Альтернативна медицина
Альтернативна медицина — будь-яка медична практика з широкого спектра медичних практик, продукти і методи лікування, які не задовольняють критеріям доказової медицини і, як правило, не включаються до навчальних курсів, створених медичними навчальними закладами.[1] Альтернативним методам лікування зазвичай не вистачає наукового обґрунтування і їх ефективність або недоведена, або спростовується. Прикладами можуть слугувати гомеопатія, Аюрведа, хіропрактика, акупунктура. Ці форми медичного лікування, як правило, використовують ліки рослинного, тваринного або мінерального походження, не використовують хірургічне втручання і спрямовані на роботу з пацієнтом в цілому (холістична медицина). Акцент робиться на підтримці здоров'я (за допомогою дієти і вправ) і на роботу, спрямовану на усунення причин захворювання, а не його симптомів. Деякі альтернативні способи лікування широко використовуються науковою медициною, але відсутність єдиних стандартів у деяких галузях привела до виникнення великої кількості некваліфікованих цілителів.[джерело?] Правове регулювання діяльності цілителів альтернативної медицини в різних країнах світу здійснюється по-різному і може значно відрізнятися.
Альтернативна медицина в Україні
- див.: Цілительство в Україні
Література
- Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров'я». — Стаття 741. Право на зайняття народною медициною (цілительством).
- Наказ Міністерства охорони здоров'я України № 36 від 11.02.1998 «Про затвердження Положення про організацію роботи цілителя, який здійснює медичну діяльність в галузі народної та нетрадиційної медицини».
- Наказ Міністерства охорони здоров'я України № 822 від 23.09.2013 «Про порядок видачі атестаційно-експертного висновку, що підтверджує наявність в особи цілительських здібностей».
- Пунда О. О. Правове регулювання у сфері нетрадиційної медицини : [арх. 17 жовтня 2015] / О. О. Пунда (к. ю. н.) // Університетські наукові записки : науковий часопис / Хмельницький економічний університет. — 2006. — № 1 (17). — С. 88—90. — ISSN 2078-9165.
Див. також
- Народна медицина
- Слов'янська традиційна медицина
- Лінгводіагностика
Примітки
- National Science Board (2002). Chapter 7: Science and Technology: Public Attitudes and Public Understanding, Section: Belief in Alternative Medicine. Science and Engineering Indicators - 2002. Arlington, Virginia: Division of Science Resources Statistics, National Science Foundation, US Government. Архів оригіналу за 12 березня 2009. Процитовано 27 лютого 2015.
Література
- Кругляков Э. Почему опасна лженаука / Э. Кругляков (академик Сибирского отделения РАН) // Наука и жизнь : журнал. — 2002. — № 3. (рос.)
- Стёпин В. С. Наука и лженаука // Науковедение. — 2000. — № 1. (рос.)