Spacebit

Spacebit — приватна британсько-українська компанія, яка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних та планетарних місій. Заснована у 2014 році українцем Павлом Танасюком та фінансується особисто ним разом із кількома іншими приватними інвесторами. Офіси компанії знаходяться в Україні, Великій Британії, США, Японії та Люксембурзі.[1]

Spacebit
Тип Приватна компанія
Галузь Аерокосмос
Спеціалізація Ракетобудування
Засновано 2014 рік
Засновник(и) Павло Танасюк
Штаб-квартира Лондон, Велика Британія
Ключові особи Павло Танасюк
Продукція Космічна робототехніка для місячних та планетарних місій
Власник(и) Павло Танасюк
Співробітники 25
spacebit.com

Spacebit позиціонує себе як приватна британська компанія, що працює над інструментами аналізу космічних даних та роботизованими концепціями дослідження космосу, які включають ШІ та вдосконалених мікророботів, розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій[2][3].

Заснування

Коштів, виручених від продажу MoneXy, українсько-британському технологічному підприємцю Павлу Танасюку вистачило на запуск приватного космічного стартапу Spacebit[4]. Компанія виникла 16 червня 2014 року під назвою SPACE2020 LTD, пізніше перейменована на SPACEBIT TECHNOLOGIES LTD. З 2019 року на додачу до неї існують фірми SPACEBIT GLOBAL LTD та SPACEBIT EXPLORATION LTD. Усі зареєстровані в Лондоні[5][6][7].

За шість років Танасюк залучив до проєкту близько 10 млн дол. ангельських інвестицій від кількох приватних інвесторів. У компанії з офісами в Україні, Великій Британії, США, Японії та Люксембурзі працюють 25 людей[8].

Діяльність

У жовтні 2017 року Spacebit підписав угоду з Київським політехнічним інститутом, забезпечуючи співпрацю в галузі супутників PolyITAN 3, 4 і 5. Наступного року Павло Танасюк презентував плани щодо фінансування децентралізованих досліджень космосу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. У цьому зв'язку пропонувався запуск власної криптовалюти та платформи краудфандингу, що мало б дозволити будь-кому фінансувати космічні проєкти[9].

На перше півріччя 2022 року компанія планує першу британсько-українську місію на Місяць (Spacebit Mission One), яка полягатиме у відправці власного місяцеходу Asagumo (в перекладі з яп.: «ранкова хмара», що звучить подібно до «ранковий павук»[K 1]) з метою дослідження печер температурним, радіаційним, лазерним сенсорами та відеокамерою[10]. Наукові інструменти для апарату розроблені в Україні. Так, з української сторони залучені Конструкторське бюро «Південне», Науково-виробниче підприємство «Меридіан» ім. Корольова, підприємства «Екотест» і «ТитанЕра». Місія розділена на дві частини: спочатку полетять сенсор, радіаційний сенсор та відеокамера (українська частина), а згодом — сам місяцехід (британська частина)[11].

У вересні 2019 року американська компанія Astrobotic Technology та Spacebit оголосили про домовленість у рамках місії доставити у 2022 році на супутник Землі місяцехід вагою 1,3 кг. Сам Asagumo представлений Танасюком у грудні 2019 року в Японії під час третьої міжнародної виставки Moon Village. Замість коліс він має чотири лапи, тому схожий на павука; Павло особисто тестував його в печерах гори Фудзі.

Asagumo розміщуватиметься в місячному посадковому апараті Peregrine, що його розробляє Astrobotic Technology. Засобом доставки Peregrine у космос обрано американську ракету-носій важкого класу Vulcan Centaur, яку з 2014 року розробляє компанія United Launch Alliance (ULA).

Запуск Peregrine підтримує NASA в рамках програми Commercial Lunar Payload Services (укр. Комерційні сервіси з доставки корисного навантаження на Місяць). CLPS створена для того, аби комерційні компанії з аерокосмічної галузі навчились надавати послуги з доставки на Місяць невеликих роботизованих апаратів з метою пошуку корисних ресурсів, дослідження поверхні супутника Землі в якості фундаменту для підготовки висадки людей у межах місячної програми Artemis[8].

На всесвітній виставці Expo 2020 в Дубаї (2021—2022) є стенд Spacebit в українському павільйоні. Компанія демонструє український прапор із титану, виготовлений українською компанією «ТитанЕра», який відправиться на Місяць[12].

Компанія має плани зі створення в Україні центру управління космічними польотами[13].

Коментарі

  1. Назва ровера пов'язана з японською міфологією. Популярне прислів'я каже: «Ранковий павук приносить удачу, нічний павук приходить як злодій» (яп. 朝の蜘蛛は福が来る、夜の蜘蛛は盗人が来る). Павло Танасюк надихнувся цією історією, почувши її під час візиту до Японії .

Примітки

  1. Legged lunar rover startup Spacebit taps Latin American partners for Moon mission. TechCrunch (амер.). Процитовано 20 серпня 2021.
  2. Spacebit на facebook
  3. Spacebit.com
  4. Космический стартап. Выходец из Украины строит первый британский луноход-паук. История Spacebit. ЛІГА.Tech. 23.02.2020. Процитовано 19.09.2021.
  5. SPACEBIT TECHNOLOGIES LTD / Find and update company information / GOV.UK
  6. SPACEBIT GLOBAL LTD / Find and update company information / GOV.UK
  7. SPACEBIT EXPLORATION LTD / Find and update company information / GOV.UK
  8. Україна летить на Місяць: хто стоїть за місією на супутник Землі і як вона буде реалізована. ЕП. 30 серпня 2021. Процитовано 23.09.2021.
  9. Blockchain technology to fund decentralised space exploration. Aerospace Technology. 24 JANUARY 2018. Процитовано 23.09.2021.
  10. «Постараемся проникнуть в пещеру»: зачем на Луну летит робот-паук. Газета.Ru. 9 января 2021. Процитовано 24.09.2021.
  11. Український засновник космічної компанії про першу українську місію на Місяць, ракету Безоса та жінок у космосі. Радіо Свобода. 3 вересня 2021. Процитовано 23.09.2021.
  12. Британська компанія Spacebit на Expo-2020 в Дубаї представляє Україну. Укрінформ. 05.10.2021. Процитовано 29.10.2021.
  13. Британська компанія Spacebit планує створити в Україні центр управління космічними польотами. Радіо Свобода. 3 вересня 2021. Процитовано 29.10.2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.