Афанасьєва Тетяна Олексіївна

Тетяна Олексіївна Афанасьєва (рос. Татьяна Алексеевна Афанасьева, після шлюбу Тетяна Олексіївна Еренфест-Афанасьєва; 19 листопада 1876, Київ 14 квітня 1964, Лейден) голландський і російський математик, дружина австрійського фізика-теоретика Пауля Еренфеста.

Афанасьєва Тетяна Олексіївна
Ім'я при народженні рос. Татьяна Алексеевна Афанасьева
Народилася 19 листопада 1876(1876-11-19)[1][2][…]
Київ, Російська імперія[1]
Померла 14 квітня 1964(1964-04-14)[1][2][…] (87 років)
Лейден, Південна Голландія, Нідерланди[1]
Країна  Нідерланди
 Російська імперія
Діяльність математикиня, фізик, архітекторка
Галузь теорія ймовірностей, математика і фізика
Alma mater Геттінгенський університет і Санкт-Петербурзький державний університет
Знання мов російська, німецька і нідерландська
У шлюбі з Пауль Еренфест[2]
Діти Тетяна Еренфест і Galinka Ehrenfestd

Біографія

Тетяна Афанасьєва народилася у Києві (Російська імперія, тепер Україна) 19 листопада 1876 року. Після смерті батька вона виховувалася дядьком у Санкт-Петербурзі, де відвідувала педагогічний коледж для жінок; згодом викладала на Вищих жіночих курсах.

1902 року Тетяна Афанасьєва поїхала до Німеччини, де проходила стажування в Геттінгенському університеті. Там вона познайомилася з Паулем Еренфестом. 21 грудня 1904 вийшла заміж за Пауля Еренфеста, фізика-теоретика з Австрії. Наступного року в них народилася донька Тетяна. У 1907 році пара переїхала до Санкт-Петербурга

Надії Пауля Еренфеста на отримання постійного місця роботи в Російській імперії не справдилися, тому 1912 року подружжя переїхало до Лейдена, де Еренфест отримав роботу в Лейденському університеті і став наступником професора Гендріка Антона Лоренца.

Тетяна Еренфест-Афанасьєва тісно співпрацювала зі своїм чоловіком на науковій ниві. Вони разом зробили класичний огляд статистичної механіки Больцмана. Крім того, вони публікували багато робіт на різні теми, зокрема з випадковості і ентропії; складали підручники з геометрії для дітей.

У подружжя було четверо дітей: двоє синів і дві доньки, одна з яких Тетяна Еренфест — стала відомим математиком.

Джерела

  • Френкель В. Я. Пауль Эренфест. М. : Атомиздат, 1971. (рос.)
  • Vogt, Annette B. (1970-80). «Ehrenfest-Afanas'eva, Tatiana A.». Dictionary of Scientific Biography 20. New York: Charles Scribner's Sons. pp. 356—358. ISBN 0684101149. (англ.)

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.