Агата Сицилійська

Ага́та (лат. Agatha; бл. 231 — бл. 251) римська діва-християнка, свята[3]. Достовірних даних про її життя не збереглося[3]. Життєпис, що існує в латинській (ранній, VI ст.) і грецькій (пізній) традиціях, є радше легендарним[3]. За переказами, народилася на Сицилії, в шляхетній християнській родині[3]. Місцем народження вважається Катанія або Палермо[3]. Була дуже вродливою дівчиною. Вирішивши присвятити себе Богові, дала обітницю чистоти і невинності. Відмовляла усім залицяльникам, серед яких був місцевий сенатор-язичник Квінціан. Зазнала переслідувань за віру в часи правління імператора Деція (250253)[3]. Попри спроби Квінціана спокусити її до шлюбу і віровідступництва, залишалася вірною Христу. Віддана у руки катів, які піддали дівчину жорстоким тортурам. За наказом Квінціана їй відрізали груди — епізод, що став одним із класичних тем європейського живопису[3]. Мала видіння святого апостола Петра, який у чудесний спосіб зцілив її[3]. Померла мученицькою смертю від подальших катувань у в'язниці. Після смерті на могилі Агати ставалися чудеса. Вшановувалася як свята мучениця у ранніх християн в Італії. Згадується в «Мартиролозі Єроніма» (362)[3][4]. Канонізована потс-фактум папою Григорієм I, який заснував на її честь церкву. Одна з найбільш шанованих християнських мучениць, імені якої присвячені численні твори мистецтва та літератури[3]. Вшановується в католицькій, православних і деяких протестантських церквах. День вшанування за григоріанським календарем 5 лютого[3], за юліанським 18 лютого. В іконографії та живописі зображується у вигляді красивої дівчини зі знаряддями катування, ножицями, оголеними грудьми тощо. Патрон Сицилії, Катанії, Палермо, Мальти, Сан-Маріно, міста Волочиськ; захисниця від вулканів, пожеж, блискавок, раку грудей; згвалтованих, закатованих, няньок[3]. Також свята Агата (лат. Sancta Agatha), Агафа (лат. Αγάθη), Агафія; Агата Катанійська (лат. Agatha Catanensis).

Агата
Катування святої Агати (Пйомбо, 1520)
мучениця
Народилася 8 вересня 235(0235-09-08)
San Giovanni Galermod, Катанія, Сицилія, Італія
Померла 5 лютого 261[1][2] (25 років)
Катанія, Сицилія, Італія
·тортури
Поховання Catania Cathedrald
Шанується усіма християнами
У лику священномученик
День пам'яті 5 лютого
Патрон Волочиськ
Атрибути знаряддя катування, ножиці, груди
Медіафайли на Вікісховищі

Інциденти

У вересні 2020 року вандали напали на і пограбували церкву св. Агати в сицилійській Кальтаніссетті і викинули на підлогу мощі святої Агати. Двох італійців було затримано, інших шукають.[5]

Храми

Іконографія

Патрон

Примітки

  1. https://pantheon.world/profile/person/Agatha_of_Sicily
  2. Агафия // Энциклопедический словарь / под ред. И. Е. АндреевскийСПб: Брокгауз — Ефрон, 1890. — Т. I. — С. 133.
    • Kirsch, Johann Peter. St. Agatha // The Catholic Encyclopedia. Vol. 1. New York: Robert Appleton Company, 1907.
  3. Acta Sanctorum., Nov. II, 17.
  4. Szok! Wandale zdewastowali kościół, sprofanowali relikwie świętej. www.stefczyk.info (pl-PL). Процитовано 23 вересня 2020.

Джерела

  • Kirsch, Johann Peter. St. Agatha // The Catholic Encyclopedia. Vol. 1. New York: Robert Appleton Company, 1907.
  • Агафия // Православная энциклопедия. Москва, 2000. Т. 1, С. 239—241

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.