UaReview

UaReview — сатиричне онлайн-видання, що публікує вигадані (фейкові) новини. За відгуками медіаекспертів, є одним з найцікавіших стартапів 2012 року[1].

UaReview
Логотип
Посилання UaReview.com
Гасло (девіз) Ми завжди пишемо правду. Чесно. *
Тип Інтернет-видання
Мови Українська
Власник Роман Голубовський
Започатковано 13 грудня 2011 (10 років)

Концепція

Статті «UaReview», пародіюючи новинну подачу матеріалів, викладають свій сатиричний погляд як на поточні події, так і на побутові проблеми. Інколи гумористична складова текстів полягає у поданні буденних подій у вигляді важливих сенсаційних новин.

Публікації в ЗМІ

Періодично матеріали UaReview публікуються під виглядом справжніх новин в ЗМІ[2]. Серед найпоширюваніших у ЗМІ новин, що вперше з'явились на UaReview[3], є такі як «Дмитро Табачник відмінить літеру „Ї“»[4], «В Україні заборонять місіонерську позицію»[5], «В Україні легалізують марихуану на час проведення Євро 2012»[6], «Хлопці з івано-франківського гурту хотіли прославитись як Pussy Riot, а отримали на горіхи від священика»[7], «Працівницю їдальні Верховної ради звільнили за те, що вона плювала в суп»[8], «Андрія Шевченка призначено головою Пенсійного фонду України»[9], «Василь Вірастюк випадково розігнав мітинг геїв у Львові»[10].

Реакції та спростування

Неодноразово сатиричні матеріали UaReview, які ЗМІ публікували на власних ресурсах як справжні новини, набирали неабиякого резонансу, змушуючи тим самим причетні органи чи особи спростовувати відповідну інформацію.

У лютому 2012 року ряд видань опублікували новину про те, що Міністр освіти та науки України Дмитро Табачник, що значною частиною населення сприймається як українофоб, прибере літеру «Ї» з українського алфавіту. Згодом прес-служба МОН спростувала цю інформацію, а сам Табачник запевнив: «Літері „Ї“, „Ґ“, українській мові загалом, а, також, мовам фарсі та суахілі з боку Міністра освіти нічого не загрожує»[11].

У березні 2012 року в інтернеті з'явилась інформація про те, що мера Тернополя Сергія Надала пограбували в маршрутці. Згодом на традиційній зустрічі міського голови з журналістами він спростував новину: «Коли прочитав інформацію про маршрутку, перш за все подивився на календар. Люди живуть в іншому часі на певне. До першого квітня ж два тижні. Навіщо таке писати. Я розумію гумор — візитка Тягнибока, скидка в перукарню. Але яка логіка була про образок матінки Божої писати. Є речі над якими не варто сміятися?» Крім того Сергій Надал порадив людям, які таке пишуть, ходити в церкву і зізнався, що не пригадує, коли останній раз їздив в громадському транспорті Тернополя[12].

26 квітня на сайті UaReview було опубліковано замітку про те, що в Україні легалізують марихуану на час проведення Євро 2012. Згодом, на прохання прес-служби Місцевого організаційного комітету «Євро-2012 Україна», публікація була знята з сайту, але вже встигла розповсюдитись по інтернет-ЗМІ. Згодом Київське управління МВС спростувало цю інформацію а також попередила, що порушників антинаркотичного законодавства України під час Євро-2012 затримуватимуть[6].

У липні ряд видань опублікували «новину» UaReview про те, що у Львові російську мову заборонять вживати з 8 до 22 години. Цю інформацію двічі спростовувала прес-служба Львівської Міської Ради. Другий раз прес-служба наполягала: «Не зважаючи на попередження прес-служби Львівської міської ради, чимало видань все ж передрукували неправдиву інформацію […] Передрук матеріалу „У Львові мають намір заборонити вживання російської мови з 8 до 22 год“ з'явився на таких інформаційних агенціях: Сегодня.ua, АТН, Lenta-UA, SiteUA, Ирта-Fax, Під прицілом, FaceNews.UA, Фраза, КИД, Lenta.ru, Mobus.com, Обозреватель, Известия.»[13]

У вересні 2012 року на сайті з'явилась замітка «У Львові мова програмування Java може отримати статус регіональної». Згодом один із інтернет-активістів через сервіс change.org подав проект петиції до Міськради Львова з вимогою надати мові Java статус регіональної. Під петицією підписалось 1,3 тис. із 1,5 встановлених як ціль[14]

У жовтні 2012 ряд ЗМІ перепублікували матеріал про те, що Сергій Безруков нібито зіграє роль Богдана Ступки в біографічному фільмі про українського актора. Опублікована новина набрала такого резонансу, що Сергій Безруков на власному сайті був змушений спростувати інформацію. У цьому ж коментарі Безруков спростував відому псевдо-епіграму, нібито сказану Валентином Гафтом: «Умереть не страшно. Страшно, что после смерти могут снять фильм и тебя сыграет Безруков!». За словами Безрукова, Валентин Гафт сам зізнався йому, що нічого подібного не створював.[15]

28 листопада на сайті сатиричного видання UaReview з'явився матеріал «Працівницю їдальні Верховної ради звільнили за те, що вона плювала в суп», який вже наступного дня розлетівся по ЗМІ під виглядом правдивої новини. 30 листопада новину про Юлію Борщенко спростувала прес-служба Верховної Ради України: «Повідомляємо, що у їдальнях Верховної Ради ніколи не працювала офіціантка на ім'я Юлія Борщенко та протягом шостого скликання не звільняли працівників харчового блоку за вказаною статтею. Принагідно наголошуємо, що навіть найперебірливіші у гастрономічних уподобаннях народні депутати ніколи не зверталися зі скаргами на якість страв у Верховній Раді»[16].

У квітні 2013 року новину на основі публікації UaReview «Туалети у поїздах Укрзалізниці стануть платними» не лише опублікували ряд ЗМІ, але і відповідний сюжет вийшов на російському телеканалі РЕН ТВ. «Укрзалізниця» спростувала цю чутку[17]. Натомість, народний депутат Олександр Бригинець звернувся до Державної інспекції України з питань захисту справ споживачів і Генпрокуратури з проханням перевірити законність дій «Укрзалізниці» щодо спроби запровадження плати за користування туалетом в поїздах[18].

2 вересня 2013 року сайт Watcher з посиланням на експерта з телекомунікацій Юрія Новоставського повідомив, що відомий український сайт фейкових новин UaReview став недоступним для користувачів у Росії. Повідомлялось, що UaReview недоступний точно в мережах «Ростелеком» та МТС на території Росії і про те, що ймовірно сайт внесено до Єдиного реєстру заборонених сайтів РФ[19].

7 січня 2014 року депутат Олег Ляшко спростував інформацію, поширену в ЗМІ на основі статті UaReview «Інна Богословська увійшла до фракції Радикальної партії Ляшка»[20]. «Хоч у політиці і є відоме правило „ніколи не кажи ніколи“, але швидше на Марсі яблуні зацвітуть, ніж Інна Б. буде в моїй команді», — написав Ляшко у своєму Facebook-у.[21]

Критика

Хоча ряд медіаекспертів вважають UaReview корисним, існують також люди, які вважають, що фейкові новини засмічують інформаційний простір. Зокрема, журналіст Мустафа Найєм під час лекції у Львівському національному університеті імені Івана Франка сказав, що «онлайн-журналісти не завжди мають час на перевірку інформації, а швидкість та оперативність зараз часто важливіші за якість»[22].

Див. також

Примітки

  1. Ганжа, Леся (25 січня 2013). UaReview: сайт фейкових новин як присуд копі-пейсту. redactor.in.ua (укр.). Архів оригіналу за 17 червня 2014.
  2. Топ-8 фейкових новин українського інтернету. ms.detector.media. Процитовано 3 січня 2019.
  3. ТОП-10 найрезонансніших фейкових новин UaReview. UaReview (укр.). 13 грудня 2012. Процитовано 3 січня 2019.
  4. ЗМІ наговорили на Табачника. obozrevatel.com (укр.). 28 лютого 2012. Архів оригіналу за 1 березня 2012.
  5. Верховная Рада хочет запретить миссионерскую позу в сексе. delfi.ua (рос.). 24 березня 2012. Архів оригіналу за 18 травня 2012.
  6. Украинская милиция опровергла слухи о легализации наркотиков на Евро-2012. lenta.ru (рос.). 18 травня 2012. Архів оригіналу за 18 травня 2012. Процитовано 3 січня 2019.
  7. Украинский священник отлупил кадилом хлопцев, которые пытались повторить акцию «Pussy Riot» в его храме. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 20 березня 2013.
  8. Офіціантка з Верховної Ради 4 роки плювала в суп депутатам. РБК-Украина (укр.). 30 листопада 2012. Архів оригіналу за 3 січня 2019. Процитовано 3 січня 2019.
  9. СМИ купились на утку о назначении Шевченко главой Пенсионного фонда. segodnya.ua (рос.). 12 листопада 2013. Архів оригіналу за 12 листопада 2013. Процитовано 3 січня 2019.
  10. Российские СМИ перепечатали вымышленную новость о разгоне гей-парада. lenta.ru (рос.). 11 листопада 2013. Архів оригіналу за 11 листопада 2013. Процитовано 3 січня 2019.
  11. Чергова провокація проти Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника. mon.gov.ua (укр.). Архів оригіналу за 30 жовтня 2017.
  12. „Не можна сміятися над хворим”, — мер Тернополя Сергій Надал. doba.te.ua (укр.). 19 березня 2012. Архів оригіналу за 9 квітня 2014. Процитовано 3 січня 2019.
  13. Процак, Христина (5 липня 2012). На Інтернет-ресурсі з’явилась неправдива інформація щодо Львівської міської ради та «мовного» закону. city-adm.lviv.ua. Архів оригіналу за 15 грудня 2013.
  14. Вимагаю надати мові Java статусу регіональної у місті Львові!. Change.org. Процитовано 3 січня 2019.
  15. Сергей Безруков: комментарий к «новости» о роли Богдана Ступки. sergeybezrukov.ru (рос.). 9 жовтня 2012. Архів оригіналу за 1 квітня 2016. Процитовано 3 січня 2019.
  16. Заява прес-служби Верховної Ради України щодо неправдивої інформації про роботу їдальні Парламенту. iportal.rada.gov.ua (укр.). Офіційний портал Верховної Ради України. 30 листопада 2012. Архів оригіналу за 12 лютого 2017. Процитовано 3 січня 2019.
  17. «Укрзалізниця» опровергла информацию о платных туалетах в поездах. aif.ua (рос.). 19 квітня 2013. Архів оригіналу за 15 грудня 2013. Процитовано 3 січня 2019.
  18. Бригинець, Олександр (30 квітня 2013). У туалетах поїздів встановлять камери стеження?. blogs.korrespondent.net (укр.). Архів оригіналу за 10 червня 2013.
  19. Український сайт фейкових новин Uareview заборонили в Росії (оновлено). Watcher (укр.). 2 вересня 2013. Процитовано 3 січня 2019.
  20. Інна Богословська увійшла до фракції Радикальної партії Ляшка. UaReview (укр.). 6 січня 2014. Процитовано 3 січня 2019.
  21. Ляшко опроверг информацию о вступлении Богословской в его партию. gordonua.com (рос.). 8 січня 2014. Процитовано 3 січня 2019.
  22. Мустафа Найєм: Сьогодні ти герой, а завтра – ізгой. ms.detector.media (укр.). 21 березня 2013. Процитовано 3 січня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.