Абсолютні системи одиниць

Абсолю́тні систе́ми одини́ць — застарілий термін сукупності одиниць вимірювання фізичних величин, основою яких є закони про функціональну залежність одних величин від інших. Вибір одиниць вимірювання взагалі цілком довільний, тому назва «абсолютні», яку ввів К. Ф. Гаус, по суті неправильна і тепер виходить з ужитку. У кожній абсолютній системі одиниць одиниці поділяють на основні і похідні.

Основні та похідні одиниці

Основними одиницями є ті, які відтворюються у вигляді певних еталонів (маси, довжини тощо), а похідними ті, які зв'язані певними законами з основними одиницями. Так, у законі найпростішого (рівномірного) руху, що описується формулою

S = vt

де час t і траєкторія S є основними величинами, а швидкість v — похідною.

З цього рівняння випливає, що за одиницю швидкості вважається швидкість, при якій за одиницю часу проходиться одиниця шляху. Коли ж бажано за одиницю швидкості обрати величину в k раз більшу при тих же одиницях для S і t, то формулі довелося б надати вигляду

S = kvt

де k — коефіцієнт пропорційності, числове значення і розмірність якого залежать від вибору одиниць величин S, v i t.

Застосування абсолютної системи одиниць дало можливість відобразити більшість фізичних законів у вигляді формул, в яких коефіцієнтами пропорційності є безрозмірісна одиниця.

В абсолютній системі одиниць основними вважають одиницю маси [M], одиницю довжини [L] і одиницю часу [T]. Такі системи називають динамічними і позначають LMT. Інколи замість одиниці маси основною одиницею вважають одиницю сили [F]. Ці системи називають статичними і позначають LFT. При побудові динамічних абсолютних систем одиниць за одиниці довжини і маси приймають одиниці метричної системи мір, а за одиницю часу — секунду. У фізичних вимірюваннях основними одиницями є сантиметр, грам, секунда. Відповідно до початкових літер цих назв таку абсолютні системи одиниць називають системою СГС (CGS).

Історія

Методику побудови абсолютні системи одиниць вперше запропонував у XIX столітті К. Ф. Гаус і згодом доповнив В. Е. Вебер. Абсолютну систему одиниць СГС прийнято 1881 року як міжнародну на Першому міжнародному конгресі електриків у Парижі, в роботі якого брав активну участь видатний фізик О. Г. Столєтов. Після Першої світової війни в деяких країнах для вимірювання механічних величин прийнято було МТС систему одиниць. В останні роки поширилася запропонована ще 1907 італійським ученим Джорджі МКС система одиниць. У техніці часто використовують статичну МкГС систему одиниць, яку називали абсолютною технічною системою одиниць. За допомогою 3 основних одиниць зручно визначати механічні величини. Для визначення теплових величин вводять четверту основну одиницю — градус температури, бо молекулярно-тепловий рух, як складніший, не можна звести до механічного руху, а тому не можна пояснити особливостей молекулярно-теплових явищ лише на основі уявлень з класичної механіки. З тих же причин для визначення електричних і магнітних величин вводять додатково одиницю сили струму; для визначення світлових величин — одиницю світлового потоку; в системі одиниць радіоактивності, рентгенівського і гамма-випромінювання вводять одиницю рентген.

Крім перелічених, можливі й інші абсолютні системи одиниць Так в атомній і ядерній фізиці застосовують абсолютні системи одиниць, в яких основними одиницями є деякі універсальні сталі: швидкість світлас, стала Планкаh, гравітаційна сталаg, стала Больцманаk, маса атома водню, радіус Бора, довжина світлової хвилі певної частоти та інші.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.