Ахатина

Ахати́на гіга́нтська (лат. Lissachatina fulica або лат. Achatina fulica) або Гігантський африканський равлик — вид наземних молюсків класу черевоногих (Gastropoda) підкласу легеневих (Pulmonata) родини Achatinidae. Найбільший наземний равлик в світі, широко розповсюджений в тропічних і субтропічних країнах, де є сільськогосподарським шкідником. Високоінвазивний вид, лише завдяки суворому карантину змогли запобігти інвазії равлика в США, Японії та Австралії. В країнах Європи з помірним кліматом, зокрема в Україні, виживання виду в природі неможливе, тому ахатина гігантська популярна як домашня тварина.

?
Ахатина гігантська

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Молюски (Mollusca)
Клас: Черевоногі (Gastropoda)
Ряд: Легеневі (Pulmonata)
Родина: Stylommatophora
Рід: Ахатини
Вид: Ахатина гігантська
Lissachatina fulica
Посилання
Вікісховище: Achatina
Віківиди: Achatina
EOL: 452699
NCBI: 6536

Фізіологія

Ахатина гігантська порівняно з людською рукою

В природі ахатина гігантська може досягати ваги в 450 грамів та нарощувати мушлю завдовжки до 40 сантиметрів. У неволі зазвичай розміри удвічі менші. Колір мушлі варіюється залежно від раціону, зазвичай вона смугаста, жовтих і червоно-коричневих відтінків. Молюск активний при температурі від 9° C до 29° C, при температурі від 2° C до 8° C впадає в сплячку. Ахатини харчуються зеленими частинами рослин і плодами. Для побудови раковини ахатина охоче поїдає вапняні породи, раковини мертвих молюсків, крейду і шкаралупу яєць. Ахатини гермафродити, тобто кожна особина має як чоловічі, так і жіночі статеві органи. При низькій щільності популяції можливе самозапліднення.

Число яєць в кладці близько 200, равлик може робити 10-12 кладок щороку. Розмір одного яйця становить 4,5-5,5 мм, за формою воно нагадує куряче. Яйця мають білий колір і досить щільну шкаралупу. Розвиток ембріонів можливий при температурі від 24° C і триває від декількох годин до місяця. Новонароджені ахатини перші кілька днів харчуються залишками власного яйця. Ахатини досягають статевої зрілості в 6-15 місяців і живуть до 5-6, іноді 10 років. Ведуть переважно нічний спосіб життя, хоча у вологу погоду можуть виповзати і вдень. Зазвичай же світлий час доби вони проводять в затишних місцях, закопуючись в ґрунт[1].

Поширення

Ахатина гігантська походить з узбережь Східної Африки, де мешкає у теплому вологому кліматі. Випадковим чином або як джерело їжі молюск був рознесений людиною по інших континентах. До початку XIX століття равлик потрапив на Мадагаскар, у Мавританію, на Коморські острови, Майотту та Реюньйон. Вірогідно в 1847 його було занесено натуралістами до Індії та в 1900-х на Шрі-Ланку, поширився в Непал[2] і з вантажами потрапив на Малайський півострів[3]. Незадовго до початку Другої світової війни і під час неї равлика було рознесено японцями по Південно-східній Азії, Тайваню і численних островах Тихого океану[4]. В 1980 ахатина гігантська опинилася на Карибських островах, Мартиніці, у Гваделупі[5]. В 1990-х молюска виявлено в Бразилії[6], Колумбії, Еквадорі, Перу[7]. Також він з'явився у Південній Африці, Гані й Марокко[8]. Інвазію ахатини гігантської до Австралії, Японії та США було успішно зупинено впродовж другої половини XX століття[3][4].

Харчування

Гігантські африканські равлики рослиноїдні. Вони харчуються широким спектром як рослин,так і фруктів.Інколи вони їдять крейду харчову,перемелені шкарлупи яєць, кістки каракатиць. Всі ці матеріали слугують ахатинам джерелами кальцію для зростання мушлі. В деяких випадках можуть поїдати представників свого виду(це стається лише тоді,коли ахатині давати тваринний білок:гамарус,дафнію,м'ясо,яйця). Тому краще їх уникати.

Ахатини гігантські потребують близько 18.28% білків в раціоні для оптимального розвитку[9],які отримують з овочами та фруктами. Тому ніяких підкормок з магазину,або гамарусу їм не треба.

Значення для людини

Молоді ахатини та пошкоджена ними папайя

Ахатина гігантська є шкідником сільськогосподарських рослин у тропічних і субтропічних регіонах та розносником хвороб і паразитів як рослин (какао, чорний перець, кокосова пальма, папайя, ваніль, баклажан, мандарин), так і тварин і людини. Зокрема, равлики розносять збудників менінгоенцефаліту[1]. Міжнародним союзом охорони природи їх внесено до переліку 100 найінвазивніших видів у світі[10].

Для боротьби з поширенням ахатини гігантської застосовуються фізичне знищення молюсків і кладок їх яєць, встановлення огорож. Хімічними засобами боротьби є метальдегід, хлорид натрію, що спричиняють зневоднення і загибель молюсків. Виявлено репелентний ефект екстрактів каскабели й аннони[1].

В країнах з помірним кліматом ахатини часто утримуються як домашні тварини. Молюсків поміщають в тераріуми щонайменше втричі більші за розміри равлика з вологим ґрунтом за температури 22-28°C. Годують фруктами й овочами, такими як кабачок, морква, селера, гарбуз, яблуко, помідор, огірок, баклажан, кавун. Ріст мушлі вимагає окремого джерела кальцію, також необхідне джерело чистої води[11]. З огляду на високу інвазивність виду, в деяких країнах, таких як США, утримання вдома ахатини гігантської незаконне[12].

Слиз цих молюсків застосовується в косметології для виготовлення кремів, що стимулюють виробництво колагену. Збір слизу не завдає шкоди тварині та не вимагає спеціального впливу на неї[13][14].

Примітки

  1. GISD: Achatina fulica. www.iucngisd.org. Процитовано 29 грудня 2018.
  2. Bequaert JC (1950) Studies on the Achatinidae, a group of African land snails. Bull Mus Comp Zool Harvard 105: 1–216.
  3. Mead AR (1961) The Giant African Land Snail: a problem in economic malacology. USA: University of Chicago Press. 257 p.
  4. Eosinophilic meningitis beyond the Pacific Basin: The global dispersal of a peridomestic zoonosis caused by angiostrongylus cantonensis, the nematode lungworm of rats. Social Science & Medicine (англ.) 34 (2). 1 січня 1992. с. 199–212. ISSN 0277-9536. doi:10.1016/0277-9536(92)90097-A. Процитовано 29 грудня 2018.
  5. Schotman CYL (1989) Data sheet on the Giant African Land Snail Achatina fulica Bowdich (Mollusca: Achatinidae). In: PROVEG No. 19. FAO Regional Office of Latin America and the Caribbean Plant Quarantine Action Program 16–21.
  6. Paiva CL (1999) Introdução de Achatina fulica (Mollusca, Achatinidae) no Brasil: responsabilidade profissional e informaçãotécnica. In: Bovi MLA, Betti JA, VeigaRFA, editors. I Encontrosobre Educação Ambientalna Agricultura, 9 e 10 de setembro de 1999. Brazil: Campinas, Instituto Agronômico. 56 p.
  7. Borrero FJ, Breure ASH, Christensen CC, Correoso M, Avila VM (2009) Into the Andes: three new introductions of Lissachatina fulica (Gastropoda, Achatinidae) and its potential distribution in South America. Tentacle 17: 6–8.
  8. Raut SK, Barker GM (2002) Achatina fulica Bowdich and other Achatinidae as pests in tropical agriculture. In: Barker GM, editor. Molluscs as Crop Pests. Hamilton, New Zealand: CABI Publishing. pp. 55–114.
  9. Soares, Claudemir Martins; Hayashi, Carmino; Gonçalves, Giovani Sampaio; Nagae, Mariza Yuri; Bascolo, Wilson Rogério (1999). Exigência de proteína para o caracol gigante (Achatina fulica) em fase de crescimento. Acta Scientiarum. Animal Sciences (порт.) 21. с. 683–686. ISSN 1807-8672. doi:10.4025/actascianimsci.v21i0.4329. Процитовано 7 серпня 2020.
  10. IUCN/SSC Invasive Species Specialist Group (ISSG). www.issg.org. Процитовано 29 грудня 2018.
  11. Giant African Snail - Achatina fulica | Keeping Insects (амер.). Процитовано 29 грудня 2018.
  12. Giant African Land Snails Are Illegal and Not Good as Pets. The Spruce Pets. Процитовано 29 грудня 2018.
  13. Thai snails kept 'happy' and healthy for their cosmetic slime. Reuters (англ.). 18 травня 2018. Процитовано 29 грудня 2018.
  14. How Skin Care With Snail Mucin Gets Made. The Klog (амер.). 4 вересня 2018. Процитовано 29 грудня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.