WebGL
WebGL — це стандарт на базі OpenGL ES 2.0, що дозволяє розробникам веб-контенту вбудовувати в веб-оглядачі, які підтримують HTML5, повноцінну 3D-графіку, не вдаючись до посередництва плагінів. В намірах розробників поширити стандарт WebGL не тільки в браузерах персональних комп'ютерів, а й у мобільних інтернет-пристроях. До робочої групи WebGL входять Khronos Group, представники провідних розробників інтернет-браузерів, таких як Apple Safari, Google Chrome, Mozilla Firefox і Opera, а також фахівці AMD і Nvidia.
![]() | |
Тип | API |
---|---|
Автор(и) | Mozilla Foundation |
Розробник | Khronos Group |
Перший випуск | 3 березня 2011 |
Стабільний випуск | 2.0 (17 січня 2017 ) |
Операційна система | крос-платформова |
Ліцензія | різні |
Вебсайт | www.khronos.org/webgl/ |
![]() |
HTML |
---|
|
Ця технологія дозволяє упроваджувати апаратно-прискорену 3D графіку у веб-сторінки без необхідності використовувати спеціальні плагіни веб-браузера на будь-якій платформі, що підтримує OpenGL або OpenGL ES. Технічно це буде прив'язкою скриптів JavaScript до функцій, визначених в бібліотеках OpenGL ES 2.0, реалізовану на рівні браузера.
WebGL є подальшим розвитком експерименту Canvas 3D[1] в Mozilla і вже представлена у збірках розробників Mozilla Firefox[2] і WebKit[3], а також в попередніх релізах Google Chrome 4[4].
В листопаді 2009 компанія Khronos Group анонсувала першу чорнову специфікацію WebGL.[5] Робота над специфікацією продовжується.
Про підтримку специфікації у своєму браузері Chrome, починаючи з версії 9[6], оголосив Google. Підтримку WebGL у ближчих версіях продуктів оголосили Mozilla (починаючи з Firefox 4) та Apple Safari.
Принципи
WebGL створений на основі OpenGL ES 2.0 з підтримкою API для 3D-графіки. Він використовує елемент canvas з HTML5, а також взаємодіє з DOM. Автоматичне управління пам'яттю відбувається завдяки мові JavaScript. Шейдери у WebGL запрограмовані безпосередньо на GLSL.
Історія
WebGL виник в результаті експериментів з Canvas 3D Владимира Вукичевича з Mozilla, котрий розробив прототип Canvas 3D у 2006 році. В кінці 2007 року і Mozilla[7], і Opera[8] розробили свої окремі реалізації.
На початку 2009 року некомерційне об'єднання Khronos організувало робочу групу WebGL, за участі Apple, Google, Mozilla, Opera та ін. Версія WebGL 1.0 була випущена у березні 2011 року. Станом на березень 2012 року робочою групою керував Кен Рассел(Ken Russell).
Перші випуски WebGL включали Zygote Body.[9][10] Останнім часом, Autodesk реалізував за допомогою хмарних рішень більшу частину своїх програм, які працюють завдяки WebGL. Наприклад такі програми як: Fusion 360 і AutoCAD 360.[11]
Розробка WebGL 2 розпочалася у 2013 році.[12] Ця специфікація мала за основу OpenGL ES 3.0.
Реалізація
WebGL широко підтримується у сучасних браузерах. Хоча можливість його використання залежить від інших факторів, а саме від GPU. Офіційний сайт WebGL пропонує просту тестову сторінку для перевірки на сумісність.[13][13] Більш детальна інформація (наприклад, те, який рендер використовує браузер, чи які розширення доступні) надається на сторонніх вебсайтах[14][15]. Робота WebGL у різноманітних браузерах:
- Google Chrome — WebGL доступний для всіх платформ, котрі мають необхідну графічну карту з оновленими драйверами, починаючи з 9 версії, випущеної у 2011 році.[16][17] За замовченням у Windows Chrome використовує ANGLE рендер для перекладу з OpenGL ES у DirectX 9.0c або 11.0, котрий має більш якісну підтримку драйверів.[18] На Linux та Mac OS X за замовченням засобом візуалізації є OpenGL. Також можливо змусити Windows використовувати OpenGL як рендер. Починаючи з вересня 2013 року, Chrome також має новіший Direct3D 10 рендер, котрий, однак потребує більш нову графічну карту.
- Mozilla Firefox — WebGL доступний для всіх платформ, котрі мають необхідну графічну карту з оновленими драйверами, починаючи з версії 4.0.[19] Починаючи з 2013 року, Firefox також використовує ANGLE на платформі Windows за допомоги DirectX.
- Safari — Safari 6.0, а також більш нові версії встановлені на OS X Mountain Lion, Mac OS X Lion і Safari 5.1 на Mac OS X Snow Leopard підтримують WebGL, котрий був недоступний до випуску Safari 8.0.[20][21][22][23][24]
- Opera — WebGL реалізований у Opera 11 та 12, хоча вимкнений за замовчуванням.[25][26]
- Internet Explorer — WebGL частково підтримується у Internet Explorer 11. Спершу він не витримував жодного тесту на сумісність від WebGL, пізніше Microsoft випустив декілька оновлень. Остання версія 0.94 WebGL на даний момент проходить близько ~97% тестів від Khronos. Підтримка WebGL також може бути підключена вручну до попередніх версій Internet Explorer, використовуючи сторонні плагіни, такі як IEWebGL наприклад.[27][28][29][30]
- Microsoft Edge – З моменту випуску підтримував WebGL версії 0.95 (контекстне ім'я: "experimental-webgl") з вільними вихідними кодами GLSL до HLSL transpiler.[31] Версії 10240+ підтримують WebGL 1.0 згідно специфікації. Версія WebGL 2.0 запланована і має середній пріоритет важливості щодо імплементації в майбутніх релізах.[32]
Мобільні браузери
- BlackBerry 10 — WebGL доступний для пристроїв BlackBerry, починаючи з 10.00 версії ОП.[33]
- BlackBerry PlayBook — WebGL доступний за допомоги WebWorks і браузера у PlayBook OS 2.00.[34]
- Android Browser — Взагалі то не підтримується, але ряд Android смартфонів, наприклад: Sony Ericsson Xperia підтримує можливість WebGL завдяки вбудованим можливостям. Смартфони Samsung також мають підтримку WebGL (перевірено на Galaxy SII (4.1.2) і Galaxy Note 8.0 (4.2)).[35] Підтримується у Google Chrome браузері, що заміщає у багатьох телефонах вбудований браузер Android.
- Internet Explorer — WebGL доступний, починаючи з Windows Phone 8.1.
- Firefox for mobile — WebGL доступний для Android пристроїв, починаючи з Firefox 4.[36]
- Google Chrome — WebGL доступний для Android пристроїв, починаючи з Google Chrome 25 і включений за замовчуванням, починаючи з 30 версії.[37]
- Opera Mobile — Opera Mobile 12 підтримує WebGL (тільки для Android).[38]
- Tizen
- Ubuntu Touch
- webOS
- Safari для IOS — підтримує WebGL у версії iOS 8.[39]
Створення контенту та його експорт
Використання WebGL API може дуже стомлювати якщо не використовувати деякі корисні бібліотеки наприклад створені для легкої роботи з шейдерами, чи для завантаження графічних сцен та 3D об'єктів у популярних на сьогодення форматах. JavaScript бібліотеки вбудовані (або портовані у WebGL) забезпечують додатковими функціональними можливостями. Неповний перелік бібліотек, які надають багато високотехнічних можливостей: three.js, O3D, OSG.JS, CopperLicht і GLGE. Також розвиваються [Гральний рушій|ігрові рушії] на WebGL,[40] включаючи Unreal Engine 4 і 5. Stage3D /Flash-based Away3D — бібліотека високого рівня, також має порт на WebGL реалізований на TypeScript.[41][42] Існують і простіші бібліотеки, котрі надають тільки векторні та матричні математичні можливості для шейдерів — sylvester.js. Іноді вона використовується в поєднанні з розширенням WebGL — glUtils.js.[43]
Є також деякі 2D бібліотеки, побудовані на основі WebGL, такі як Cocos2d-х або Pixi.js, які були реалізовані для підвищення продуктивності (так само, як Starling Framework відносно Stage3D у світі Flash). Коли WebGL не доступний, вирішення задач 2D бібліотек перекладається на HTML5 сanvas.[44]
Видалення помилок рендерингу через надання майже повного доступу до GPU обмежує продуктивність реалізацій JavaScript. Деякі з них були переадресовані на asm.js. (Точно так само, як впровадження Stage3D відкрило проблеми продуктивності в межах ActionScript, які були розглянуті в рамках проектів, таких як CrossBridge).[44]
Створення контенту для WebGL сцен часто означає, використання стандартних 3D інструментів для створення та експорту сцен, відтворення їх у відповідних форматах для зовнішніх програм. Наприклад у авторському програмному забезпеченні для 3D, такому як Blender або Autodesk Maya. Але існує також деяке специфічне WebGL забезпечення, наприклад, CopperCube і онлайн редактор Clara.io на основі WebGL. Онлайн платформи, такі як Sketchfab і Clara.io дозволяють користувачам безпосередньо завантажувати свої 3D моделі і зображати їх за допомогою вбудованого WebGL переглядача.
Крім того, Mozilla Firefox реалізувала інструменти з вбудованим WebGL, починаючи з версії 27, котрі дозволяють редагування vertex і фрагменти шейдерів.[45] З'явився також ряд інших інструментів задля налагодження й профілювання проектів.[46]
X3D також виконали проект під назвою X3DOM для створення X3D і VRML контенту, що працює на WebGL. 3D модель розташовують між XML тегами <X3D> у HTML5, а інтерактивний скрипт використовує JavaScript і DOM для відображення. BS Content Studio разом з InstantReality X3D експортером може експортувати X3D у HTML і опрацювати його на WebGL.
Подібні технології для 3D у браузерах
Прошарок Java OpenGL дуже схожий на WebGL у світі Java, в той час як Stage3D є еквівалентом Adobe Flash Player 11 і пізніших версій. Google Native Client також підтримує OpenGL ES 2.0.
Виноски
- Canvas 3D. Архів оригіналу за 12 квітня 2012. Процитовано 14 грудня 2009.
- Firefox nightly builds
- WebKit nightly builds
- WebGL slips into Chrome, too, for 3D Web. Архів оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 14 грудня 2009.
- WebGL 3D web standard reaches draft stages — Techradar, 11.12.2009
- http://chrome.blogspot.com/2011/02/dash-of-speed-3d-and-apps.html
- Canvas 3D: GL power, web-style. Blog.vlad1.com. Архів оригіналу за 12 квітня 2012. Процитовано 14 травня 2011.
- Taking the canvas to another dimension. My.opera.com. 26 листопада 2007. Архів оригіналу за 17 листопада 2007. Процитовано 14 травня 2011.
- Google Body – Google Labs. Bodybrowser.googlelabs.com. Архів оригіналу за 13 травня 2011. Процитовано 14 травня 2011.
- Bhanoo, Sindya N. (23 грудня 2010). New From Google: The Body Browser. Well.blogs.nytimes.com. Процитовано 14 травня 2011.
- AUTODESK FUSION 360: THE FUTURE OF CAD, PT. 1. 3dcadworld.com. Процитовано 21 серпня 2013.
- WebGL 2 Specification. khronos.org. 26 вересня 2013. Процитовано 28 жовтня 2013.
- WebGL test page
- http://www.browserleaks.com/webgl
- http://webglreport.com/
- Paul Mah (8 лютого 2011). Google releases Chrome 9; comes with Google Instant, WebGL – FierceCIO:TechWatch. FierceCIO. Процитовано 20 березня 2012.
- Архівована копія. Архів оригіналу за 28 травня 2015. Процитовано 28 травня 2015.
- http://blog.tojicode.com/2013/09/at-last-chrome-d3d11-day-has-come.html
- Mozilla Firefox 4 Release Notes. Mozilla.com. 22 березня 2011. Архів оригіналу за 23 березня 2011. Процитовано 20 березня 2012.
- New in OS X Lion: Safari 5.1 brings WebGL, Do Not Track and more. Fairerplatform.com. 3 травня 2011. Архів оригіналу за 19 березня 2012. Процитовано 20 березня 2012.
- Enable WebGL in Safari. Ikriz.nl. 23 серпня 2011. Архів оригіналу за 4 березня 2012. Процитовано 20 березня 2012.
- Getting a WebGL Implementation. Khronos.org. 13 січня 2012. Процитовано 20 березня 2012.
- Implementations/WebKit. Khronos.org. 3 вересня 2011. Процитовано 20 березня 2012.
- WebGL Now Available in WebKit Nightlies. Webkit.org. Архів оригіналу за 8 березня 2012. Процитовано 20 березня 2012.
- WebGL and Hardware Acceleration. My.opera.com. 28 лютого 2011. Архів оригіналу за 3 березня 2011. Процитовано 20 березня 2012.
- Introducing Opera 12 alpha. My.opera.com. 13 жовтня 2011. Архів оригіналу за 15 жовтня 2011. Процитовано 20 березня 2012.
- http://msdn.microsoft.com/en-US/library/ie/bg182648%28v=vs.85%29
- Internet Explorer 11 Preview guide for developers. Microsoft. 17 липня 2013. Процитовано 24 липня 2013.
- WebGL. Microsoft. 17 липня 2013. Процитовано 24 липня 2013.
- Internet Explorer 11 to support WebGL and MPEG Dash. Engadget. 26 червня 2013. Процитовано 26 червня 2013.
- GitHub - Microsoft Edge WebGL Implementation. Microsoft. 4 червня 2016. Процитовано 10 червня 2016.
- The status of WebGL 2.0 in Microsoft Edge is Under Considieration. Microsoft Edge Development. Архів оригіналу за 27 грудня 2018. Процитовано 2 жовтня 2019.
- McDonough, Larry. WebGL: 3D Gaming on the Web Arrives. BerryReview. Архів оригіналу за 13 квітня 2013. Процитовано 9 квітня 2013.
- Halevy, Ronen. PlayBook OS 2.0 Developer Beta Includes WebGL, Flash 11, & AIR 3.0. BerryReview. Процитовано 15 листопада 2011.
- Xperia™ phones first to support WebGL™ – Developer World. blogs.sonyericsson.com. The Sony Ericsson Developer Program. 29 листопада 2011. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 5 грудня 2011.
- iclkevin (12 листопада 2011). WebGL on Mobile Devices. iChemLabs. Архів оригіналу за 12 березня 2013. Процитовано 25 листопада 2011.
- Kersey, Jason. Chrome Beta for Android Update. Chrome Releases Blog. Google. Процитовано 23 серпня 2013.
- Opera Mobile 12. Opera Software. Архів оригіналу за 1 березня 2012. Процитовано 27 лютого 2012.
- Cunningham, Andrew. iOS 8, Thoroughly Reviewed. Процитовано 19 вересня 2014.
- Tony Parisi (13 лютого 2014). Programming 3D Applications with HTML5 and WebGL: 3D Animation and Visualization for Web Pages. "O'Reilly Media, Inc.". с. 364–366. ISBN 978-1-4493-6395-6.
- Архівована копія. Архів оригіналу за 8 серпня 2014. Процитовано 28 травня 2015.
- Архівована копія. Архів оригіналу за 8 серпня 2014. Процитовано 28 травня 2015.
- Steve Fulton; Jeff Fulton (2013). HTML5 Canvas (вид. 2nd). "O'Reilly Media, Inc.". с. 624. ISBN 978-1-4493-3588-5.
- http://typedarray.org/the-webgl-potential/
- https://hacks.mozilla.org/2013/11/live-editing-webgl-shaders-with-firefox-developer-tools/
- http://www.realtimerendering.com/blog/webgl-debugging-and-profiling-tools/
Посилання
- Сайт WebGL
- Передпоказ WebGL на YouTube