Букви (інформагентство)

#Букви інформаційне агентство, суспільно-політичне та економічне інтернет-видання[1] в Україні, публікується українською та англійською мовами. Особливістю видання є відсутність банерної реклами[2].

#Букви
Логотип
Посилання bykvu.com
Гасло (девіз) Створюємо тренди
Комерційний Так
Тип Інформаційне агентство
Реєстрація Так (Мін'юст)
Мови українська
англійська
Власник Петро Терентьєв,
Катерина Рошук
Започатковано 24 Лютого 2015
Стан Активний
Адреса офісу Київ

Співзасновниками видання є медіа-менеджери Петро Терентьєв і Катерина Рошук[3][4].

Історія

Перші новини з'явилися на сайті видання у 2015 році. Головним редактором видання став Данило Романчук.

У травні 2016 року Петро Терентьєв і Катерина Рошук зареєстрували також російськомовну газету «Буквы.ком», а у 2017 — інформаційне агентство.

В лютому 2020 року «Букви» приєднались до медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір»[2].

1 грудня 2019 року головною редакторкою видання стала Тетяна Ніколаєнко. Данило Романчук, який раніше обіймав цю посаду, перейшов на позицію шеф-редакторка[5].

У квітні 2021 року Тетяна Ніколаєнко залишила посаду головної редакторки видання «Букви». Головним редактором знову став Данило Романчук[6].

21 квітня 2021 видання оголосило про відмову від версії сайту російською мовою. Натомість з'явилась англійська мова [7].

У квітні 2021 року соціальна мережа Facebook повідомила, що після перегляду журналістських розслідувань видання «Букви»[8][9][10][11] у співпраці з ФБР виявила і видалила дві мережі ботів, діяльність яких була пов’язана з партією «Слуга народу», лідером партії «Довіра» Олегом Кулінічем, колишнім прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом, а також підсанкційним політиком Андрієм Деркачем і політологом Петром Журавлем[12][13][14].

В липні 2021 року «Букви» залишив головний редактор Данило Романчук через незгоду з відмовою власників від російськомовної версії сайту та несвоєчасну реакцію в ситуації з нападом на фотокореспондента видання[15].

У вересні 2021 року сайт «Букви» зазнав тривалої DDoS-атаки з IP-адрес Бразилії після публікації матеріалів розслідувань про шахрайський заробіток Максима Полякова на ринку сайтів знайомств[16][17].

Скандали

22 листопада 2021 року співвласник #Букв Петро Терентьєв заблокував сайт Coronafakes – «По той бік пандемії», доменом якого він володіє, зробивши переадресацію Сoronаfakes.сom на сайт «Букви». Керівник фактчекерської ініціативи «По той бік новин» Сергій Одаренко розцінив це як помсту за те, що фактчекери розкритикували підводку #Букв до однієї з новин у фейсбуці.[18] Автори проєкту «По той бік пандемії» заявили, що працюють над новим сайтом замість заблокованого. «Нам прикро, що доступ до результату інтелектуальної праці багатьох редакцій заблоковано за одноосібним рішенням пана Терентьєва», – додали вони.[19]

23 листопада 2021 року на Facebook-сторінці видання «Букви» з’явився допис про звільнення частини колективу, чотирьох редакторок та двох працівників SMM-відділу. Серед причин вони назвали цькування з боку керівництва, образи та раптові зниження зарплат. У дописі також йшлося про те, що співвласник #Букв Петро Терентьєв залишає у соцмережах агресивні коментарі з акаунту видання.[20] Допис було видалено, а на сайті видання з'явилася заява про те, що він не відображав позицію редакції.[21] Адміністрація сайту пояснила, що автором допису був СММник видання, який начебто винен співвласнику #Букв Петру Терентьєву $1400.[22]

24 листопада 2021 року екскерівник відділу SMM Букв Владислав Волков на власній сторінці у Facebook розписав причини звільнення з редакції щонайменше десяти людей за останній місяць. Він також розкрив деталі непублічної діяльності, якою займалося видання: зокрема, створення ботоферми, що працювала для дискредитації президента Володимира Зеленського, та ведення соцмереж підсанкційного олігарха Павла Фукса.[23] Волков повідомив про причетність #Букв до інформаційного переслідування депутата Вʼячеслава Соболєва, а також про залучення працівників видання до замовних кампаній против Олександра Дубінського та Міхеіла Саакашвілі.[24] Він також заявив, що отримує погрози від Терентьєва, і виклав скріншоти з ксенофобними, гомофобними та антисемітськими висловлюваннями, які нібито дозволяв собі Терентьєв у листуванні з редакцією.[25] В інтерв'ю виданню «Бабель» Волков разом з іншим експрацівником видання розповіли про зв'язок #Букв з колишніми народними депутатами від «Блоку Петра Порошенка» Олександром Грановським та Ігорем Кононенко, до пресслужби якого Терентьєв влаштував Волкова у 2017 році.[26] В #Буквах події навколо сайту назвали «спробою рейдерського захоплення видання» і звинуватили в причетності до скандалу політтехнолога Володимира Петрова.[27]

Скандал вдарив по громадській організації Інститут масової інформації (ІМІ), яка тривалий час включала видання «Букви» у свої «білі списки» лідерів з дотримання журналістських стандартів. В самому ІМІ заявили, що з серпня вже не включали «Букви» до свого «білого списку».[28]

Колишній народній депутат Сергій Лещенко заявив, що був одним із об'єктів медійних атак з боку «Букв». «Видання виконувало завдання з медіакілерства, атакуючи всіх, хто критикував Петра Порошенка. Із ним у мене, м'яко кажучи, були конфліктні відносини», – пояснив він. За словами Лещенка, одна з журналісток видання час від часу зверталася до нього за «дивними» коментарями: «Наприклад, її цікавило, чому ваза в мене вдома нагадує секс-іграшку або фейкове, повністю підроблене відео, на якому я начебто вживаю кокаїн або наявність у мене вдома коробки з написом "Рошен" [...] Зрозуміло, що жодне серйозне видання такі теми, абсолютно надумані або повністю сфальшовані, не стало би порушувати в інформаційному просторі».[29]

Рейтинги

Популярність

За даними Factum Group Ukraine у листопаді 2017 сайт bykvu.com відвідали 696 000 унікальних відвідувачів.

Згідно з даними SimilarWeb в квітні 2019 сайт видання відвідало 5,15 млн користувачів за місяць[30].

У квітні 2019 року сайт зайняв 21 місце в рейтингу ТОП-100 новинних сайтів суспільно-політичної тематики в Україні[31].

Оцінки

В українському антирейтингу новин, по версії Інституту масової інформації та порталу Texty.org.ua, #Букви зайняли 32 місце з 50. При аналізі не було виявлено фейків неправдивих новин. Дослідження проводилось в рамках проєкту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської республіки у червні-серпні 2018 року[32].

У вересні 2019 року видання #Букви потрапило до рейтингу Інституту масової інформації (ІМІ), як популярний новинний сайт, що демонструє високий рівень прозорості. Дослідження проводилось за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні та охопило 50 найпопулярніших новинних сайтів українського сегмента інтернету (згідно з даними SimilarWeb)[33].

У квітні 2020 року видання #Букви та ще п'ять інтернет-видань очолили список найякісніших ЗМІ щодо дотримання професійних стандартів, за результатами аналізу, проведеного ІМІ. У звіті з моніторингу дотримання профстандартів в онлайн-медіа зазначено, що журналісти та редактори надзвичайно ретельно ставляться до джерел інформації та не дозволяють собі оцінювальних суджень у новинних матеріалах. На сайті видання 98,5 % матеріалів не містили порушень професійних стандартів журналістики, зафіксовано найвищий рівень правдивості, не зафіксовано новин з порушенням стандарту балансу думок/точок зору[34].

Згідно з моніторингового звіту за другий квартал 2020 року, у виданні #Букви немає жодного замовного матеріалу, тобто джинси[35].

У серпні 2020 року за даними щорічного дослідження ІМІ видання #Букви знову потрапило до рейтингу онлайнових медіа, які демонструють високий рівень прозорості[36].

У вересні 2020 року видання #Букви посіло перше місце у рейтингу як популярний новинний сайт, що демонструє високий рівень дотримання професійних стандартів. Згідно з аналізом національних онлайн-медіа, проведеного Інститутом масової інформації за підтримки «Інтерньюз-Нетворк», зафіксовано найвищий показник у понад 96 % матеріалів, написаних без порушень професійних стандартів[37].

У грудні 2020 року видання очолило список ЗМІ за рівнем висвітлення новин міжнародної (62,3 %) та політичної (64,2 %) тематики[38][39].

У січні 2021 року видання #Букви потрапило до «білого списку» загальноукраїнських онлайн-медіа, котрі подають майже 100-відсотково якісну інформацію, а саме до переліку з десяти медіа, які набрали найбільше балів за результатами оцінки дотримання професійних стандартів та мали найнижчі показники маніпуляцій, джинси, фейків (станом на серпень 2020 року)[40][41].

У лютому 2021 року видання знову потрапило до «білого списку» з восьми найякісніших ЗМІ (станом на січень 2021 року)[42]. За результатами аналізу ІМІ, рівень дотримання професійних стандартів на цих ресурсах в середньому становив близько 97,8 %.

Видання продемонструвало найвищий рівень дотримання журналістських стандартів і у третьому кварталі 2021 року[43][44].

Примітки

  1. Махінації і бізнес з росіянами: в Раді закликали Стеця провести розслідування щодо Попової. Детектор медіа (рос.). 03-06-2016. Процитовано 22-12-2017.
  2. «Букви» приєдналися до медіаруху «Медіа за усвідомлений вибір». Детектор медіа (укр.). 19 лютого 2020. Процитовано 2 листопада 2021.
  3. Анатолій Гавриш (04-06-2017). «Якщо я щось знайду – я знайду понятих», - заявив поліцейський, який вирішив пошукати зброю в автомобілі журналіста. Факты и комментарии (рос.). Процитовано 24-12-2017.
  4. Про Букви — #Букви. Букви. Процитовано 20 квітня 2021.
  5. Головним редактором «Букв» стала Тетяна Ніколаєнко. Букви (рос.). 2 грудня 2019. Процитовано 30 вересня 2021.
  6. Тетяна Ніколаєнко залишила посаду головної редакторки видання «Букви». Детектор медіа (укр.). 17 квітня 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  7. «Букви» відмовилися від російськомовної версії сайту. Замість неї буде англійська. Букви (укр.). 21 квітня 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  8. Як ботоферми влади підтримують Зеленського та знищують його опонентів. Букви (укр.). 15 лютого 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  9. Проти кого працює ботоферма Офісу президента?. Букви (укр.). 16 лютого 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  10. Лідер відпочиває, ботнет працює: як Володимира Гройсмана у соцмережах просувають. Букви (укр.). 15 квітня 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  11. «Зеленський — хазяїн України»: в Мережі знайшли фан-паблік президента. Букви (укр.). 10 серпня 2020. Процитовано 30 вересня 2021.
  12. Facebook після розслідування «Букв» забанив українські ботоферми: всі подробиці. Букви (укр.). 7 травня 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  13. DETAILED REPORT. April 2021 Coordinated Inauthentic Behavior Report. Facebook (англ.). квітень 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  14. «Букви» повідомили про атаку ботів та спроби забанити їх сторінку у Facebook. Детектор медіа (укр.). 18 серпня 2021. Процитовано 30 вересня 2021.
  15. Співзасновниця «Букв» сказала, що співпрацю з головредом видання переглянули після нападу на фотокореспондента. Детектор медіа (укр.). 27 липня 2021. Процитовано 1 грудня 2021.
  16. Сайт "Букви" зазнав DDoS-атаки. Інститут масової інформації (укр.). 6 вересня 2021. Процитовано 21 вересня 2021.
  17. На #Букви почалася DDoS-атака після матеріалу про «українця Полякова, ракета якого впала в Каліфорнії». Букви (укр.). 3 вересня 2021. Процитовано 22 вересня 2021.
  18. Сайт «По той бік пандемії» заблокований. Фактчекери називають це помстою власника домену, той — тимчасовим рішенням. detector.media (укр.). 23 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  19. «По той бік новин» створює новий сайт замість заблокованого Coronafakes. detector.media (укр.). 25 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  20. Команда «Букв» йде з проєкту. Причиною назвали токсичну атмосферу та приниження в редакції. detector.media (укр.). 23 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  21. Адміністрація «Букв» прокоментувала звільнення редакторів через «токсичну атмосферу та приниження в редакції». detector.media (укр.). 23 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  22. Заява редакції #Букв. Новини України - #Букви. 23 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  23. Слово на Б. Скандал у виданні Букви розкрив виворіт укрмедіа. І це погана картина. LIGA (укр.). 25 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  24. Конфлікт у «Буквах»: SMM-ник звинувачує власників, редакція заявляє про тиск влади. detector.media (укр.). 25 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  25. SMM-ник видання «Букви» повідомив про погрози з боку власника Терентьєва і опублікував історії про заробіток видання. babel.ua (укр.). Процитовано 3 грудня 2021.
  26. «На сайті по 10 разів на тиждень змінюється політика: то нікого не х*єсосимо, то всіх — і вони з усім згодні». Двоє колишніх співробітників сайту «Букви» докладно розповідають, як він влаштований зсередини. babel.ua (укр.). Процитовано 3 грудня 2021.
  27. Заява #Букв щодо тиску влади та спроби рейдерського захоплення видання. Новини України - #Букви. 24 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  28. Інститут масової інформації визнав "зразковою" редакцію, яка за гроші очорняла людей. Діло. 26 листопада 2021. Процитовано 3 грудня 2021.
  29. Скандал у "Буквах" допоміг визначити методи тіньового штабу Порошенка. 24 Канал (укр.). Процитовано 16 грудня 2021.
  30. bykvu.com — Traffic Overview. SimilarWeb (англ.). Процитовано 07-08-2019.
  31. ТОП-100 новинних сайтів суспільно-політичної тематики за квітень 2019р.. Інтернет асоціація України (укр.). 16-05-2019. Процитовано 24-01-2021.
  32. Хто вішає найбільше локшини?. Texty.org.ua (укр.). серпень 2018. Процитовано 01-03-2020.
  33. Лише 28% загальноукраїнських онлайн-медіа демонструють прозорість своїх даних — Дослідження ІМІ. Інститут масової інформації (укр.). 17-10-2019. Процитовано 20-04-2020.
  34. Звіт з моніторингу дотримання профстандартів в онлайн-медіа. Друга хвиля моніторингу у 2020 році. Інститут масової інформації (укр.). 14-05-2020. Процитовано 25-05-2020.
  35. Джинса в онлайн-медіа. Моніторинговий звіт за 2-й квартал 2020 року. Інститут масової інформації (укр.). 25-06-2020. Процитовано 24-01-2021.
  36. 40% українських онлайн-медіа демонструють прозорість своїх даних – Дослідження ІМІ. Інститут масової інформації (укр.). 20-08-2020. Процитовано 24-01-2021.
  37. Звіт з моніторингу дотримання профстандартів в онлайн-медіа. Третя хвиля моніторингу у 2020 році. Інститут масової інформації (укр.). 29-09-2020. Процитовано 25-01-2021.
  38. Ядро новин. Яким подіям віддають перевагу українські сайти. Інститут масової інформації (укр.). 01-12-2020. Процитовано 25-01-2021.
  39. «Букви» очолили список онлайн-ЗМІ з висвітлення новин політики та міжнародної тематики. Букви (укр.). 01-12-2020. Процитовано 25-01-2021.
  40. ІМІ склав список 10 сайтів з якісною інформацією. Інститут масової інформації (укр.). 21-01-2021. Процитовано 25-01-2021.
  41. ІМІ склав рейтинг 10 загальнонаціональних сайтів з якісною інформацією. Укрінформ (укр.). 20-01-2021. Процитовано 25-01-2021.
  42. Білий список: Вісім медіа, що стали найякіснішими. Інститут масової інформації (укр.). 24-02-2021. Процитовано 05-03-2021.
  43. Олена Голуб (21-09-2021). Звіт з моніторингу дотримання профстандартів в онлайн-медіа. Третя хвиля моніторингу у 2021 році. Інститут масової інформації (укр.). Процитовано 30-09-2021.
  44. «Букви» знову у лідерах серед онлайн-медіа, які дотримуються журналістських стандартів. Букви (укр.). 21-09-2021. Процитовано 30-09-2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.