Атака на острів Зміїний

Атака на острів Зміїний 24 лютого 2022 року — ракетний обстріл прикордонного гарнізону на о. Зміїний під час повномасштабного російського вторгнення в Україну, і подальше захоплення острова.

Атака на острів Зміїний
Російське вторгнення в Україну (2022)

Дата: 24 лютого 2022
Місце: Зміїний (острів)
Результат: Інфраструктура безпеки Зміїного острова знищена Чорноморським флотом ВМС Росії, українські прикордонники взяті у полон окупаційними військами.
Сторони
 Україна  Росія
Військові формування
Державна прикордонна служба України Військово-морський флот Російської Федерації
Військові сили
13 прикордонників 1 крейсер проєкту 1164

1 патрульний корабель

Втрати
13 прикордонників немає

Перебіг атаки

Острів 2016 року

Близько 18:00 24 лютого 2022 року до захисників острова Зміїний підійшли ракетний крейсер «Москва» та патрульний корабель «Василь Биков» ЧФ ВМФ РФ. Гарнізону острова було запропоновано здатися[1].

«Ви перебуваєте в повній ізоляції в зоні ураження зброї. У разі опору будете знищені. Подумайте про дітей і близьких, яким ви потрібні, які вас люблять і чекають удома живими. Це скоро закінчиться і ви продовжите своє звичне життя. Прийміть правильне рішення, залиштеся живими. Повідомте каналами зв'язку, на 16 каналі, про намір співпрацювати. Припинити роботу РЛЗ та засобів зв'язку. Вистроїтися та скласти зброю. Діяти згідно з такими вказівками», — йшлося в заяві, адресованій українським прикордонникам біля острова Зміїний. Однак прикордонники не погодилися виконати пропозицію та грубо відмовили окупантам[2].

Після цього по гарнізону було завдано інтенсивного ракетно-артилерійського удару[2].

Атака на острів Зміїний почалася ввечері 24 лютого 2022 року. В результаті обстрілу всі споруди на ньому були зруйновані, але українські прикордонники продовжили захищати острів. Після кількох годин бою російські окупанти захопили острів[3].

Спершу було поширено інформацію, що загинули всі 13 прикордонників[4]. Російський журналіст Андрій Лошак задався запитанням: «Путін сказав, що мета військової операції — захист людей Донбасу від геноциду київського режиму. Зміїний — крихітний скелястий острів неподалік Румунії. Від нього до Донецька лише по суші понад 1000 км. Як ці 13 молодих хлопців, розірваних на шматки російськими бомбами, могли загрожувати безпеці жителів Донбасу? За що їх було вбито?»[5][6].

26 лютого Державна прикордонна служба України повідомила, що захисники острова Зміїного насправді можуть перебувати в полоні російських військ[7][8].

27 лютого російські пропагандистські ЗМІ поширили сюжет, де брали інтерв'ю у начебто затриманих захисників острова. Згодом з'ясувалося, що людина, яка давала інтерв'ю від імені українського військового, була підставною особою[9].

У культурі

Остання фраза в етері, що прозвучала від захисників острова Зміїного, — «Російський військовий корабель, іди нахуй!» стала символом незламності українського війська та призвела до шквалу творчості[10].

За авторством Олександри Смілянської з'явився російськомовний вірш «Пять слов» (за першим рядком «Кто-то, конечно, хороший, но он не готов»), кожна з п'яти строф якого завершується останньою фразою захисників острова Зміїного[11]. Текст отримав досить швидке та широке поширення соціальними мережами, його відеоверсія з'явилася у викладенні київської театральної спільноти DSP[12].

Після підриву вузлів залізничного сполучення між Україною та Росією росіяни запросили відновити зв'язок нібито «з гуманітарними цілями», на що отримали відповідь «Російський потяг, йди нахуй!»[13].

Вшанування захисників

 • Президент Зеленський нагородив прикордонників званням Героя України[14].

Див. також

Примітки

 1. Zmiinyi Island In Black Sea Attacked From Russian Ships - Border Service. ukranews_com (англ.). 24 лютого 2022. Процитовано 25 лютого 2022.
 2. ДПСУ: окупанти погрожують прикордонникам на Зміїному та вимагають здатися. Військовослужбовці зайняли оборону | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 25 лютого 2022.
 3. Захоплення острова Зміїний: стало відомо, скільки загинуло українських прикордонників. РБК-Украина (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 4. На острові Зміїний загинули 13 українських прикордонників
 5. Andrey Loshak. Facebook. www.facebook.com. Процитовано 25 лютого 2022.
 6. «Каким образом эти 13 молодых парней, разорванных на куски российскими бомбами, могли угрожать безопасности жителей Донбасса?». Udf.name (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 7. Прикордонники: є надія, що всі українські захисники острова Зміїний можуть бути живими | Громадське телебачення. hromadske.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
 8. Захисники острова Зміїний - живі, але знаходяться в полоні, - Генштаб. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 березня 2022.
 9. На росТБ видали алкоголіка з Криму за "захопленого в полон бійця ЗСУ зі Зміїного": фейк розвінчано. РБК-Украина (рос.). Процитовано 2 березня 2022.
 10. Захоплення острова Зміїний: стало відомо, скільки загинуло українських прикордонників. РБК-Украина (рос.). Процитовано 25 лютого 2022.
 11. Пять слов. Самый сок!. Процитовано 26 лютого 2022.
 12.  Русский военный корабль иди нах… (текст Александра Смелянская) — театральна спільнота DSP (26 лют. 2022 р.) на YouTube
 13. "Російський поїзд, йди на х*й!": усі залізничні вузли з Росією знищені. Українська правда. Процитовано 26 лютого 2022.
 14. Романенко, Валентина (25 лютого 2022). "Русский корабль, иди на х.й!": захисники Зміїного відповіли ворогові. Українська правда (укр.). Процитовано 26 лютого 2022.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.