатку справді були випущені як ексклюзиви для GameCube. Resident Evil 4 дещо відійшла від традицій попередніх ігор, перемістивши дію в ізольоване село, жителі якого виявилися заражені паразитами. Пізніше Resident Evil 4 було випущено під Windows, PS2 та Wii. До того ж, GameCube поповнилася попередніми сиквелами Resident Evil. Незважаючи на домовленість про ексклюзивність між Capcom та Nintendo, Capcom випустила кілька ігор Resident Evil на PS2, які не вважаються прямими сиквелами.

Трилогія ігор для світлового пістолета, відома як серія Gun Survivor, характеризується геймплеєм від першої особи. Перша гра, Resident Evil: Survivor, вийшла в світ у 2000 році на PlayStation та ПК, але отримала посередні відгуки.[3] Наступні ігри, Resident Evil: Survivor 2 Code: Veronica та Resident Evil: Dead Aim, досягли дещо кращих результатів.[4] Насправді, Dead Aim — це четверта гра серії Gun Survivor у Японії, оскільки Gun Survivor 3 — це Dino Stalker, спін-оф серії Dino Crisis. Подібним чином, серія Chronicles характеризується гемплеєм від першої особи, проте з постійним прямолінійним шляхом (тобто рухи гравця обмежені, в той час як гра слідує шляхом, закладеним розробником). Resident Evil: The Umbrella Chronicles вийшла у 2007 році на Wii, за якою послідувала Resident Evil: The Darkside Chronicles у 2009 р..

Resident Evil: Outbreak — це онлайн-гра для PS2, випущена у 2003 році. Вона розповідає епізодичні історії, що відбуваються у місті Ракун-сіті одночасно з подіями Resident Evil 2 і 3. Слідом за нею вийшов сиквел Resident Evil: Outbreak: File 2. Місто Ракун-сіті — це вигадана метрополія, розташована у Північній Америці у горах Арклей, яку заполонила епідемія смертельного Т-вірусу, в результаті чого місто було знищено урядом Сполучених Штатів за допомогою ядерного вибуху. Місто виступає зв'язною ланкою у розвитку серії, головним каталізатором падіння корпорації «Umbrella», а також поворотною точкою для біографій деяких найпомітніших персонажів серії.

Resident Evil Gaiden — гра у жанрі action-adventure для Game Boy Color з бойовою системою в стилі RPG. На Game Boy Color також вийшов пінбол, що використовує тему Resident Evil (на ігровому полі присутні персонажі та монстри з ігор серії). У Японії також існує кілька мобільних ігор, заснованих на серії Resident Evil. Деякі з них вийшли у Північній Америці та Європі через T-Mobile. Під час пресконференції Sony на E3 2009 було оголошено, що гра під назвою Resident Evil Portable з'явиться на PlayStation Portable.[5]

Під час E3 2010, Кейдзі Інафуне (Keiji Inafune) представив Resident Evil: Revelations, першу гру серії на Nintendo 3DS.[6] Пізніше гра також вийшла на усіх домашніх консолях та на ПК. У 2011 році Capcom оголосили про роботу над Resident Evil: Operation Racoon City — шутером від третьої особи. Гра вийшла у лютому 2012 року. У жовтні того ж року було випущено Resident Evil 6. Обидві ігри отримали змішані відгуки, але через велику базу фанатів серії обидві гри мали фінансовий успіх[7].

У березні 2015 року було випущено продовження Resident Evil: Revelations 2. Також Capcom оголосила про роботу над Umbrella Corps — грою, присвяченою святкуванню 20-річчя серії у 2016. У 2015 році Capcom почала випускати Remastered-версії свої старих ігор на сучасні платформи. Так, колишні екслюзив для Nintendo GameCube Resident Evil (remake) та Resident Evil Zero, були випущені на усіх актуальних платформах. Також HD-версії Resident Evil 4 та Resident Evil: Code: Veronica були випущені на PS3 та Xbox 360. Крім того того ж року Capcom офіційно анонсувала видання Resident Evil 2 (remake)[8]. 2016 року світ побачила гра Umbrella Corps: командний шутер без сюжету. Критики прийняли гру майже одностайно негативно[9], а кількість гравців зменшилася приблизно в 10 разів вже за тиждень після випуску[10].

У 2017 році Capcom випустили Resident Evil 7: Biohazard. Після негативних відгуків на останні нові ігри, Capcom вирішили кардинально змінити серію, зробивши гру від першої особи з виключно новими персонажами та повернувшись до витоків серії. Події тут відбуваються в маєтку, жителі якого були заражені особливим грибком, а частку екшену суттєво зменшено. Попри різкі зміни, гра мала успіх серед фанатів серії і отримала в цілому позитивні відгуки.

На E3 2018, після трирічного мовчання, Capcom оголосила дату випуску рімейку Resident Evil 2. Реліз гри відбувся 25 січня 2019 року[11]. В грудні 2019 року на виставці Sony State of Play було анонсовано реліз рімейку Resident Evil 3, що вийшла 3 квітня 2020 року[12].

Продовження Resident Evil 7 під назвою Resident Evil Village (Vill- стилізовано як римську VIII) на презентації PlayStation 5 у червні 2020 року. Реліз відбувся 7 травня 2021. Гра перейняла низку ідей Resident Evil 4. Так, події тут також відбуваються в ізольованому селі, але екшену стало більше, порівняно з попередньою грою[13][14].

Список ігор

Рік випуску Назва Сюжетні роки Платформа
ПК PS4 X1 Switch PS3 X360 PS1 PS2 GCN Wii Wii U DC N64 Saturn NDS PSP PSV 3DS PS5 XBS
Основні ігри
1996Resident Evilвідбувається у 1998 р.ТакНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіТакТакНіНіНі
1998Resident Evil 2відбувається у 1998 р.ТакНіНіНіНіНіТакНіТакНіНіТакТакНіНіТакНіНі
1999Resident Evil 3: Nemesisвідбувається у 1998 р.ТакНіНіНіНіНіТакНіТакНіНіТакНіНіНіНіНіНі
2000Resident Evil Code: Veronicaвідбувається у 1999 р.НіТакНіНіТакТакНіТакТакНіНіТакНіНіНіНіНіНі
2002Resident Evil Zeroвідбувається у 1998 р.ТакТакТакТакТакТакНіНіТакТакНіНіНіНіНіНіНіНі
2005Resident Evil 4відбувається у 2004 р.ТакТакТакТакТакТакНіТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНі
2009Resident Evil 5відбувається у 2009 р.ТакТакТакНіТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2012Resident Evil 6відбувається у 2013 р.ТакТакТакНіТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2017Resident Evil 7: Biohazardвідбувається у 2017 р.ТакТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2021 Resident Evil Villageвідбувається у 2020 р.ТакТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіТакТак
Ремейки
2002 Resident Evil відбувається у 1998 р.ТакТакТакТакТакТакНіНіТакТакНіНіНіНіНіНіНіНі
2019 Resident Evil 2 відбувається у 1998 р.ТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2020 Resident Evil 3 відбувається у 1998 р.ТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
Серія Revelations
2012Resident Evil Revelationsвідбувається між 2004 і 2005 р.ТакТакТакТакТакТакНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіТак
2015Resident Evil Revelations 2відбувається у 2011 р.ТакТакТакТакТакТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіТакНі
Серія Survivor
2000Resident Evil: Survivorвідбувається у 1998 р.ТакНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2001Resident Evil: Survivor 2 Code: Veronicaвідбувається у 1999 р.НіНіНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2003Resident Evil: Dead Aimвідбувається у 2002 р.НіНіНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
Серія Outbreak
2003Resident Evil Outbreakвідбувається у 1998 р.НіНіНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
2004Resident Evil Outbreak File #2відбувається у 1998 р.НіНіНіНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
Серія Chronicles
2007Resident Evil: The Umbrella Chroniclesвідбувається у 1998/2003 р.НіНіНіНіТакНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНі
2009Resident Evil: The Darkside Chroniclesвідбувається у 1998/2002 р.НіНіНіНіТакНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНіНі
Інші ігри
2012Resident Evil: Operation Raccoon Cityвідбувається у 1998 р.ТакНіНіТакТакТакНіНіНіНіТакНіНіНіНіНіНіНі
2016Umbrella CorpsГра не має сюжетуТакТакНіТакНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНіНі
Портативні ігри
2001Resident Evil Gaidenпісля подій Resident Evil 2 Game Boy Color
2006Resident Evil: Deadly Silenceвідбувається у 1998 р. Nintendo DS, є портом оригінальної Resident Evil з адаптованим під DS керуванням
2011Resident Evil: The Mercenaries 3Dгра не має сюжету Nintendo 3DS, iOS
Ігри для мобільних телефонів
2002Biohazard: Assault the Nightmareвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 1
2003Resident Evil: The Missionsвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 3: Nemesis
2003-2006Resident Evil: Confidential Reportвідбувається у 1998 Покрокова гра, має 4 частини (File #1-4).
2004Biohazard: The Storiesвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 3: Nemesis
2004Biohazard Zombie Shooterгра не має сюжету
2007Biohazard: The Episodesвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 3: Nemesis
2007Biohazard: The Operationsвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 1
2008Resident Evil: Genesisвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 1
2008Resident Evil: Degenerationвідбувається у 2005 Історія базується на Resident Evil Degeneration анімаційному фільмі
2009Resident Evil: Uprisingвідбувається у 1998 Історія базується на сценарії Клер з Resident Evil 2
2009Resident Evil 4відбувається у 2004 Також є варіації Lite і Platinum (з покращеною графікою)
2010Biohazard: Survival Doorвідбувається у 1998 Історія базується на Resident Evil 1
2011Resident Evil Mercenaries VS.гра не має сюжету
2011Biohazard Outbreak Surviveгра не має сюжету Випущена в Японії як реклама сервісу GREE
2011Biohazard ZombieBusterгра не має сюжету
2012Biohazard Clan Masterвідбувається після 1998
2013Biohazard Team Surviveвідбувається у 2010-х

Основні персонажі ігор

Джилл Велентайн (Jill Valentine) — є головною героїнею частини першої, частини третьої, а також Resident Evil: Umbrella Chronicles

Кріс Редфілд (Chris Redfield) — є головним персонажем частини першої, частини п'ятої, Resident Evil Code: Veronica та Resident Evil: Umbrella Chronicles

Ребекка Чемберс (Rebecca Chambers) — є головним персонажем Resident Evil Zero, зустрічається у частині першій, Resident Evil: Umbrella Chronicles

Леон Кенеді (Leon Scott Kennedy) — головний персонаж другої, четвертої і шостої частин

Клер Редфілд (Claire Redfield) — головний персонаж Resident Evil 2 і Resident Evil Code: Veronica

Альберт Вескер (Albert Wesker) — головний злодій серії. Присутній у всіх частинах крім Resident Evil 6, Resident Evil 7

Тиран / Немезис — антагоніст перших частин серії.

Ада Вонг- (Ada Vong) присутня в Resident Evil 2, Resident Evil 4, Resident Evil 6, Resident Evil: The Umbrella Chronicles, Resident Evil: The Darkseid Chronicles, Resident Evil: Operation Raccoon City, Resident Evil: Damnation.

Супутня продукція

Разом з відеоіграми, всесвіт Resident Evil доповнюють фільми, комікси та новели, створені за офіційними ліцензіями.

Фільми

У світ вийшло шість художніх та чотири анімаційні фільми Resident Evil. Художні фільми, написані та поставлені Полом Андерсоном, не переказують події ігрової серії, проте використовують тих самих персонажів: Джилл Велентайн, Клер Редфілд, Леон Скот Кенеді, Проект Немезида, Кріс Редфілд та Альберт Вескер. Головною героїнею цих фільмів є суцільно новий, спеціально створений, персонаж Еліс, яку зіграла Міла Йовович. Незважаючи на негативну реакцію критиків та неоднорідні рецензії фанів ігрової серії, фільми зібрали більш ніж 1,2 мільярди доларів по всьому світі.[15] Це, наразі, єдина кіноадаптація відеогри, яка з кожним виходом наступного фільму збільшує дохід від прокату.[16]

Художні фільми

Назва Рік випуску Оригінальна назва Режисер
Оселя зла2002Resident Evil[17]Пол Андерсон
Оселя зла: Апокаліпсис2004Resident Evil: Apocalypse[18]Александер Вітт (Alexander Witt)
Оселя зла: Вимирання2007Resident Evil: Extinction[19]Рассел Малкехі (Russell Mulcahy)
Оселя зла: Потойбічне життя2010Resident Evil: AfterlifeПол Андерсон
Оселя зла: Відплата2012Resident Evil: RetributionПол Андерсон
Оселя зла: Фінальна битва2016Resident Evil: Final ChapterПол Андерсон
Оселя зла: Ласкаво просимо у Раккун-Сіті2021Resident Evil: Welcome to Raccoon CityЙоганнес Робертс

Анімаційні фільми від Capcom Studios

На відміну від художніх фільмів, тут сюжет тісно пов'язаний з іграми.

Назва Рік випуску Оригінальна назва Режисер
Оселя зла 4D-Кат2000Biohazard 4D-Executer Oohata Kouichi
Оселя зла: Виродження2008Resident Evil: DegenerationMakoto Kamiya
Оселя зла: Прокляття2012Resident Evil: DamnationMakoto Kamiya
Оселя зла: Вендетта2017Resident Evil: VendettaTakanori Tsujimoto

Книги

Найпершою новелою серії Resident Evil стала Оселя зла: Початок (Biohazard: The Beginning[20]), написана Хіроюкі Арігою (Hiroyuki Ariga). Твір був виданий у 1997 році у складі книги Правдива версія Оселі зла (The True Story of Biohazard), яка презентувалася як бонус тим, хто зробив попереднє замовлення на версію гри Biohazard (Resident Evil) для ігрової консолі Sega Saturn. Історія, подана у новелі, відбувається перед подіями самої Resident Evil, де Кріс розслідує зникнення свого друга Біллі Ребітсона.

С. Д. Перрі новелізувала перші п'ять ігор, а також написала дві новели, що описують події між цими іграми:

  • The Umbrella Conspiracy (Змова Корпорації «Амбрелла»), 1998 — новелізація першої гри.
  • Caliban Cove (Бухта Калібан), 1998 — новела з оригінальним сюжетом, події якої розгортаються після першої гри.
  • City of the Dead (Місто мертвих), 1999 — новелізація другої гри.
  • Underworld (Пекло), 1999 — інша оригінальна новела, події якої розгортаються після другої гри.
  • Nemesis (Проект Немезида), 2000 — новелізація третьої гри.
  • Code: Veronica (Код: Верóніка), 2001 — новелізація однойменної гри.
  • Zero Hour (Вирішальна година), 2004 — новелізація Resident Evil Zero, яка є пріквелом першої частини.

Новели не завжди дослівно передавали сюжет ігор, описуючи події далеко за межами ігрової серії. Часто це означало, що пізніше ігри, де сюжет повернеться в інше русло, будуть суперечити новелам. Наприклад, у новелі Underworld місто Ракун було знищене під час випадкової пожежі після подій City of the Dead, тоді як у грі Resident Evil 3 місто було знищено урядом за допомогою ядерного вибуху. Новели Перрі, зокрема The Umbrella Conspiracy, також посилаються на події Biohazard: The Beginning, наприклад, зникнення кандидатів на пост мера Біллі Ребітсона та Браяна Айронса. Найпомітнішим доповненням книжної серії є суцільно новий персонаж Трент, який часто виступає у ролі таємничого, впливового помічника головних героїв. Новели Перрі було перекладено і видано у Японії в новій обкладинці від Wolfina.[21] Офіційних українських перекладів наразі не існує.

У Японії також було видано трилогію оригінальних новел Biohazard. Hokkai no Yōjū? (яп. 北海の妖獣 «The Beast of the Northern Seas») видана у 1998 році, автор Kyū Asakura. Дві додаткові новели видано у 2002 році To the Liberty (автор Suien Kimura) та Rose Blank (автор Tadashi Aizawa)[22]. Хоча офіційних англійських перекладів ще не існує, останні дві книги було перекладено та видано в Німеччині у 2006 році.

Кейт ДеКандідо (Keith R. A. DeCandido) є автором новелізацій перших трьох художніх фільмів серії: книги Genesis (Початок), Apocalypse (Апокаліпсис) та Extinction (Вимирання) відповідно. Genesis було видано чирез два роки після виходу відповідного фільму, тоді як Extinction — наприкінці липня 2007 року, за два місяці до виходу Вимирання. Також існує японська новелізація першого фільму за авторства Osamu Makino, яка зовсім не пов'язана з версією ДеКандідо.

Комікси

У квітні 1997 року Marvel Comics видає один випуск коміксу за мотивами першої Resident Evil, присвячений виходу оригінальної версії гри на PlayStation.

У 1998 році, WildStorm починає виробництво щомісячних коміксів за мотивами перших двох ігор під назвою Resident Evil: The Official Comic Magazine (Оселя зла: Офіційний журнал коміксів), які налічують п'ять випусків. Перші чотири випуски видано компаниєю Image, тоді як останній, п'ятий випуск — у стінах Wildstorm. Кожний випуск об'єднує в собі короткі розповіді, як за мотивами подій ігор, так і пов'язані з ними побічні історії. Подібно до книг Перрі, комікси також розповідають про події після Resident Evil 2 (на той час остання гра), а тому пізніше суперечать наступним іграм.

WildStorm також видає чотири випуски Resident Evil: Fire & Ice (Оселя зла: Вогонь та лід), які змальовують тяжкі випробування групи Чарлі, третьої групи STARS, спеціально створеної для цього комікса. У 2009 році, WildStorm перевидає Fire & Ice у складі графічної новели.[23]

У Гонконзі було видано маньхуа Biohazard — офіційні адаптації Biohazard 3 та Code: Veronica за авторством Lee Chung Hing. Остання була перекладена на англійську мову та видана компанією WildStorm як серія із чотирьох графічних новел.

У 2009 році, WildStorm починає видавати комікс пріквел до гри Resident Evil 5 під простою назвою Resident Evil, який центруєтья довкола двох членів організації BSAA (Bioterrorism Security Assessment Alliance) — Міни Гір (Mina Gere) та Холідея Шугармена (Holiday Sugarman). Комікс написаний Рікардом Санчезом (Ricardo Sanchez), проілюстрований Кевіном Шарпом (Kevin Sharpe) та Джимом Кларком (Jim Clark). Було видано усі випуски, окрім другого.[24]

Колекційні предмети

Протягом років компанії-виробники іграшок отримали ліцензії Resident Evil і кожна виробляла власні унікальні фігурки та модельки. До таких компанії належать, споміж інших, американські Toy Biz, Palisade Toys та японська Moby Dick. На сьогодні ліцензіями володіють NECA та Hot Toys. Спочатку компанія виробляла фігурки на основі Resident Evil 4, але пізніше розширила лінію виробництва, додавши персонажів з попередніх ігор. Tokyo Marui також виробляла моделі зброї, що була присутня в ігровій серії Resident Evil, для гри у страйкбол. Деякі колекції з обмеженим тиражем йшли у дерев'яній скриньці, де поміж інший сувенірів були моделі пістолетів Beretta з Resident Evil 3, Desert Eagle, золоті Люгери (Парабеллум) з Code: Veronica, пістолет «Samurai Edge» з рімейку Resident Evil. До інших товарів належить енергетичний напій «T-Virus Antidote». До найостанніших колекційних предметів належить набір з трьох фігурок із Resident Evil 5: Кріс Редфілд, Шева Аломар та міні-бос Кат Маджині.

Довідкові матеріали

Resident Evil Archives — довідковий посібник ігрової серії Resident Evil, написаний особовим складом Capcom. Він був перекладений на англійську мову та виданий компанією BradyGuides. Посібник описує та підсумовує усі ключові події Resident Evil Zero, Resident Evil, Resident Evil 2, Resident Evil 3, та Code: Veronica. Разом з аналізом сюжету, тут також знаходяться схеми зв'язків між персонажами, ілюстрації, описи ігрових предметів та виписки ігрових файлів з усіх п'ятьох ігор. Англійський переклад був розкритикований фанами за невідповідність японській версії посібника та офіційним перекладам самих ігор.

Відгуки критиків

Більшість ігор основної серії Resident Evil отримали позитивні відгуки за використання елементів жаху, головоломок та великої кількості нестримного дійства. Багато ігор, найбільш помітніші Resident Evil 2 та Resident Evil 4, кілька разів нагороджувалися званням Гра року[25] та часто опинялися у списках найкращих ігор усіх часів.[26] Серія зазвичай критикується за незвичне розміщення головоломок. Якщо говорити про Code: Veronica, то один критик написав, що гра «все ще сильно налягає на головоломки, а не на сюжет.»[27] Однак сайт IGN високо оцінив спробу Capcom зменшити та краще інтегрувати головоломки, написавши, що в Resident Evil 4 «головоломки вже не такі незрозумілі і деякі з них насправді кмітливі.»[28]

Серія Resident Evil займає сьому сходинку у рейтингу «10 найкращих ігрових серій» за версією Gametrailers.[29]

НазваПлатформаIGN (з 10)GameSpot (з 10)Metacritic (зі 100)Gamerankings (зі 100 %)
Resident Evil 0GameCube8.2[30]8.0[31]83[32]83.99 %[33]
Resident EvilPlayStation8.7[34]8.2[35]91[36]89.95 %[37]
Resident EvilПКНемає7.2[38]Немає80.00 %[39]
Resident Evil: Director's CutPlayStation8.9[40]6.9[41]Немає74.29 %[42]
Resident Evil 2GameCube9.0[43]8.9[44]91[45]89.82 %[46]
Resident Evil 2PlayStation9.3[47]8.9[48]89[49]92.43 %[50]
Resident Evil 2ПК6.8[51]7.0[52]Немає79.59 %[53]
Resident Evil 3: NemesisPlayStation9.4[54]8.8[55]Немає88.32 %[56]
Resident Evil 3: NemesisDreamCast8.0[57]8.3[58]79[59]81.11 %[60]
Resident Evil 3: NemesisПК7.6[61]6.9[62]71[63]74.15 %[64]
Resident Evil Code: VeronicaDreamCast9.2[65]9.5[66]Немає93.61 %[67]
Resident Evil Code: Veronica XPlayStation 26.5[68]9.0[69]84[70]82.12 %[71]
Resident Evil 4GameCube9.8[72]9.6[73]96[74]95.67 %[75]
Resident Evil 4PlayStation 29.5[76]9.3[77]96[78]95.67 %[79]
Resident Evil 4ПК7.7[80]7.8[81]76[82]74.24 %[83]
Resident Evil 4 Wii EditionWii9.0[84]9.1[85]91[86]91.24 %[87]
Resident Evil 5PlayStation 39.0[88]8.5[89]86[90]86.92 %[91]
Resident Evil 5Xbox 3609.0[92]8.5[93]85[94]85.92 %[95]
Resident Evil 5ПК9.3[96]8.5[97]86[98]86.69 %[99]
Resident Evil: The Umbrella ChroniclesWii8.0[100]7.0[101]75[102]75.39 %[103]
Resident Evil: The Darkside ChroniclesWii8.1[104]6.0[105]75[106]74.54 %[107]
Resident Evil: OutbreakPlayStation 27.6[108]7.2[109]71[110]70.78 %[111]
Resident Evil: Outbreak File #2PlayStation 26.5[112]6.6[113]58[114]62.41 %[115]

Обсяг продажу

Обсяг продажу кожної гри станом на 31 березня 2009 року.[116]

НазваРікПлатформаОбсяг продажу (в млн.)
Resident Evil 52009PlayStation 3, Xbox 360 , ПК5[117]
Resident Evil 21998PlayStation4.96
Resident Evil 3: Nemesis1999PlayStation3.5
Resident Evil1996PlayStation2.75
Resident Evil 42005PlayStation 22.1
Resident Evil 42005GameCube1.6
Resident Evil 4 Wii Edition2007Wii1.6[118]
Resident Evil: Outbreak2003PlayStation 21.45
Resident Evil Code Veronica X2001PlayStation 21.4
Resident Evil2002GameCube1.35
Resident Evil Zero2002GameCube1.25
Resident Evil: The Umbrella Chronicles2007Wii1.2
Resident Evil DC Dual Shock1998PlayStation1.2
Resident Evil Code: Veronica2000Dreamcast1.14
Resident Evil Director's Cut1997PlayStation1.13

Загальний обсяг продажу станом на липень 2009 року.[116]

НазваОбсяг продажу (в млн.)
Resident Evil6.43
Resident Evil 45.3
Resident Evil 55.2[118]
Resident Evil 24.96
Resident Evil 3: Nemesis3.5
Resident Evil Code: Veronica3
Resident Evil: Outbreak1.45
Resident Evil Zero1.25
Resident Evil: The Umbrella Chronicles1.2

Вплив на інші ігри

Через високу популярність Resident Evil, Capcom використовувала натяки на серію і навіть включала її персонажів в інших іграх власного виробництва. Інші компанії, наприклад, SNK Playmore та Namco, також використовувала натяки на серію.

  • Pocket Fighter (1997) — в одному зі своїх комбо, Чан-Лі одягнута як Джилл Велентайн у формі STARS. Кінцівка гри за Акуму (Akuma) містить сцену, де він б'ється з зомбі, схожими на тих, що в Resident Evil.
  • Breath of Fire III (1998) — у місті Caer Xhan є ворог на ім'я «Plant 42».
  • Trick'N Snowboarder (1999) — спортивна гра про сноубординг на Sony PlayStation за участю Леона, Клер та поліцейського зомбі з Resident Evil 2.
  • SNK vs. Capcom: Card Fighters Clash (1999) — містить різні обмінні картки засновані на іграх від Capcom та SNK, включаючи картки таких персонажів, як Джилл Велентайн, Леон Кенеді, Клер Редфілд та зомбі. Також є дійова картка під назвою «Escape» (Втеча), на якій зображена Шері Біркін, дочка Уільяма Біркіна, що утікає від мутанта G. Особняк з першої гри тут адаптований у тематичний парк-атракціон, включаючи двох персонажів на ім'я «Кріс» та «Мікамі»). У сиквелі (Card Fighters 2: Expand Edition) додано ще дві нові картки персонажів із зображеннями Кріса Редфілда та Немезиди. Нещодавня Card Fighters DS включає картки з Адою Вонг та Альбертом Вескером.
  • Marvel vs. Capcom 2 (2000) — включає обширний список персонажів з Marvel Comics та Capcom. Один х них — Джилл Велентайн.
  • Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds (2011) — включатиме Кріса Редфілда, Джилл Велентайн та Альберта Вескера такими, якими вони зображені у Resident Evil 5.
  • Mega Man Legends 2 (2000) — в залежності від прогресу гравця, магазин може містити «Game Cartridge» (Ігровий картридж) під назвою «Resident Evil 43».
  • Under the Skin (2004) — один з рівнів цієї науково-фантастичної, комедійної гри на PlayStation 2 проходить у пародії на місто Ракун. Також тут присутні кілька персонажів з Resident Evil 3: Nemesis, включаючи Джилл Велентайн, Карлоса Олівейру, і звичайно ж Немезиду.
  • Namco x Capcom (2005) — можна грати за Брюса МакГіверна (Bruce McGivern) та Фонга Лінга (Fong Ling) з Resident Evil: Dead Aim.
  • Viewtiful Joe: Double Trouble! (2005) — містить рівень, заснований на серії Resident Evil, з музикою, ворогами з ігор та зображеннями лиходіїв на задньому фоні, одягнених як Джил, Карлос, Клер та Стів.
  • Dead Rising (2006) — містить кілька натяків на Resident Evil. Найочевидніший з них — ресторан під назвою Jill's Sandwiches (Сандвічі Джилл), як посилання на сюжетну лінію Баррі в оригінальній Resident Evil.
  • Bayonetta (2009) — торговець зброєю, Родін, повторює слова Торговця із Resident Evil 4 — «Whadya Buyin'?» («Шо купуєм?»), мовляв, він чув таке в якійсь грі.

Див. також

  • Живі мерці — серія фільмів Джорджа Ромеро про зомбі, яка надихнула Сіндзі Мікамі на створення серії Resident Evil.
  • Sweet Home — гра у жанрі survival horror, яка сильно вплинула на Resident Evil. Вийшла у Японії у 1989 році.
  • Alone in the Dark — гра у жанрі survival horror, яка сильно вплинула на Resident Evil.
  • Devil May Cry — гра, яка спочатку планувалася як Resident Evil 4.
  • Dino Crisis — подібна ігрова серія від того ж самого розробника.
  • Onimusha — ігрова серія Capcom від того ж самого розробника.

Посилання

Примітки

  1. Enter The Survival Horror... A Resident Evil Retrospective. Game Informer (174): 132. Жовтень 2007. «The "multi-million dollar franchise... Capcom's largest" and "the original Resident Evil" is "one of the most important games of all time."»
  2. Resident Evil for GameCube Review. GameSpot. 29 квітня 2002.
  3. Resident Evil Survivor Review. IGN. 13 вересня 2000. Архів оригіналу за 12 лютого 2012. Процитовано 27 січня 2006.
  4. Resident Evil: Dead Aim Review. GameSpot. 16 червня 2003. Архів оригіналу за 8 лютого 2005. Процитовано 12 грудня 2010.
  5. E3 2009: Resident Evil PSP Announced. IGN. 2 червня 2009. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  6. Developer Interview: Keiji Inafune. Nintendo E3 Network. Nintendo of America, Inc. 15 червня 2010. Архів оригіналу за 14 липня 2010. Процитовано 17 липня 2010.
  7. Resident Evil 6 Ships 4.5 Million Copies Worldwide - Siliconera. Siliconera (амер.). 3 жовтня 2012. Процитовано 4 липня 2018.
  8. Resident Evil (12 серпня 2015). Resident Evil 2 Remake – Special Message from Producer “H”. Процитовано 4 липня 2018.
  9. Umbrella Corps. Metacritic. Процитовано 4 липня 2018.
  10. Umbrella Corps™ / Biohazard Umbrella Corps™ · AppID: 390340. Steam Database (англ.). Процитовано 4 липня 2018.
  11. Замовте RESIDENT EVIL 2 / BIOHAZARD RE:2 у Steam. store.steampowered.com (укр.). Процитовано 4 липня 2018.
  12. (англ.) https://blog.eu.playstation.com/2019/12/10/resident-evil-3-revealed-for-ps4-release-date-announced/. Процитовано 10 січня 2020. Пропущений або порожній |title= (довідка)
  13. McWhertor, Michael (11 червня 2020). Resident Evil 8 announced at PS5 reveal event. Polygon (англ.). Процитовано 18 вересня 2020.
  14. Resident Evil Village Out For Old And New Consoles On May 7 [Update: PS5 Demo Out]. Kotaku (en-us). Процитовано 10 травня 2021.
  15. Box Office History for Resident Evil Movies. The Numbers. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 25 жовтня 2010.
  16. http://www.boxofficemojo.com/franchises/chart/?id=residentevil.htm
  17. На рівні препродакшину носив назву підназву Ground Zero, та був перейменований через події 11 вересня 2001 року (на військову жаргоні США це означає «пекло», «епіцентр».
  18. На рівні препродакшину носив назву підназву Nemesis.
  19. На рівні препродакшину носив назву підназву Afterlife, та ім'я було передане наступному фільму.
  20. Дослівний переклад Біологічна небезпека: Початок
  21. Snake Heart (японська). Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  22. Writers of BIOHAZARD. Процитовано 6 грудня 2010.
  23. NYCC '09 - WildStorm Panel with Jim Lee, Newsarama. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 7 лютого 2009.
  24. Resident Evil solicitations at DC Comics website. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  25. IGN Presents: The Best of 2005. IGN. 2006. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 28 січня 2006.
  26. Top 100 Video Games of All Time. Electronic Gaming Monthly (200): 94.
  27. Resident Evil Code: Veronica Review. GameCritics. 11 квітня 2000. Архів оригіналу за 9 квітня 2008. Процитовано 28 січня 2006.
  28. Review of Resident Evil 4. IGN. 7 січня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 28 січня 2006.
  29. Gametrailers' Top 10 Best Video Game Franchise. Gametrailers. 7 січня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 28 січня 2006.
  30. IGN: Resident Evil Zero. Au.cube.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  31. Resident Evil 0 for GameCube - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  32. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  33. Resident Evil 0 for GameCube. GameRankings. 10 листопада 2002. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  34. IGN: Resident Evil. Au.psx.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  35. Resident Evil for PS - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  36. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  37. Resident Evil for PlayStation. GameRankings. 30 березня 1996. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  38. Resident Evil for PC - GameSpot. GameSpot. 21 листопада 1997. Процитовано 12 грудня 2010.
  39. Resident Evil for PC. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  40. IGN: Resident Evil (Director's Cut). Au.psx.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  41. Resident Evil: Director's Cut for PS - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  42. Resident Evil: Director's Cut for PlayStation. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  43. IGN: Resident Evil. Au.cube.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  44. Resident Evil for GameCube - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  45. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  46. Resident Evil for GameCube. GameRankings. 30 квітня 2002. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  47. IGN: Resident Evil 2. Au.psx.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  48. Resident Evil 2 for PS - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  49. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  50. Resident Evil 2 for PlayStation. GameRankings. 21 січня 1998. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  51. Resident Evil 2 - PC Review at IGN. IGN. 22 березня 1999. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  52. Resident Evil 2 for PC - GameSpot. GameSpot. 26 березня 1999. Процитовано 12 грудня 2010.
  53. Resident Evil 2 for PC. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  54. IGN: Resident Evil 3: Nemesis. Au.psx.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  55. Resident Evil 3: Nemesis for PS - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  56. Resident Evil 3: Nemesis for PlayStation. GameRankings. 11 листопада 1999. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  57. Resident Evil 3: Nemesis - Dreamcast Review at IGN. Ie.dreamcast.ign.com. 21 листопада 2000. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  58. Fielder, Joe (17 листопада 2000). Resident Evil 3: Nemesis Review for Dreamcast. GameSpot. Процитовано 27 серпня 2010.
  59. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  60. Resident Evil 3: Nemesis for Dreamcast. GameRankings. 17 листопада 2000. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  61. Resident Evil 3: Nemesis - PC Review at IGN. IGN. 4 червня 2001. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  62. Resident Evil 3: Nemesis Review for PC. GameSpot. 25 червня 2001. Процитовано 12 грудня 2010.
  63. Resident Evil 3: Nemesis for PC Reviews, Ratings, Credits and More at Metacritic. Metacritic. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  64. Resident Evil 3: Nemesis for PC. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  65. IGN: Resident Evil - CODE: Veronica. Au.dreamcast.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  66. Resident Evil Code: Veronica for DC - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  67. Resident Evil Code: Veronica for Dreamcast. GameRankings. 29 лютого 2000. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  68. IGN: Resident Evil - CODE: Veronica X. Au.ps2.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  69. Resident Evil Code: Veronica X for PS2 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  70. Resident Evil Code: Veronica X for PlayStation 2 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. 21 серпня 2001. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  71. Resident Evil Code: Veronica X for PlayStation 2. GameRankings. 21 серпня 2001. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  72. IGN: Resident Evil 4. Au.cube.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  73. Resident Evil 4 for GameCube - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  74. Search Reviews, Articles, People, Trailers and more at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  75. Resident Evil 4 for GameCube. GameRankings. 11 січня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  76. IGN: Resident Evil 4. Au.ps2.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  77. Resident Evil 4 for PS2 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  78. Resident Evil 4 for PlayStation 2 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  79. Resident Evil 4 for PlayStation 2. GameRankings. 25 жовтня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  80. Resident Evil 4 Review - PC Review at IGN. IGN. 25 травня 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  81. Resident Evil 4 for PC - GameSpot. GameSpot. 22 травня 2007. Процитовано 12 грудня 2010.
  82. Resident Evil 4 for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  83. Resident Evil 4 for PC. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  84. IGN: Resident Evil 4: Wii Edition. Au.wii.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  85. Resident Evil 4: Wii Edition for WII - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  86. Resident Evil 4: Wii Edition for Wii Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. 13 квітня 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  87. Resident Evil 4: Wii Edition for Wii. GameRankings. 19 червня 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  88. IGN: Resident Evil 5. Au.ps3.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  89. Resident Evil 5 for PS3 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  90. Resident Evil 5 for PlayStation 3 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  91. Resident Evil 5 for PlayStation 3. GameRankings. 13 березня 2009. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  92. IGN: Resident Evil 5. Au.xbox360.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  93. Resident Evil 5 for Xbox 360 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  94. Resident Evil 5 for Xbox 360 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  95. Resident Evil 5 for Xbox 360. GameRankings. 13 березня 2009. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  96. Resident Evil 5 Review - PC Review at IGN. IGN. 10 вересня 2009. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  97. Resident Evil 5 Review for PC - GameSpot. GameSpot. 22 вересня 2009. Процитовано 12 грудня 2010.
  98. Resident Evil 5 for PC Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  99. Resident Evil 5 for PC. GameRankings. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 12 грудня 2010.
  100. IGN: Resident Evil: The Umbrella Chronicles. Au.wii.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  101. Resident Evil: The Umbrella Chronicles for WII - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  102. Resident Evil: The Umbrella Chronicles for Wii Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. 6 липня 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  103. Resident Evil: The Umbrella Chronicles for Wii. GameRankings. 13 листопада 2007. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  104. IGN: Resident Evil: The Darkside Chronicles. Uk.wii.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  105. Resident Evil: The Darkside Chronicles for WII - GameSpot. Uk.gamespot.com. Архів оригіналу за 3 вересня 2011. Процитовано 27 серпня 2010.
  106. Resident Evil: The Darkside Chronicles for Wii Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  107. Resident Evil: The Darkside Chronicles for Wii. GameRankings. 17 листопада 2009. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  108. IGN: Resident Evil Outbreak. Au.ps2.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  109. Resident Evil Outbreak for PS2 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  110. Resident Evil Outbreak for PlayStation 2 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. 1 березня 2004. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  111. Resident Evil Outbreak for PlayStation 2. GameRankings. 31 березня 2004. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  112. IGN: Resident Evil Outbreak File #2. Au.ps2.ign.com. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  113. Resident Evil Outbreak File #2 for PS2 - GameSpot. Au.gamespot.com. Процитовано 27 серпня 2010.[недоступне посилання з червня 2019]
  114. Resident Evil Outbreak File #2 for PlayStation 2 Reviews, Ratings, Credits, and More at Metacritic. Metacritic.com. 26 квітня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  115. Resident Evil Outbreak File #2 for PlayStation 2. GameRankings. 26 квітня 2005. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.
  116. CAPCOM Platinum Titles
  117. N4G.com: Resident Evil 5 Sells 5 million Copies
  118. Platinum Titles. CAPCOM. 30 червня 2010. Архів оригіналу за 7 липня 2013. Процитовано 27 серпня 2010.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.