Павло Танасюк

Павло Танасюк (нар. серпень 1980[1], Житомир) — українсько-британський технологічний підприємець, засновник і CEO приватного британського космічного стартапу Spacebit, дослідник технології блокчейн.

Павло Танасюк
Pavlo Tanasyuk
Народження: 1980(1980)
Громадянство:  Україна,  Велика Британія
Кар'єра
Spacebit засновник, CEO
MoneXy засновник, CEO (до 2016)
BlockVerify засновник
Освіта Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Лондонська школа економіки та політичних наук, Кембриджська бізнес-школа

Початок біографії. Навчання і перший бізнес

Павло Танасюк родом із Житомира. З дитинства мріяв про космос, у школі будував телескопи та опікувався астрономічним гуртком. Вищу освіту почав здобувати 1997 року в Київському університеті за економічною спеціальністю.

У 19-річному віці разом із друзями створив освітню компанію-турагентство, яка організовувала освітні тури та мовні курси. За словами Павла, у ній працювали 60 людей і за кілька років вдалося заробити сотні тисяч доларів[2][3].

Після здобуття освіти переїхав до Лондона, де продовжив навчання у Лондонській школі економіки (2006—2008), здобувши ступінь магістра менеджменту та інформаційних систем (MSc in Management and Information Systems), та в Кембриджській університетській школі бізнесу (2009—2010), яку закінчив з дослідницьким ступенем магістра технології (MPhil in Technology Policy). Він також пройшов освітні програми в Гарварді, Університеті Мічигану та Стенфорді[4][5].

Після закінчення навчання Павло залишився в Англії, працював фінансовим консультантом.

В кінці нульових спільно з Юрієм Чайкою він створив платіжну систему MoneXy, що стала першою на українському ринку системою електронних платежів з офіційною ліцензією. У 2015 році партнери успішно вийшли з проєкту, продавши MoneXy Фідобанку[5][3].

У 2011 році Павло Танасюк створив консультаційну компанію у сфері інформаційних технологій Cambridge Method Ltd, директором якої є до цього часу[5][6].

У 2014 році він заявив про себе як про блокчейн-експерта, створивши та очоливши стартап BlockVerify, що ставив за мету боротьбу з підробками у ланцюгах постачання за допомогою технології блокчейн. Ідея проєкту полягала у відстеженні товарів через ланцюги постачання, фіксацію передачі права власності та підтвердження їх місцезнаходження[7]. Стартап витримав чотири раунди фінансування на Crunchbase, отримавши 52 тис. дол. від трьох інвесторів[8], проте наразі його сайт не підтримується[9].

Spacebit

Коштів, виручених від продажу MoneXy, вистачило на запуск приватного космічного стартапу Spacebit[3]. Компанія виникла 16 червня 2014 року під назвою SPACE2020 LTD, пізніше перейменована на SPACEBIT TECHNOLOGIES LTD. З 2019 року на додачу до неї існують фірми SPACEBIT GLOBAL LTD та SPACEBIT EXPLORATION LTD. Усі зареєстровані в Лондоні[10][11][12].

Spacebit позиціонує себе як приватна британська компанія, що працює над інструментами аналізу космічних даних та роботизованими концепціями дослідження космосу, які включають ШІ та вдосконалених мікророботів, розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій[13][14].

За шість років Танасюк залучив до проєкту близько 10 млн дол. ангельських інвестицій від кількох приватних інвесторів. У компанії з офісами в Україні, Великій Британії, США, Японії та Люксембурзі працюють 25 людей[15].

У жовтні 2017 року Spacebit підписав угоду з Київським політехнічним інститутом, забезпечуючи співпрацю в галузі супутників PolyITAN 3, 4 і 5. Наступного року Павло Танасюк презентував плани щодо фінансування децентралізованих досліджень космосу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. У цьому зв'язку пропонувався запуск власної криптовалюти та платформи краудфандингу, що мало б дозволити будь-кому фінансувати космічні проєкти[16].

Павло виступав із доповідями на міжнародних конгресах астронавтики у 2018 (Бремен) та 2019 (Вашингтон) роках[17].

На перше півріччя 2022 року компанія планує першу британсько-українську місію на Місяць (Spacebit Mission One), яка полягатиме у відправці власного місяцеходу Asagumo (в перекладі з яп.: «ранкова хмара», що звучить подібно до «ранковий павук»[K 1]) з метою дослідження печер температурним, радіаційним, лазерним сенсорами та відеокамерою[18]. Наукові інструменти для апарату розроблені в Україні. Так, з української сторони залучені Конструкторське бюро «Південне», Науково-виробниче підприємство «Меридіан» ім. Корольова, підприємства «Екотест» і «ТитанЕра». Місія розділена на дві частини: спочатку полетять сенсор, радіаційний сенсор та відеокамера (українська частина), а згодом — сам місяцехід (британська частина)[19].

У вересні 2019 року американська компанія Astrobotic Technology та Spacebit оголосили про домовленість у рамках місії доставити у 2022 році на супутник Землі місяцехід вагою 1,3 кг. Сам Asagumo представлений Танасюком у грудні 2019 року в Японії під час третьої міжнародної виставки Moon Village. Замість коліс він має чотири лапи, тому схожий на павука; Павло особисто тестував його в печерах гори Фудзі.

Asagumo розміщуватиметься в місячному посадковому апараті Peregrine, що його розробляє Astrobotic Technology. Засобом доставки Peregrine у космос обрано американську ракету-носій важкого класу Vulcan Centaur, яку з 2014 року розробляє компанія United Launch Alliance (ULA).

Запуск Peregrine підтримує NASA в рамках програми Commercial Lunar Payload Services (укр. Комерційні сервіси з доставки корисного навантаження на Місяць). CLPS створена для того, аби комерційні компанії з аерокосмічної галузі навчились надавати послуги з доставки на Місяць невеликих роботизованих апаратів з метою пошуку корисних ресурсів, дослідження поверхні супутника Землі в якості фундаменту для підготовки висадки людей у межах місячної програми Artemis[15].

Примітки

  1. Find and update company information / GOV.UK
  2. Истории победителей: Павел Танасюк – основатель космической компании Spacebit. BIT.UA. 25 лютого 2020. Процитовано 19.09.2021.
  3. Космический стартап. Выходец из Украины строит первый британский луноход-паук. История Spacebit. ЛІГА.Tech. 23.02.2020. Процитовано 19.09.2021.
  4. Pavlo Tanasyuk. New Scientist Live Manchester. Процитовано 22.09.2021.
  5. Pavlo Tanasyuk / LinkedIn
  6. Cambridge Method Ltd / Find and update company information / GOV.UK
  7. BlockVerify / LinkedIn
  8. BlockVerify / Crunchbase
  9. http://www.blockverify.io/
  10. SPACEBIT TECHNOLOGIES LTD / Find and update company information / GOV.UK
  11. SPACEBIT GLOBAL LTD / Find and update company information / GOV.UK
  12. SPACEBIT EXPLORATION LTD / Find and update company information / GOV.UK
  13. Spacebit на facebook
  14. Spacebit.com
  15. Україна летить на Місяць: хто стоїть за місією на супутник Землі і як вона буде реалізована. ЕП. 30 серпня 2021. Процитовано 23.09.2021.
  16. Blockchain technology to fund decentralised space exploration. Aerospace Technology. 24 JANUARY 2018. Процитовано 23.09.2021.
  17. Biographies: Pavlo Tanasyuk. International Astronautical Federation (IAF). Процитовано 24.09.2021.
  18. «Постараемся проникнуть в пещеру»: зачем на Луну летит робот-паук. Газета.Ru. 9 января 2021. Процитовано 24.09.2021.
  19. Український засновник космічної компанії про першу українську місію на Місяць, ракету Безоса та жінок у космосі. Радіо Свобода. 3 вересня 2021. Процитовано 23.09.2021.

Посилання

Коментарі

  1. Назва ровера пов'язана з японською міфологією. Популярне прислів'я каже: «Ранковий павук приносить удачу, нічний павук приходить як злодій» (яп. 朝の蜘蛛は福が来る、夜の蜘蛛は盗人が来る). Павло Танасюк надихнувся цією історією, почувши її під час візиту до Японії .
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.