Битва в протоці Отранто (1917)

Битва в протоці Отранто — морська битва часів Першої світової війни поміж ВМФ Центральних держав і Антанти. Битва відбулась 14-15 травня 1917 року в протоці Отранто, що відділяє Апеннінський і Балканський півострови, сполучаючи Адріатичне і Іонічне моря. У цьому місці сили Антанти блокували сили австро-угорської ц.к. Крігсмаріне від виходу у Середземне море за допомогою стаціонарного бар'єру, що складався з протичовнової сітки та мінних полів і контролювався патрульними кораблями. Найбільша битва Першої світової війни у цій акваторії Середземного моря.

Перша світова війна
Битва в протоці Отранто
SMS Novara. 15 травня 1917

SMS Novara. 15 травня 1917
Дата: 14-15 травня 1917
Місце: Протока ОтрантоАдріатичне море
Результат: Перемога ВМС Центральних держав
Сторони
Ц.к. Крігсмаріне
Кайзерліхе Маріне
Королівські ВМФ
ВМС Франції
Королівські ВМС Італії
Командувачі
Горті Міклош Альфредо Актон (англ.)
Військові сили
3 малі крейсери
2 есмінці
3 підводні човни
3 крейсери
14 есмінців
47 озброєних траулерів

2 крейсери

3 есмінці

1 крейсер
11 есмінців
Втрати
2 малі крейсери пошкоджено
15 вбитих
озброєних траулерів
14 затоплено • 4
1 есмінець затоплено
1 крейсер пошкоджено
83 вбитих, 72 поранених

Історія

Крігсмаріне вирішила вчинити набіг на протичовновий бар'єр з метою його знешкодити, відкривши шлях підводним човнам у Середземне море. Для атаки виділили три малі крейсери класу Novara SMS Saida, «Гельголанд», SMS Novara під командуванням капітана цур зеє Міклоша Горті. Їх прикривали два есмінці класу «Татра» SMS Balaton, SMS Csepel. Поряд знаходились підводні човни U-4, U-27. Німецький підводний човен U-89 поставив мінне поле біля порту Бриндізі і спостерігав за виходом кораблів з нього. З Котору кораблі підтримували літаки. У бойовій готовності на випадок непередбачених обставин неподалік перебували панцирний крейсер SMS St. Georg, два есмінці, декілька торпедних човнів. Наступна група допомоги складалась з панцирника берегової оборони SMS Budapest, торпедних катерів.

Британські озброєні траулери виходять а патрулювання

Біля бар'єру знаходились декілька груп невеликих озброєних траулерів, малих кораблів. На чергуванні перебувало декілька есмінців Італійський «Карло Мірабелло», французькі Commandant Rivière, Bisson, Cimeterre. У Бріндізі окрім італійських торпедних кораблів, есмінців перебували британські крейсери HMS Dartmouth*, HMS Bristol*.

О 3:24 есмінці SMS Balaton, SMS Csepel атакували італійський есмінець «Бореа», що супроводжував невеликий конвой. Вони затопили «Бореа», два кораблі зі зброєю та підпалили ще один транспорт. Малі крейсери підійшли у район зосередження ворожих озброєних траулерів близько 3:30. SMS Saida до 4:20 затопив два і пошкодив один ворожі кораблі. «Гельголанд» спочатку обійшов ворожу групу, прямуючи у визначений район. Там він не знайшов ворожих кораблів і повернувся назад. О 4:33 він відкрив вогонь, затопивши 4 траулери, а після 5:00 ще чотири. Цікаво, що австрійці попереджували про напад, даючи змогу екіпажам покинути свої кораблі перед затопленням. Флагман SMS Novara не знайшов у визначеному районі ворожих кораблів, але неподалік натрапив на 12 траулерів, затопивши 4, пошкодивши 3 з них. З 47 озброєних траулерів крейсери затопили 14, пошкодили 4, полонили 72 британських моряків. Близько 4:30 SMS Balaton, SMS Csepel прямували у визначений район, але їх переслідували британські крейсери Bristol, Dartmouth і п'ять італійських міноносців, які завдяки високій швидкості обігнали крейсери і вступили в бій з австрійськими кораблями. SMS Csepel значно пошкодив головний італійський корабель, що вийшов з бою. SMS Balaton, SMS Csepel заховались біля узбережжя Чорногорії під захист берегової артилерії.

Побачивши підхід ворожих крейсерів, Горті о 8:51 попросив допомоги резервних сил. Тим часом до Bristol, Dartmouth долучився італійський крейсер «Марсала». Кораблі о 9:28 вступили в бій з малими австрійськими крейсерами. Маючи потужнішу 152-мм артилерію, вони вели бій на більших дистанціях, а малим крейсерам необхідно було підійти ближче задля застосування своїх 100-мм гармат, для чого вперше 9:38 використали систему димової завіси. За час перестрілки малі крейсери отримали пошкодження, а на SMS Novara один снаряд о 9:51 на містку важко поранив М. Горті. Крейсери розпочали відхід, але інший снаряд о 10:55 вивів з ладу конденсатор пари, через що вийшли з ладу 8 з 16 парових котлів і крейсер втратив хід. Близько 11:00 SMS Saida взяла на буксир SMS Novara, «Гельголанд» їх прикривав. О 11:35 здійснили ще одну безуспішну атаку на австрійські крейсери. Близько 12:00 британські крейсери помітили підхід великого крейсера SMS St. Georg з 240-мм гарматами. Вони вирішили не вступати в бій і попрямували до Бріндізі. SMS St. Georg о 12:25 підійшов до малих крейсерів і під його захистом вони відійшли до свого порту.

При підході до Бріндізі Dartmouth був важко пошкоджений торпедою з U-89, а на виставленій нею міні підірвався італійський торпедний корабель супроводу, що затонув.

Ц.к. Крігсмаріне втратила 15 моряків, пошкоджень зазнали малі крейсери SMS Novara, «Гельголанд». Союзники втратили 2 торпедні кораблі, 2 транспорти, 14 траулерів, 1 крейсер зазнав пошкоджень, 83 моряки були вбиті, 72 полонені. Автсро-угорський флот досягнув мети. Протичовновий бар'єр був значно пошкоджений і на декілька місяців їхні підводні човни отримали вихід до Середземного моря.

Джерела

  • Halpern, Paul G. (2004). The Battle of the Otranto Straights: Controlling the Gateway to the Adriatic in WWI. Bloomington: Indiana University Press, 2004. ISBN 9780253343796. (англ.)
  • A Thomazi, La guerre navale dans l'Adriatique, 1925, Payot. (фр.)
  • P Chack & JJ Antier, Histoire maritime de la Première Guerre mondiale, 1992, France-Empire, (ISBN 2-7048-0698-5) (фр.)
  • Maurice Dupont et Étienne Taillemite, Les guerres navales Françaises du Moyen Âge à la guerre du Golfe, SPM, coll. " Kronos ",‎ 1995 (ISBN 2-901952-21-6), стор. 92-94 (фр.)
  • François Cochet et Rémy Porte, Dictionnaire de la Grande Guerre 1914—1918, Paris, Robert Laffont, coll. " Bouquins ",‎ 2008 (фр.)

Посилання

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.