Tulipa lehmanniana

Tulipa lehmanniana (укр. Тюльпан Лемана, тюльпан леманіана[1]) багаторічна рослина родини лілійних.

Tulipa lehmanniana
Тюльпан Лемана на поштовій марці Узбекистану 2010 року
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Порядок: Лілієцвіті (Liliales)
Родина: Лілієві (Liliaceae)
Підродина: Lilioideae
Триба: Lilieae
Рід: Тюльпан (Tulipa)
Вид:
T. lehmanniana
Біноміальна назва
Tulipa lehmanniana
(Merckl.) 1852
Синоніми

Tulipa behmiana Regel

Історія

Вид описав у 1854 році російський ботанік Карл фон Мерклін (1821—1904), спираючись на збори з околиць Бухари. Видову назву дав на честь першого збирача, натураліста і мандрівника Олександра Лемана (1814—1842), російського ботаніка, який в 1840—1842 рр. збирав рослини Середньої Азії за завданням Петербурзького ботанічного саду. Повертаючись із цієї експедиції, Леман помер від лихоманки в Симбірську у віці 28 років. Колекції його обробив Олександр Бунге (1803—1890), склавши перелік з 1526 видів, що включав 11 нових для науки родів і 159 нових видів.

Опис

Трав'яниста цибулинна рослина близько 50 сантиметрів заввишки. Має міцний опушений квітконос, оточений чотирма парними, хвилястими, вигнутими, темно-зеленим листками. Нижні листки більші, довгі, близько 20 сантиметрів заввишки і 3 сантиметри завширшки, мають довгасту зауженну догори форму. Верхні листки значно менші, близько 10 сантиметрів заввишки і 9 міліметрів завширшки, мають вузьку лінійну форму із завуженим догори кінцем. На кінці квітконоса розташовується велике келихоподібне суцвіття, близько 7 сантиметрів заввишки з вигнутими назовні пелюстками. Пелюстки, що мають червоні, жовті або строкаті відтінки з чорною основою, оточують пучок тичинок і пиляків темно-фіолетового кольору. Плід — тристулкова витягнута коробочка, до 3 сантиметрів завдовжки і 1,5 сантиметрів завширшки, з насінням. Доросла, сформована рослина має близько 250 насінин. Невелика цибулина, близько 3 сантиметрів в діаметрі повністю покрита шкірястими невеликими лусочками темно-коричневого або чорного кольору. Цвіте у квітні протягом 1,5-2 місяців, плодоносить в кінці травня-червні. Розмноження насіннєве і вегетативне.

Систематика

Tulipa lehmanniana близький до Tulipa behmiana (укр. Тюльпан Бема), описаного Альбертом Регелєм у 1879 році. Границі ареалів цих двох видів дотичні. Систематики розглядають Tulipa behmiana як східну расу Tulipa lehmanniana.

Екологія

Росте на пісках і виходах строкатокольорових порід, в піщаних і кам'янистих пустелях.

Поширення

Тюльпан Лемана в дикому виді зустрічається в Казахстані, Таджикистані, Туркменістані, Узбекистані, Афганістані, Ірані та Пакистані (Белуджистан). У Казахстані росте в пустелі Кизилкум, рідше зустрічається в Мойинкумі і південно-західній частині Бетпакдале (Південно-Казахстанська і Жамбилська області).

Охоронні заходи

Tulipa lehmanniana занесений до Червоних книг Казахстану, Таджикистану, Туркменістану і Узбекистану.

Культивування

Випробуваний в культурі в ботанічних садах Ташкента, Душанбе, Києва, Санкт-Петербурга. Скрізь нестійкий. В Алмати вирощувався з 1965 року, випав на 4-5-й рік.

Використання

Високодекоративний вид. Потребує розробки спеціальних прийомів культивування.

Див. також

Примітки

  1. Українська назва є транскрибуванням та/або перекладом латинської назви авторами статті і в авторитетних україномовних джерелах не знайдена.

Література

  • Бочанцева З. Тюльпаны. Морфология, цитология и биология. — Ташкент : Изд-во АН Узбекской ССР, 1962. — 408 с. (рос.)
  • Головкин Б. Н., Китаева Л. А., Немченко Э. П. Декоративные растения СССР. — Москва : Мысль, 1986. — 320 с. (рос.)
  • Введенский А. И. Род 272. Тюльпан — Tulipa. // Флора СССР : в 30 т / В. Л. Комаров. — М.—Л. : Изд-во АН СССР, 1935. — Т. IV. — С. 320—464. (рос.)
  • Введенский А. И., Ковалевская С. С. Род Tulipa L. // Определитель растений Средней Азии. — Ташкент : ФАН, 1971. — Т. 2. — С. С. 94–109. (рос.)

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.