Аквапім

Аква́пім, аквапем, акуапем, тві народ групи акан у Гані.

Аквапім
Кількість 530 000
Ареал південь Гани
Раса негроїдна
Близькі до: Ашанті
Мова ашанті, ачем
Релігія християнство

Відносяться до негритянської раси великої негроїдної раси.

Територія проживання, чисельність, мова і релігія

Люди аквапім мешкають на півдні Гани, в районі Аквапімських пагорбів на північ від міста Аккра, між річками Вольта і Денсу.

Чисельність — 530 тисяч чоловік (станом на 1985 рік).

Мови аквапім, ашанти і ачем, часто розглядаються як діалекти мови чві (тві) — чві каса, літературна форма і писемність на латинській основі якої була створена пресвітеріанськими місіонерами на базі діалекту аквапім в кінці XIX століття.

На відміну від решти народів акан у Гані, майже всі аквапім сповідують християнство (пресвітеріани і методисти), що пов'язано з активною діяльністю європейських місіонерів у XIX столітті, центр якої перебував у районі Аквапімських пагорбів.

Походження, господарство, культура

Аквапім переселилися на нинішню території на початку XVII століття з північного заходу, асимілювали з черепон і гуан і створили вождівство Аквапім, що входило в 17421826 в Конфедерацію Ашанті.

Основні заняття — ручне землеробство (ямс, маніок, рис, просо, сорго, кукурудза, банани, обробіток олійної пальми), розведення дрібної рогатої худоби та домашньої птиці, ковальство, гончарство, різьблення по дереву. Нині більшість вирощує какао і каву.

Традиційні побут, матеріальна культура та соціальні інститути дуже близькі до ашантійських.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.