Індра Деві

Індра Деві (англ. Indra Devi; справжнє ім'я Євгенія Василівна Петерсон (латис. Eiženija Pētersone 12 травня 1899(18990512), Рига, Російська імперія 25 квітня 2002, Буенос-Айрес, Аргентина) — одна з перших жінок- йогів, які отримали світову популярність, популяризаторка йоги в різних країнах світу.

Індра Деві
Ім'я при народженні Євгенія Василівна Петерсон
Народилася 12 травня 1899(1899-05-12)[1][2]
Рига, Російська імперія
Померла 25 квітня 2002(2002-04-25)[1][2] (102 роки)
Буенос-Айрес, Аргентина
Країна  Латвія
 Росія[2]
Діяльність акторка, вчителька
Вчителі Tirumalai Krishnamacharyad
Знання мов російська
Конфесія Індуїзм
Автограф

Ранні роки

Євгенія Петерсон народилася в Ризі в родині Василя Петерсона, банківського службовця шведського походження, і російської дворянки Олександри Лабунської, відомої в дореволюційній Росії актриси оперети, яка незважаючи на своє походження, мала успіх на сцені. Олександр Вертинський, який був частим гостем у актриси Лабунської, називав її маленьку дочку «Дівчинка не як-небудь, а не така як всі». (вірш «Дівчинка з капризами»)[3] Під час Першої світової війни сім'я з Риги переїхала до Петербурга. Там Євгенія закінчила гімназію і, вже тоді, мріючи стати актрисою, вступила до театральної студії Коміссаржевського. Бабуся була проти такого рішення, але Євгенія не здавалася, і незабаром їй вже стали давати головні ролі.

У 1915 році Євгенія Лабунська-Петерсон переїхала до Москви. Саме тоді їй і потрапила на очі перша книга про йогу. У 1920 році Євгенія разом з матір'ю емігрувала з Латвії до Німеччини, де почала театральну кар'єру, увійшовши до трупи Дягілевського Російського театру, з якою побувала в багатьох європейських столицях. Поворотним моментом в її житті стало відвідування лекцій Джідду Крішнамурті в Голландії, що пробудити у неї інтерес до індійської культури та релігії.

В Індії

У 1927 році Євгенія Петерсон відвідала Індію, познайомившись з такими людьми, як Джавахарлал Неру, Махатма Ганді і Рабіндранат Тагор . Остаточно переселившись туди, вона змінила ім'я на Індра Деві і деякий час знімалася в боллівудських фільмах. Паралельно вона вчилася йоги в Бомбеї і Майсурі; її вчителем став Тірумалаї Крішнамачарьї, засновник йогашали в Джаганмоханському палаці в Майсурі. Переїхавши разом з чоловіком-дипломатом до Китаю, вона відкрила студію йоги в Шанхаї в лютому 1939 року; ентузіастам йоги протегувала Сун Мейлін, дружина диктатора Чан Кайші. Там вона прославилася і як виконавиця індійських храмових танців, яким навчалася в Мумбаї. Після закінчення Другої світової війни Індра повернулася до Індії, продовживши вдосконалюватися в мистецтві йоги і незабаром здобула популярність як перша людина Заходу, який навчає йоги в Індії.

У США та Мексиці

У 1947 році, після смерті чоловіка, Індра Деві перебралася до Голівуду, де почала популяризувати йогу серед кінозірок. Серед її учнів Рамон Новарро, Дженніфер Джонс, Грета Гарбо, Глорія Свенсон. Лекції та книги Індри Деві користувалися великою популярністю і чимало сприяли поширенню йоги в США.

Є відомості про те, що в 1960 році на запрошення індійського посла вона приїжджала до СРСР і зустрічалася з найбільшими радянськими державними діячами: Косигіним, Громико, Мікояном. У західній пресі її називали «жінкою, яка познайомила з йогою Кремль»[4] .

У 1961 році Індра Деві створила центр індуїзму в мексиканському місті Текате, де займалася підготовкою вчителів йоги.

В Аргентині

У 1982 році вона вперше відвідала Аргентину, а в 1985 році вирішила залишитися там, почавши роботу з розповсюдження йоги, проводячи лекції та семінари в різних містах Латинської Америки і Європи. У червні 1988 року вона заснувала Фонд Індри Деві, який організовує зустрічі інструкторів йоги і сприяє поширенню вчення по всьому світу.

У травні 1990 року Індра Деві знову приїхала до СРСР. Вона відвідала рідну Ригу, Москву та інші міста, а ведучий популярної у епоху перебудови передачі «До і після півночі» Володимир Молчанов взяв у неї інтерв'ю. Пізніше Індра Деві побувала в Росії ще двічі: в 1992 році на запрошення Олімпійського комітету Росії і в 1994 році на запрошення аргентинського посла в Росії.

У 1999 році вона відзначила свій столітній ювілей, на якому були присутні 3000 осіб.

Проживши останні 17 років свого життя в Аргентині, Індра Деві померла в Буенос-Айресі на 103-му році життя.

Вона володіла 12 мовами, 5 з яких: російська, німецька, англійська, іспанська та французька залишалися в її активному користуванні до самих останніх днів її життя. 4[джерело?]

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.