Амаласунта

Амаласунта (Амаласвінта; померла навесні 535) — королева-регентка в 526—534 при Аталаріху, синові, малолітньому наступнику короля остготів Теодоріха Великого.

Амаласунта
Народилася 495
Равенна, Regio VIII Aemiliad, Римська імперія, Стародавній Рим
Померла 30 квітня 535
Isola Martanad, Провінція Вітербо, Лаціо, Італія[1]
Діяльність політична діячка, письменниця
Знання мов латина[2]
Титул королева-консорт
Посада регент і Queen of Italyd
Конфесія Аріанство
Рід Амали
Батько Теодорих Великий[3][4][5]
Мати Аудофледаd
Брати, сестри Теодеготаd і Острогота
У шлюбі з Флавій Євтарик Цилліка[3][5][6]
Діти Аталаріх[5] і Матасунтаd[5]

Ранні роки

Дочка Теодоріха Великого і Аудофледи, сестри Хлодвіга I, короля франків. У 515 вийшла заміж за вестгота Евтаріха з роду Амалів. Народила сина Аталаріха і дочку Матасунту.

У 522 овдовіла. У 526 помер її батько. Так як Аталаріху в цей час було тільки 10 років, згідно із заповітом Теодоріха, схваленому готською знаттю, Амаласунта прийняла регентство.

Правління

Красива, багато обдарована, добре освічена (володіла латинською і грецькою мовами), політично дуже талановита Амаласунта енергійно взяла в руки кермо влади. У своїй діяльності вона керувалася порадами Кассіодора. Протегувала римлянам, повернула дітям Боеція і Сіммаха конфісковані маєтки їхніх батьків, свого сина змушувала займатися науками.

У перші роки після смерті Теодоріха Великого в Королівстві остготів панував зовнішній і внутрішній мир. Остготське військо було боєздатним, особливо якщо його вів у бій досвідчений і рішучий командир. У 530 зазнала невдачі спроба гепідів захопити готську Паннонію Сірмійску. Завдавши удару у відповідь і контрнаступаючи, Вітігес, майбутній король, проник занадто далеко на візантійську територію, і при цьому було захоплено місто Граціана в Верхній Мезії. П'ять років потому, в 535 це порушення кордону послужило Юстиніану I приводом для початку повномасштабної агресії проти Королівства остготів, поки ж ніяких дій не послідувало, так як імператор був зайнятий війною з персами.

Амаласунта намагалася поліпшити відносини з бургундами. Вона відмовилася від земель на північ від Дюранса і уклала договір з південногалльським сусідом, але коли постало питання про війну з франками, остготи злякалися власної сміливості. У 531 і 534 роках остготи не прийшли на допомогу Тюрінгії, а в 532/533 роках їх військо не покинула меж своєї країни, щоб підтримати бургундів проти франків. В результаті ці сусіди і союзники втратили свою незалежність, а коротка, за часів Теодоріха Великого, спільна з франками межа розтягнулася більш ніж на півтори тисячі кілометрів, і будь-яке продовження франкської експансії вздовж цієї лінії загрожувало остготським землям.

Кінець політичної діяльності

Готська знать не бажала терпіти влади жінки — незадоволення посилилося ще більше, коли Амаласунта вступила в зносини з імператором Юстиніаном I. Вона хотіла дати синові Аталаріху класичне виховання, але готи оточили його молодими людьми, які підбурювали його проти матері і втягнули у надмірності, від яких він зрештою помер 2 жовтня 534 року. Після смерті Аталаріха Амаласунта намагалася зберегти королівську владу за собою. Вона запропонувала своєму двоюрідному брату Теодахаду з Тусції стати королем за умови, що управління державою буде надано виключно їй. У листопаді 534 Теодат коронований, а вже через місяць він вислав її з Равенни і ув'язнив на острові Мартана на озері Больсена.

Ще раніше Амаласунта веліла умертвити трьох ватажків готської опозиції (в тому числі, ймовірно, і Тулуіна). І коли візантійський посол Петро Патрикій навесні 535 року спробував від імені свого імператора Юстиніана I захистити життя Амаласунти, він не зміг перешкодити її вбивству (з дозволу Теодахада) родичами тих трьох вбитих нею готів. Згідно Йордану, Амаласунта була замкнена в гарячій лазні і від цього померла (вбивство гарячою парою в лазні було поширене в Римській імперії і в Візантії).

Сім'я

  • Евтаріх — чоловік з 515. Син Вітіріха, онук Берімунда, правнук готського короля Торісмунда, з роду Амалів. Помер у 522 році.
  • Аталаріх — син, народився в 516, король остготів з 526 по 534.
  • Матасунта — дочка (518 — після 550), спочатку заміжня за королем остготів Вітігесом, потім за двоюрідним братом Юстиніана I Германом.

В астрономії

На честь Амаласунта названий астероїд (650) Амаласунта, відкритий в 1907.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.