Ашкелон

Ашкело́н (івр. אשקלון) ізраїльське південно-західне місто, розташоване на узбережжі Середземного моря (56 км від Тель-Авіва, 70 км від Єрусалима та 65 км від Беер-Шеви). Населення — 109,1 тис. чоловік (за даними Центрального Бюро Статистики на 31 грудня 2007). Сучасний Ашкелон існує з 1951 р.

Ашкелон
івр. אשקלון
герб прапор
Панорама міста Ашкелон
Панорама міста Ашкелон
Основні дані
31°39′57″ пн. ш. 34°33′59″ сх. д.
Країна Ізраїль
Регіон Південний округ
Засновано 1951
Статус міста 1955
Площа 48 км²
Населення 109,1 тис.чол. (2007)
Висота НРМ 10 м
Міста-побратими Côte-Saint-Lucd, Сіньян, Ікіке, Екс-ан-Прованс, Вані (Грузія), Кутаїсі, Авіано, Панков, Сопот, Ентеббе, Портленд, Балтимор, Сакраменто
Телефонний код 972 8
Часовий пояс UTC+2 і UTC+3
GeoNames 295620
Міська влада
Mayor of Ashkelond Роні Маацрі
Вебсайт www.ashkelon.muni.il
Мапа
Ашкелон
Ашкелон (Ізраїль)


 Ашкелон у Вікісховищі
Центральна автобусна станція Ашкелон в момент її відкриття у 1965 році

Назва

  • Ашкело́н (івр. אשקלון, МФА: [aʃkeˈlon]) — єврейська назва міста.
  • Аскалон (грец. Ἀσκάλων, Askálōn; лат. Ascalon) — антична грецька і середньовічна латинська назва міста.
  • Аскалан (араб. عَسْقَلَان‎, ʿAsqalān) — арабська назва міста.

Клімат

Ашкелон має унікальний клімат, особливість якого полягає в тому, що спека в цьому місті суб'єктивно майже не відчувається. Пояснюється це тим, що в безпосередній близькості від Ашкелону до моря виходить північна частина кам'яного плато Неґев. Близькістю кам'яної пустелі визначається фізичний феномен, коли повітря, яке є поганим провідником тепла, нагрівається безпосередньо при поверхні землі і, стаючи від нагрівання легшим, прямує уверх, у високі шари атмосфери (у цьому полягає явище конвекції — принцип теплопередачі в газах). При цьому внизу утворюється розріджена зона, куди засмоктується прохолодніше повітря з моря. Далі цикл повторюється.

Історія

Стародавні часи

Ашкелон був великим містом вже в епоху середньої бронзи (ХХ-XV до нашої ери). Місто стояло на пагорбі біля моря і було оточене півкільцем стін та башт, які протягом за цей період перебудовувалися чотири рази. Це був важливий ханаанський порт з населенням близько 15 тисяч людей. В амарнському дипломатичному листуванні XIV століття до нашої ери повідомляється, що правитель Ашкелону Уйдія постачав харчі єгипетським військам. З іншого боку місто-держава мусила виживати в складних обставинах, тож з листа правителя Єрусалима випливає, що одночасно Уйдія збирався постачати харчі і ворожим до Єгипту племенам хапіру, що їх багато хто з дослідників ототожнює з давніми євреями.

Під час навали народів моря Ашкелон було зруйновано, а на його місці десь на початку ХІІ століття до нашої ери філістимляни заснували своє поселення. Спершу місто було невелике, але швидко, вже наприкінці того ж століття, розрослося до розмірів старого і було оточене валами та баштами з цегли-сирцю. Ашкелон був одним з п'яти головних філістимлянських міст.

Після вторгнення євреїв до Ханаану формально Ашдод входив до території племені Юди, однак фактично євреї захопили лише пагорби, а рівнини ще століттями належали філістимлянам. У VIII сторіччі до нашої ери Ашкелон згадується в ассирійських джерелах як самостійне філістимлянське місто. В 734 році до нашої ери Тіглатпаласар III змушує місто платити данину. а пізніше захоплює його. До середини VII сторіччя до нашої ери правителі Ашкелона тримали руку ассирійців, а місто неодноразово використовувалося для нападів на Єгипет. Після падіння Ніневії Ашкелон став незалежним, однак ненадовго — в 604 році до нашої ери вавилонський цар Навуходоносор завоював його, місто зруйнував, а жителів угнав до Вавилона так само як і сусідні єврейські племена. Так завершився філістимлянський етап історії.

Місто відродилося та досягло розквіту в часи перського панування. В еліністичні часи воно належало Птолемеям, а потім Селевкідам. При Маккавея місто зберегло незалежність. В римські часи Ашкелон був «вільним» грецьким містом. Попри те, що місто зачепили події Юдейської війни, воно не дуже постраждало і було відоме і в пізньоримські часи. Єпископ Ашкелону брав участь вже в першому Вселенському соборі.

Середньовіччя

В 636 році місто захопили араби.

В 940 році була зруйнована церква Богородиці і з того часу єпископи перебралися з Ашкелону в Рамлу.

12 серпня 1099 року в околицях Аскалону відбулася битва, у якій хрестоносці Готфріда Булонського перемогли фатимідську армію, що йшла захоплювати Єрусалим. Ця подія стала переможним завершенням Першого хрестового походу.

1153 року місто здобули хрестоносці й приєднали до Яффського графства Єрусалимського королівства.

В 1187 році Ашкелон захопив Салах ад-Дін, а у 1191 році його відвоював Річард Левове Серце. Він почав було відбудовувати поруйноване місто, але за договором з Салах ад-Діном місто було покинуте та знесене.

В 1240 році герцог Річард Корнуольський збудував на пустці замок який в 1270 році знищив мамлюцький султан Бейбарс.

Новий час

До 1948 на цьому місці було арабське поселення Ель-Мадждаль. Євреям воно дісталося лише після арабо-ізраїльської війни 1948 року.

Стародавній Ашкелон частково похований під набережними пісками, частково представлений мальовничими руїнами. Сьогодні більшість давніх пам'ятників міста зосереджено у Національному парку.

Промисловість

З 2005 року у місті працює завод з опріснення води, який на момент відкриття був найбільшим підприємством такого профілю у світі. Його потужність становить 330 тисяч кубічних метрів води на день.

В Ашкелоні також розміщені виробничі потужності другого за обсягами продукції виробника пива в Ізраїлі компанії Israel Beer Breweries. Броварню було збудовано 1992 року із залученням данського пивоварного гіганта Carlsberg Group, який пізніше вийшов з числа власників підприємства, але продовжує надавати йому право виробництва за ліцензією своїх найпопулярніших сортів пива: Carlsberg та Tuborg.

Відомі особистості

В поселенні померла:

Міста побратими

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Ашкелон

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.