The Works

«The Works» (укр. «Твори») — одинадцятий студійний альбом британського рок-гурту «Queen», випущений 27 лютого 1984 року «EMI Records» у Великій Британії і «Capitol Records» в США. Після сильно-«синтезованого» альбому «Hot Space» (1982), у цьому альбомі з'явилося повторне відтворення рок-звучання Браяна Мея та Роджера Тейлора, в той же час включаючи ретрофутуристичну електронну музику початку 80-х років (Фредді Мерк'юрі) і нью-йоркську фанк-сцену (Джон Дікон). Записаного в студії «Record Plant Studios» в Лос-Анджелесі, Каліфорнія, і «Musicland Studios» в Мюнхені, Німеччина з серпня 1983 по січень 1984 року, назва альбому походить від коментаря Тейлора, зробленого на початку запису — «Давайте видамо їм твори!». Протягом десятиліття, після консервативної реакції і заборони відеокліпу до «I Want to Break Free» у Сполучених Штатах, гурт вирішив не гастролювати в Північній Америці, втративши перше місце в американських продажах, проте продажі по всьому світу (особливо в Європі) були ще краще. «The Works» був проданий тиражем більше 6 мільйонів екземплярів по всьому світу.

The Works
Студійний альбом
Виконавець Queen
Дата випуску 27 лютого 1984
Записаний серпень 1983 – січень 1984
(«Record Plant Studios»,
Лос-Анджелес, США;
«Musicland Studios», Мюнхен, Німеччина)
Жанр поп-рок[1]
хард-рок[2]
Тривалість 37:11
Мова англійська
Лейбл EMI Велика Британія
Capitol США
Продюсер Queen
Райнгольд Мак
Хронологія Queen
Попередній
Hot Space
(1982)
A Kind of Magic
(1986)
Наступний
Сингли з The Works
  1. «Radio Ga Ga»
    Випущений: 23 січня 1984
  2. «I Want to Break Free»
    Випущений: 2 квітня 1984
  3. «It's a Hard Life»
    Випущений: 16 липня 1984
  4. «Hammer to Fall»
    Випущений: 10 вересня 1984

Історія

Після випуску і наступних гастролей до їхнього альбому «Hot Space» 1982 року, чотири члена «Queen» вирішили наступного року відпочити від гурту. Тоді як весняний тур Південною Америкою спочатку розглядався як можливий варіант, особливо з огляду на успіх гурту в тих краях два роки тому, проблеми з устаткуванням та рекламою поклали край цим планам.[3] Браян Мей працював з Едді Ван Халеном та іншими учасниками «Star Fleet Project», а Роджер Тейлор і Фредді Мерк'юрі розпочали роботу над власними сольними альбомами («Strange Frontier» і «Mr. Bad Guy», відповідно). Однак у серпні 1983 року гурт возз'єднався і почав роботу над своїм одинадцятим студійним альбомом. Це був перший альбом «Queen» для «EMI Records» (і її американського філіалу «Capitol Records») по всьому світу після того, як гурт анулював свою угоду з «Elektra» для Сполучених Штатів, Канади, Австралії та Японії.[3]

Запис почався в «Record Plant Studios» у Лос-Анджелесі«Queen» записувалися в Америці вперше — та в «Musicland Studios» в Мюнхені. Також за цей час їх менеджер Джим Біч запропонував їм скласти альбом з саундтреками до фільму «Готель Нью-Гемпшир», однак, цей проект провалився.[3] Тільки одна пісня, написана для фільму — «Keep Passing the Open Windows» — потрапила до «The Works ». В листопаді 1983 року «Radio Ga Ga» Роджера Тейлора була обрана як перший синглу з альбому.

Композиції

Сторона «А»

Radio Ga Ga

«The Works» відкривається з піснею «Radio Ga Ga». Пісня була написана на клавішних, після того, як Роджер Тейлор почув, як його син Фелікс (якому було три роки, на той час) сказав «радіо ка ка».[3] Він написав її в Лос-Анджелесі, зачинившись в студії з синтезатором «Roland Jupiter 8» і драм-машиною. Після цього Джон Дікон придумав відповідну басову лінію. Фредді Мерк'юрі реконструював трек, як музично, так і лірично. Пісню як і раніше приписують Тейлору, оскільки Мерк'юрі був аранжувальником, а не співавтором. Фред Мендел, їхній сесійний клавішник, зібрав адитивний трек з фортепіано, синтезатору та тимчасової басової частини. Браян Мей використовував скляний слайд для свого гітарного соло. Тейлор заспівав всі бек-вокали, і використовував вокодер протягом всієї пісні. Більша частина пісні створена з електроніки і синтезаторів.

Tear It Up

Другий трек, «Tear It Up», є піснею Мея, на демо-записі якої весь вокал був виконаний ним, а не Мерк'юрі. Вона була написана як спроба відродити старе звучання «Queen». У ній присутня «топаюча» перкусія, подібна до «We Will Rock You», яка веде пісню. Коли вона виконувалася наживо під час «The Magic Tour», Мей грав вступ від «Liar», а потім входив у початок пісні. У 2018 році, через 30 років після останнього виступу, проект «Queen + Адам Ламберт» відродив виконання пісні, зробивши її першим треком в їхньому Європейському турі 2018 року.

It's a Hard Life

Третя пісня «The Works» «It's Hard Life» — вважається однією з найулюбленіших пісень Мея і Тейлора від Мерк'юрі (хоча вони зізналися, що ненавиділи відео до неї). Мей зробив внесок до деяких рядків пісні, а вступ був заснований на «Vesti la giubba» Руджеро Леонкавалло, арії з його опери «Паяци». Мерк'юрі грав на піаніно, виконавши більшу частину вокалу, і дав вказівку Мею щодо звукоряду, який він повинен був використовувати для соло, описаним Меєм у програмі про гітари «Star Licks»», як дуже «Богемно-рапсодійним».

Man on the Prowl

Трьох-акордова композиція Мерк'юрі з рокабілі (схожа на «Crazy Little Thing Called Love»), в якій Мендел грає на піаніно. Мей грав соло, використовуючи гітару «Fender Telecaster». Пісня була запланована як п'ятий і останній сингл з альбому, з попередньої датою виходу 19 листопада 1984 року, більш того були відтиснуті на платівках її промо-копії («QUEEN 5») і розіслані (Б-сторона: пісня «Keep Passing the Open Windows»), але гурт вибрав різдвяний сингл («Thank God It's Christmas»).[4]

Сторона «Б»

Machines (Or 'Back to Humans')

П'ятий трек альбому «The Works» «Machines (Or 'Back to Humans')» виник на основі ідеї, що прийшла в голову Тейлору, а Мей допоміг її завершити. Продюсер Райнгольд Мак запрограмував на синтезаторі «Fairlight CMI II Sampler» «ламану» мелодію. Пісня співається як дует між двома вокальними доріжками між Мерк'юрі (він співає в гармонії з собою) та роботоподібним голосом Тейлора (він використовує вокодер «Roland VP330»). Інструментальний ремікс до пісні використовує уривки з пісні «Ogre Battle», записаної для другого альбому «Queen»«Queen II», пісню «Flash» та пісню Ларрі Люрекса «Goin' Back» (насправді це «Queen» без участі Дікона, під псевдонімом Мерк'юрі). Ця пісня, поряд із «Radio Ga Ga» належить до тих композицій альбому, що використовують електроніку найбільше.

I Want to Break Free

Шоста пісня «I Want to Break Free» була написана Джоном Діконом. Ця поп-пісня відома завдяки своєму відео, в якому представлені всі чотири члени «Queen», одягнені як жінки, в пародії на британську мильну оперу «Вулиця Коронації». Ідея кліпу виникла у Тейлора. Мерк'юрі коментував це словами: «Кожен тягнув ковдру на себе». Дікон, автор пісні, наполягав на тому, що він не хоче гітарного соло у записі, тож Мендел зіграв соло на синтезаторі — але на концертах Мей грав його на гітарі. Версія, яку використано для синглу і рекламного відео, містить вступ та інструментальний перехід (після соло на синтезаторі), які не є частиною оригінального міксу.

Keep Passing the Open Windows

«Keep Passing The Open Windows» — сьомий трек «The Works», написаний Мерк'юрі у 1983 році для фільму «Готель Нью-Гемпшир», заснованого на романі Джона Ірвінга. Ця фраза неодноразово згадувалася протягом усього фільму, згідно зі вступними титрами, пісня також була спродюсована менеджером гурту Джимом Бічем, який змінив її, щоб вона краще відповідала настрою альбому. Мерк'юрі грав на фортепіано і синтезаторах, написавши текст після прочитання цитати в книзі.

Hammer to Fall

«Hammer to Fall», восьма пісня, яка є ще одним «рок»-твором Мея альбому. Концертні версії пісні значно швидші, Мей співав їх під час своїх сольних турів. На синтезаторах грав Мендел, а більшість вокальних гармоній Мей записав сам, особливо перехід (крім слів «oh no», які виконав Тейлор). Пісня нагадує старий «Queen», вона побудована навколо важкого «кутоподібного» й «м'язового» гітарного рифу. У пісні фігурує основний вокал Мерк'юрі, який обмінюються кличами й вигуками з Меєм. Мей також співає частину приспіву. Музичне відео пісні, поставлене Девідом Меллетом, містить кадри з виконанням пісні в Брюсселі. «Hammer to Fall» була фаворитом на концертах. Гурт виконував її третьою під час концерту «Live Aid» 1985 року. Пісня також входила до сет-листу гурту, як під час «The Works Tour», так і під час «The Magic Tour» 1986 року.

Is This the World We Created...?

Альбом завершує «Is This the World We Created...?», яка була написана в Мюнхені після того, як Мерк'юрі і Мей дивився новини про бідність у Африці; пісня була виконана на концерті «Live Aid» на біс. Мерк'юрі написав більшу частину тексту, а Мей написав акорди і зробив невеликий ліричний внесок. Пісня була записана з гітарою «Ovation» , але під час концертів Мей використовував гітару Тейлора з нейлоновими струнами «Gibson Chet Atkins CE». У записі цієї пісні використовувався рояль, але у підсумку він не увійшов до остаточного міксу.

Нереалізовані пісні і демо-записи

Сесії для «The Works» були дуже продуктивними, в результаті чого переважна більшість написаного матеріалу було записано. Лише дев'ять пісень з цього матеріалу було використано для альбомі, а багато пісень з решти було випущено в інших формах.

Back to Storm

У цьому швидкому записі, який, як вважають, народився під час запису «The Works», домінують піаніно та ударні. Існує тільки демо-версія низької якості, про запис пісні відомо мало. Він триває трохи більше хвилини. В кінці треку можна почути, як Мерк'юрі каже: «дуже добре, ха ха. Воно має кудись піти, але воно ... е-е... не». Решту розмови розібрати неможливо.

I Dream of Christmas

Коли «Queen» у 1984 році захотіли написати різдвяну пісню, Роджер написав основу для пісні «Thank God It's Christmas», тоді як Браян напивав пісню «I Dream of Christmas». Гурту довелося вибирати між ними, і вони обрали «Thank God It's Christmas», яку Браян та Роджер дописали разом. Ходять чутки, що гурт записав «I Dream of Christmas», хоча жодного підтвердження не існує. Браян потім працював над «I Dream of Christmas» з майбутньою дружиною Анітою Добсон, в результаті цього пісня вийшла як сингл у 1988 році. У ній фігурує також Джон Дікон.

I Go Crazy

Написану Меєм десь у 1981 році, пісню записали під час сесій альбому, але вона увійшла до остаточного варіанту. Натомість її випустили на Б-стороні синглу «Radio Ga Ga».

Let Me In Your Heart Again

Цю пісню, написану Меєм, кілька разів переписували й перезаписували, перш ніж залишити її незавершеною, вона пізніше була записана Анітою Добсон, за участю Мея, для альбому «Talking of Love». У 2014 році гурт видав закінчену версію пісні в альбомі «Queen Forever», де фігурують уривки з кількох демо-записів «Queen», з новим фоновим вокалом Браяна та Роджера і новою гітарною грою Браяна.

Let Me Live

«Let Me Live» була спочатку записана гуртом у 1983 році як дует між Мерк'юрі і Родом Стюартом. Спочатку у ній також грав на гітарі Джефф Бек. Пісня так і не вийшла, хоча гурт її переробив, щоб вмістити до студійного альбому «Made in Heaven» 1995 року, випущеного після смерті Мерк'юрі. Готова версія містить один куплет і приспів, виконані Мерк'юрі, а решту — Меєм і Тейлором. Невідомо, чому версія зі Стюартом ніколи не використовувалася.

Little Boogie

Як вважають, ця альтернативна фортепіанна версія пісні «Back to Storm» народилася під час роботи над альбомом «The Works». Більше нічого про трек не відомо.

Love Kills

Написана Мерк'юрі і Джорджо Мородером, «Love Kills» була спочатку записана для студійного альбому «The Works» 1984 року, але у підсумку була відхилена. Потім вона була перероблена як сольний трек Мерк'юрі для включення в реставрований та відредагований Мородером у 1984 році німий фільм «Метрополіс» 1927 року, а також була випущена як сингл. Пізніше трек був перероблений в баладу «Queen ballad» і випущений в альбомі «Queen Forever» 2014 року.

Man Made Paradise

Пізніше ця пісня була переписана як сольний трек Мерк'юрі і випущена у його сольному альбомі «Mr. Bad Guy» 1985 року.

Man on Fire

«Man on Fire», написана Тейлором, як вважають, була записана у 1984 році для «The Works», перш ніж вона була перезаписана, а потім випущена у другому сольному альбомі Тейлора «Strange Frontier» у тому ж році. Рання промо-касета для «The Works» має зовсім інший трек-лист, де з'являється її назва. Більше нічого про трек не відомо, або навіть чи існує повна версія.

Thank God It's Christmas

Цей трек, написаний Меєм і Тейлором, у підсумку був випущений як різдвяний сингл у 1984 році, а пізніше з'явився як Б-сторона синглу «A Winter's Tale» у 1995 році. Він також був випущений в рамках компіляції «Greatest Hits III» 1999 року. Це була єдина різдвяна пісня, яку записали «Queen».

There Must Be More to Life Than This

Написана Мерк'юрі, ця пісня була спочатку записана з Мерк'юрі і Майклом Джексоном, а потім була перезаписана «Queen» у 1981 році для їхнього альбому «Hot Space». Потім трек повинен був бути записаний, щоб стати закриваючою піснею альбому «The Works» до того, як Мерк'юрі і Мей написали: «Is This the World We Created...?"». У підсумку вона була записана як сольний трек Мерк'юрі і випущена у його сольному альбомі «Mr. Bad Guy» 1985 року. У 2014 році перероблена версія пісні «Queen» з дуетом Мерк'юрі і Джексона була випущена в альбомі «Queen Forever».

Відгуки критиків

Професійні огляди
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
Allmusic [5]
Chicago Tribune [6]
Encyclopedia of Popular Music [7]
Rolling Stone [8]
The Rolling Stone Album Guide [9]
Sounds [10]

Більшість критиків дали «The Works» загалом позитивну критику, побачивши в ньому повернення «Queen» до форми. Парк Патербо з «Rolling Stone» описав його як «перший справжній альбом за деякий час» та «королівське свято хард-року».[11] Сенді Робертсон в тризірковій рецензії написав «Цього разу „Queen“ зіграли надійно».[12] У ретроспективному огляді Грег Пато з «AllMusic» відчував, що хоча написання пісень безумовно покращилося в альбомі „The Works“ у 1984-му, альбому бракує у сенсі звучання тієї родзинки, яка чулася в раніших творах, таких як „News of the World“ та „The Game“».[5]

Тур

Список пісень

Весь головний вокал виконується Фредді Мерк'юрі

Сторона «А»
# НазваАвтор Тривалість
1. «Radio Ga Ga»  Роджер Тейлор 5:44
2. «Tear It Up»  Браян Мей 3:28
3. «It's a Hard Life»  Фредді Мерк'юрі 4:08
4. «Man on the Prowl»  Фредді Мерк'юрі 3:28
Сторона «Б»
# НазваАвтор Тривалість
5. «Machines (Or 'Back to Humans')»  Браян Мей і Роджер Тейлор 5:10
6. «I Want to Break Free»  Джон Дікон 3:20
7. «Keep Passing the Open Windows»  Фредді Мерк'юрі 5:21
8. «Hammer to Fall»  Браян Мей 4:28
9. «Is This the World We Created...?»  Фредді Мерк'юрі і Браян Мей 2:13

Кліпи до альбому

  1. «Radio Ga Ga» — у записі використовувалися кадри зі старого фантастичного фільму «Метрополіс». В масовках брали участь члени фан-клубу «Queen».
  2. «It's a Hard Life» — кліп був знятий за два дні на мюнхенській «Arri Film Studios». Джон Дікон недолюблює цю постановку Тіма Поупа, вважаючи її занадто помпезною. Відео перетворено в театралізоване дійство із середньовічними костюмами і великою кількістю розкоші. У кліпі простежується гротеск.
  3. «I Want to Break Free» — переодягнені в жінок музиканти пародіюють героїнь популярної на той час мильної опери «Вулиця Коронації». В США кліп заборонили, а в Японії був зустрінутий схвально. В кліпі існує балетна частина, в якій Фредді Мерк'юрі виконує складні хореографічні номери.
  4. «Hammer to Fall» — кліп виконаний у вигляді «живого» виступу. Існує також подовжена (розширена) версія.

Учасники запису

Queen

  • Фредді Мерк'юрі — головний вокал (всі треки), бек-вокал (3-8), клавішні (3, 5, 7), семплер (1)
  • Браян Мей — електрогітара (всі, крім 9), бек-вокал (2, 3, 5, 7, 8), акустична гітара (9)
  • Роджер Тейлор — ударні (всі, крім 9), бек-вокал (1-3, 8, 9), вокодер (1, 5), семплер (1), перкусія (2), драм-машина (5), синтезатор (5)
  • Джон Дікон — бас-гітара (всі, крім 9), акустична гітара (6), синтезатор (6)

Додатковий персонал

  • Фред Мендел — клавішні (1, 4, 6, 8)
  • Райнгольд Мак «Fairlight CMI»-програмування (5), інженерінг
  • Майк Бейріджер — додатковий інженерінг
  • Стефан Вісснет — додатковий інженерінг
  • Ед Делена — додатковий інженерінг
  • Білл Сміт — дизайн конверту
  • Джордж Харрелл — фотографування

Сингли

У перший і єдиний раз у своїй кар'єрі всі пісні (і один трек без альбому «I Go Crazy») з альбому «Queen» були використані як А-сторона, так і Б-сторона на синглах. Починаючи з цього альбому, гурт почав випускати сингли у Великій Британії за їхніми власними каталоговими номерами.

НомерФорматА-сторонаБ-сторонаДата релізу
(Велика Британія)
QUEEN 1(7" сингл)«Radio Ga Ga»«I Go Crazy»
12QUEEN 1(12" сингл)«Radio Ga Ga (Extended Version)»«Radio Ga Ga (Instrumental Version)»/«I Go Crazy»23 січня 1984
QUEEN 2(7" сингл)«I Want to Break Free (Single Mix)»«Machines (or 'Back to Humans')»
12QUEEN 2(12" сингл)«I Want to Break Free (Extended Mix)»«Machines (or 'Back to Humans')»2 квітня 1984
QUEEN 3(7" сингл)«It's a Hard Life»«Is This the World We Created…?»
12QUEEN 3(12" сингл)«It's a Hard Life»«Is This the World We Created…?»16 липня 1984
QUEEN 4(7" сингл)«Hammer to Fall (Headbanger's Mix Edit)»«Tear It Up»
12QUEEN 4(12" сингл)«Hammer to Fall (Headbanger's Mix)»«Tear It Up»10 вересня 1984
QUEEN 5(7" сингл)«Thank God It's Christmas» (неальбомний трек)«Man on the Prowl»/«Keep Passing the Open Windows»
12QUEEN 5(12" сингл)«Thank God It's Christmas»«Man on the Prowl (Extended Version)»/«Keep Passing the Open Windows (Extended Version)»26 листопада 1984

Інше

ФорматА-сторонаБ-сторона
США 7" сингл і касетний сингл«Radio Ga Ga (U.S. Single Edit)»«I Go Crazy»
США промо 7" сингл«I Want to Break Free (Single Mix)»«I Want to Break Free (Special 7 Single Edit)»
США 7" сингл і касетний сингл«I Want to Break Free (Single Mix)»«Machines (or 'Back to Humans') (Instrumental Version)»

Чарти

Тижневі чарти

Рік Чарт Позиція
1984 Австралія (Kent Music Report)[13] 16
Австрійський чарт альбомів[14] 2
Бельгія (Валлонія) (Ultratop)[15] 87
Канада (RPM)[16] 22
Нідерланди (MegaCharts)[17] 1
Франція (SNEP)[18] 14
Італійський чарт альбомів[19] 4
Японія (Oricon)[20] 7
Нова Зеландія (Official New Zealand Music Chart)[21] 9
Норвегія (VG-lista)[22] 2
Швеція (Sverigetopplistan)[23] 3
Швейцарський чарт альбомів[24] 3
Велика Британія (UK Albums Chart)[25] 2
США (Billboard 200)[26] 23
Німеччина (Media Control Charts)[27] 3
2005 Бельгія (Фландрія) (Ultratop)[28] 18
Бельгія (Валлонія) (Ultratop)[15] 5
2011 Південнокорейський чарт альбомів[29] 85

Чарти на кінець року

Чарт (1984) Позиція
Австралія (Kent Music Report)[13] 48
Австрійський чарт альбомів[30] 2
Канада (RPM)[31] 88
Франція (SNEP)[32] 21
Італійський чарт альбомів[19] 37
Велика Британія (UK Albums Chart)[33] 14

Чарти на кінець декади

Чарт (1980–89) Позиція
Австрійський чарт альбомів[34] 32

Сертифікації

КраїнаСертифікаціяПродано
Австрія (IFPI)Платина50,000*
Канада (Music Canada)Платина100,000^
Німеччина (BVMI)Платина500,000^
Нідерланди (NVPI)Золото50,000^
Польща (ZPAV)
перевидання лейблу Agora SA 2008 року
Діаманд100,000*
Іспанія (PROMUSICAE)Золото50,000^
Швейцарія (IFPI)Платина50,000^
Велика Британія (BPI)2xПлатина650,000
США (RIAA)Золото500,000^
* Дані про продажі, засновані тільки на сертифікації
^ Дані про постачання, засновані тільки на сертифікації

Джерела

  1. The Works by Queen. Classic Rock Review. «Here the group fused May and Taylor’s rock sound with some of the German-influenced electro pop...»
  2. The Works. Rolling Stone. «The Works is a royal feast of hard rock...»
  3. Queen Biography 1984. Queenzone.com. Архів оригіналу за 28 січня 2012. Процитовано 12 серпня 2011.
  4. Record News. NME (London, England: IPC Media): 40. 3 листопада 1984.
  5. http://www.allmusic.com/album/r2378162
  6. Kot, Greg (19 квітня 1992). An 18-record, 80 Million-copy Odyssey. Chicago Tribune. Процитовано 19 квітня 2016.
  7. Larkin, Colin (2011). Encyclopedia of Popular Music (вид. 5th). Omnibus Press. с. 2248. ISBN 0-85712-595-8.
  8. Puterbaugh, Parke (12 квітня 1984). The Works. Rolling Stone. Процитовано 11 червня 2012.
  9. DeCurtis, Anthony; Henke, James; George-Warren, Holly, ред. (1992). The Rolling Stone Album Guide (вид. 3rd). Random House. с. 570. ISBN 0-679-73729-4.
  10. Queen – 02-25-1984 – The Works – Sounds. Queen Archives. 25 лютого 1984. Процитовано 12 серпня 2011.
  11. Puterbaugh, Parke (12 квітня 1984). The Works. Rolling Stone. Процитовано 23 березня 2018.
  12. Queen – 02-25-1984 – The Works – Sounds. Queen Archives. 25 лютого 1984. Процитовано 23 березня 2018.
  13. Kent, David (1993). Australian Chart Book 1970–1992. St Ives, N.S.W.: Australian Chart Book. ISBN 0-646-11917-6.
  14. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP) (German). austriancharts.at. Процитовано 12 серпня 2011.
  15. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP) (French). ultratop.be/fr. Процитовано 6 січня 2014.
  16. Results – RPM – Library and Archives Canada (PHP). Collectionscanada.gc.ca. Архів оригіналу за 17 серпня 2016. Процитовано 12 серпня 2011.
  17. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP). Hung Medien (Dutch). MegaCharts. Процитовано 12 серпня 2011.
  18. InfoDisc : Tous les Albums classés par Artiste > Choisir Un Artiste Dans la Liste : Queen (PHP) (French). infodisc.fr. Архів оригіналу за 18 серпня 2011. Процитовано 12 вересня 2011.
  19. Hit Parade Italia – Gli album più venduti del 1984 (Italian). hitparadeitalia.it. Процитовано 3 жовтня 2011.
  20. – Yamachan Land (Archives of the Japanese record charts) – Albums Chart Daijiten – Queen (Japanese). 30 грудня 2007. Архів a-クイーン оригіналу за 14 серпня 2011. Процитовано 14 вересня 2011.
  21. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP). Hung Medien. recording Industry Association of New Zealand. Процитовано 12 серпня 2011.
  22. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP). Hung Medien. VG-lista. Процитовано 12 серпня 2011.
  23. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP). swedishcharts.com. Процитовано 12 серпня 2011.
  24. Steffen Hung. Queen – The Works (ASP). hitparade.ch. Процитовано 12 серпня 2011.
  25. http://www.officialcharts.com/artist/21275/queen/
  26. Queen. AllMusic. Процитовано 12 серпня 2011.
  27. charts.de (ASP). charts.de. Процитовано 12 серпня 2011.
  28. Queen – The Works (Dutch). ultratop.be/nl. Процитовано 6 січня 2014.
  29. GAON ALBUM CHART : 2011년 9월 Архівовано 7 січня 2014 у Wayback Machine. (in Korean). gaonchart.co.kr. Процитовано 6 січня 2014.
  30. Austriancharts.st – Jahreshitparade 1984. Hung Medien. Процитовано 1 серпня 2010.
  31. Top 100 Albums of 1984. RPM. 5 січня 1985. Процитовано 6 грудня 2010.
  32. Les Albums (CD) de 1984 par InfoDisc (PHP) (French). infodisc.fr. Архів оригіналу за 27 жовтня 2012. Процитовано 29 січня 2012.
  33. Complete UK Year-End Album Charts. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 3 жовтня 2011.
  34. Austriancharts.at – Bestenlisten – 80-er album (German). Hung Medien. Архів оригіналу за 15 жовтня 2011. Процитовано 24 жовтня 2011.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.