Ініго Кампйоні

Ініго Кампйоні (італ. Inigo Campioni; нар. 14 листопада 1878, В'яреджо, Лукка, Тоскана пом. 22 травня 1944, Парма) — італійський військово-морський діяч, адмірал Королівських ВМС Італії, учасник італійсько-турецької, другої італо-ефіопської, Першої та Другої світових воєн. Командував основним угрупованням надводних сил італійського флоту на початку військової кампанії, що розгорялася на Середземному морі. 24 травня 1944 року віце-адмірал І. Кампйоні був розстріляний прибічниками Муссоліні разом з контр-адміралом Луїджі Мачерпа та юнаками 17-18 років у міському сквері Парми.

Ініго Кампйоні
Inigo Campioni
Народження 14 листопада 1878(1878-11-14)
В'яреджо, Лукка, Тоскана
Смерть 22 травня 1944(1944-05-22) (65 років)
Парма
вогнепальне поранення[1]
Поховання Барі, Апулія
Країна Королівство Італія
Приналежність Королівські ВМС Італії
Рід військ військово-морські сили
Освіта Королівська Військово-морська академія, Ліворно
Роки служби 18931944
Партія Національна фашистська партія
Звання адмірал
Командування есмінець «Ардіто»
важкий крейсер «Тренто»
лінкор «Кайо Дуйліо»
5-та дивізія надводних сил
1-ша ескадра
Командувач італійськими силами на Італійських Егейських островах
Війни / битви Італійсько-турецька війна
Перша світова війна
* Середземноморський ТВД
Друга італо-ефіопська війна
Друга світова війна
* Середземномор'я
** Мальтійські конвої
** Бій біля Калабрії
** Напад на Таранто
** Операція «Уайт»
** Бій біля мису Спартівенто
** Додеканеська кампанія
Нагороди
Великий офіцер ордена Святих Маврикія й Лазаря
Великий офіцер ордена Корони Італії
Командор Савойського військового ордена
Кавалер Золотої медалі «За військову доблесть» (Італія)
Медаль Перемоги (Великобританія)
 Ініго Кампйоні у Вікісховищі

Біографія

Ініго Кампйоні народився 14 листопада 1878 року у В'яреджо в провінції Лукка в Тоскані. Військову службу розпочав з 14 листопада 1893 року, вступивши до Королівської Військово-морської академії в Ліворно. Після завершення навчання у 1896 році з одночасним присвоєнням військового звання мічмана, отримав призначення на флот. У 1898 році йому було присвоєне чергове звання енсін, а в 1905 лейтенант.

Лейтенант Ініго Кампйоні брав участь в італійсько-турецькій війні 1911—1912 років, проходив службу на броненосному крейсері «Амальфі».

У Першій світовій війні офіцер служив на борту лінійних кораблів «Конте ді Кавур» та «Андреа Доріа». У 1916 році отримав звання лейтенант-командера і прийняв під своє командування ескадрений міноносець «Ардіто», на чолі якого залучався до проведення багатьох конвоїв. У вересні 1917 року командир есмінця «Ардіто» відзначився у морському бою в північній частині Адріатичного моря, за що отримав нагороду бронзову медаль «За військову доблесть». У грудні 1918 року, вже після завершення війни, за проявлені мужність та високі командирські якості був нагороджений Хрестом «За військові заслуги».

Після завершення війни залишився на військовій службі й вже в 1919 році отримав звання командор, а в 1926 капітана. Кампйоні очолював військово-морську лабораторію з вивчення морських програм озброєння в Ла-Спеції. Згодом отримав призначення на посаду військово-морського аташе Італії в Парижі. У 1929 році призначений командиром лінійного корабля «Кайо Дуйліо». Надалі був начальником штабу 1-ї ескадри флоту на важкому крейсерові «Трієст». З травня 1930 до травня 1931 року — командир важкого крейсера «Тренто».

У 1932 року капітан Ініго Кампйоні отримав перше адміральське звання контр-адмірал. У 1934 році він був удостоєний звання дивізійного адмірала й продовжив службу начальником кабінету міністра ВМС Італії. Далі командував 5-ою дивізією надводних сил за часів Другої італо-ефіопської війни 1935—1936 років.

У 1936 році дивізійний адмірал І. Кампйоні підвищений у ранзі до звання адмірала ескадри (еквівалент віце-адмірала). 1938 року призначений на посаду заступника начальника штабу ВМС. Маючи надзвичайно високий авторитет серед моряків та офіцерів італійського флоту, у 1939 році став командувачем 1-ою ескадрою з флагманом на лінкорі «Джуліо Чезаре». Того ж року він обраний сенатором Королівства Італії.

10 червня 1940 року фашистська Італія вступила у Другу світову війну. Адмірал ескадри І. Кампйоні командував основним угрупованням надводних сил італійського флоту на початку військової кампанії, що розгорялася на Середземному морі. На чолі цих сил адмірал взяв учать у низці битв проти британського флоту, а саме у битвах біля Калабрії, Таранто, в операції «Уайт», бою біля мису Спартівенто.

Адмірал зазнав серйозних звинувачень з боку керівництва за провальну операцію, коли італійський флот не зміг двічі зірвати спроби британських сил провести конвої по Середземному морю, попри перевагу у силах на користь італійців. А після зіткнення біля мису Спартівенто, коли І. Кампйоні повів себе занадто обережно й не доклав максимуму зусиль, щоб розгромити сили противника, які переважав, 8 грудня 1940 року адмірала відсторонили від посади, на яку призначили Анджело Якіно. Адмірал ескадри І. Кампйоні отримав призначення на попередній пост — заступника начальника штабу ВМС. Однак, такі негативні наслідки його керівництва флотом у боях не завадили йому отримати нагороду й стати Командором Військового Савойського ордену за свої досягнення.

15 липня 1941 року адмірал Кампйоні отримав призначення на посаду губернатора та командувача усіма італійсько-німецькими силами на Італійських Егейських островах та в регіоні. У листопаді 1941 року він досяг віку 65 років і був переведений до допоміжного резерву флоту, водночас його лишили на активній службі, як губернатора і командувача на Егейських островах.

8 вересня 1943 року після потайливих перемовин з союзниками, Італія оголосила про свій вихід з війни. Ця новина застала адмірала у себе в штаб-квартирі на острові Родос. На вимогу німців він відмовив на це і висловів своїм офіцерам про те, що колишні союзники по Осі неодмінно спробують захопити острови. 11 вересня 1943 року італійські війська на острові Родос капітулювали німцям, які захопили командувача в полон.

Спочатку німці розмістили полоненого адмірала у таборі військовополонених у Шкоккені на території німецької провінції Позен. У січні 1944 року І. Кампйоні перевезли до Північної Італії, яка перебувала тоді під контролем Італійської соціальної республіки Б.Муссоліні. Там колишнього військового кинули до в'язниці у Вероні.

І. Кампйоні неодноразово відмовлявся від співпраці з фашистським урядом Соціальної республіки, мотивуючи це тим, що цей уряд є незаконним, тому що існує офіційний уряд Італійського королівства і є власний король країни, якому він присягав. Розлючена влада фашистів шляхом проведення військового трибуналу присудила йому смертну кару за звинувачення у державній зраді. Згодом посланці Муссоліні запропонували скасувати цей вирок за умови, що адмірал визнає «законний уряд» Італії. Адмірал вкотре відмовився від цього.

24 травня 1944 року віце-адмірал І. Кампйоні разом із контр-адміралом Луїджі Мачерпа та юнаками 17—18 років був розстріляний прибічниками Муссоліні у міському сквері Парми.

У листопаді 1947 року уряд Італійської республіки нагородив мужнього військово-морського воєначальника золотою медаллю «За військову доблесть» посмертно. Тіло страченого адмірала було поховане на військовому цвинтарі міста Барі.

Див. також

Література

  • Gianni Rocca, «Fucilate gli ammiragli, la tragedia della marina italiana nella seconda guerra mondiale», Oscar Storia Mondadori, Cles (TN), 2009
  • Autori vari (tra cui Massimo Infante), Vita e morte del soldato italiano nella guerra senza fortuna, Edizioni Ferni — Ginevra, 1973.
  • Arrigo Petacco, Le battaglie navali nel mediterraneo nella Seconda guerra mondiale, Arnoldo Mondadori Editore, 1976.
  • Залесский К. А. Кто был кто во второй мировой войне. Союзники Германии. — Москва, 2003

Посилання

  1. Ultime lettere di condannati a morte e di deportati della Resistenza italiana
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.