Астурія

Асту́рія (аст. і ісп. Asturies) — історико-культурний регіон в Європі[3], на півночі Піренейського півострова. Назва походить від античного кельтського народу астурів. У середньовіччі був центром Астурійського королівства, на основі якого постала Іспанська монархія. З 1982 року автономія у складі Іспанії — князі́вство Асту́рія (ісп. Principado de Asturias), що збігається із іспанською провінцією Астурія. На заході межує з Галісією, на півдні — з Кастилією-і-Леоном, на сході — з Кантабрією; на півночі омивається Атлантичним океаном, водами Біскайської затоки. Адміністративний центр — місто Ов'єдо; найбільше місто — Хіхон. Площа — 10604 км². Населення — близько 1 млн осіб (2061). Офіційні мови — іспанська та астурійська. Панівна релігія — католицизм.

Астурія

ісп. Principado de Asturias
аст. Principáu d'Asturies

Герб Астурії Прапор
Девіз:
Hoc signo tuetur pius. Hoc signo vincitur inimicus.
Столиця Ов'єдо
Країна  Іспанія[1]
Країна  Іспанія
Межує з: Галісія, Кастилія і Леон, Кантабрія
Офіційна мова іспанська
астурійська
Населення
 - повне 1,08 млн чол. (2006)
 - густота 101,56
Етнікон ісп. asturiano аст. asturianu
Площа
 - повна 10 604 км²
Висота
 - максимальна 2648 м
(Torre Cerredod[2])
 - мінімальна (рівень моря)
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Статус автономії 11 січня 1982
Президент Adrián Barbón Rodríguezd
Сенаторів 6
Депутатів 8
Вебсайт princast.es
Код ISO 3166-2 O
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Астурія

Географія

Астурія розташована на північних схилах Кантабрійських гір. Клімат морський, м'який, зі значною кількістю опадів (до 2 000 мм). Невеликі гірські річки. В горах дубові та букові ліси, що переходять в альпійські луки.

Адміністративний устрій

Астурія адміністративно поділяється на 78 муніципалітетів (місцева назва ісп. concejos).

Історія

З I століття до н. е. Астурія була під владою Риму, з середини VI століття була частиною Вестготського королівства. З 718 року Астурія — королівство (із столицею спочатку в місті Правії, з 791 року — в Ов'єдо), центр Реконкісти — боротьби з арабськими завойовниками на Піренейському півострові. У 910 року астурійці перенесли свою столицю до Леону; відтак назва королівства змінилася на Леон. З 1230 року перебувала у складі королівства Кастилія, згодом Іспанії. З кінця XIX століття Астурія — один з найбільш розвинутих промислових районів Іспанії. Двічі (1931, 1934) повсталі робітники Астурії проголошували республіку. 193639 і пізніше Астурія — район боротьби проти фашизму.

Господарство

Астурія — індустріально-аграрна область з розвинутою гірничою промисловістю (до 70% вуглевидобутку Іспанії). Металургійні заводи (М'єрес, Хіхон, Ла-Фельгера) працюють на астурійському кам'яному вугіллі і залізній руді Країни Басків. В Ов'єдо і навколо нього розташовані підприємства машинобудування, хімічної промисловості, військові заводи. Розвинута також текстильна, шкіряна, тютюнова промисловість. В сільському господарстві переважає дрібне селянське землеволодіння. Посіви кукурудзи, картоплі, кормових культур і плодівництво. Тваринництво м'ясо-молочного напряму. Рибальство.

Освіта

В Астурії працює Ов'єдоський університет, єдиний вищий заклад регіону.

Див. також

Примітки

Джерела

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Астурія

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.