Б'єловар

Б'єловар (хорв. Bjelovar, угор. Belovár/Bélavár) місто в центральній Хорватії. Адміністративний центр Б'єловарсько-Білогорської жупанії та Б'єловарсько-Крижевецької єпархії. За переписом 2001 року в місті проживало 41 869 осіб[1], з яких 90,51 % були хорватами[2].

Б'єловар
Bjelovar
Герб міста Прапор міста
Б'єловар
Основні дані
45°54′ пн. ш. 16°50′ сх. д.
Країна  Хорватія
Регіон Б'єловарсько-Білогорська жупанія
Столиця для Беловарсько-Білогорська жупанія (жупанія Хорватії)
Поділ
  • немає
  • Засновано 1413
    Площа 191,9 км²
    Населення 41869 (2001)
    Висота НРМ 135  м
    Міста-побратими Імотський, Новаля, Пакраць, Тапольця, Високо
    День міста 29 вересня
    Телефонний код (385) 035
    Часовий пояс CEST
    Номери автомобілів BJ
    GeoNames 3203982
    OSM 224165 ·R (Беловарсько-Білогорська жупанія)
    Поштові індекси 43000
    Міська влада
    Мер міста

    Антун Корушец

    (ХСЛП)
    Вебсайт bjelovar.hr
    Мапа
    Б'єловар
    Б'єловар (Хорватія)


     Б'єловар у Вікісховищі

    Загальні відомості

    Одне з молодих міст Хорватії, стало містом 1756 р. за рішенням імператриці Марії Терезії. Відтоді має правильну квадратну структуру вулиць у центрі міста. Місто славиться давніми молочними і сироробними традиціями, його іноді називають «містом сиру». Гандбольний клуб «Б'єловар» виграв європейський чемпіонат сезону 1971—1972 рр. і дев'ять національних чемпіонатів.

    Положення

    Б'єловар розташований на рівнинному плато, у межиріччі Сави і Драви, на північний схід від міста простягається довгий невисокий кряж, відомий як Білогора. Найвища точка цього пасма пагорбів має висоту 309 метрів над рівнем моря.

    Б'єловар лежить на віддалі 70 кілометрів на схід від столиці країни Загреба, за 25 км на північний схід розташоване місто Джурджевац, за 30 км на північний захід Крижевці, а за 38 км на захід Врбовец.

    Сполучення

    Автомобільні дороги з'єднують Б'єловар з Джурджевацом, Крижевцями, Врбовецом; а також ведуть на схід країни, у бік Дарувара і Віровітіци. У місті закінчується невелика тупикова залізнична гілка Крижевці — Б'єловар.

    Історія

    Вигляд на собор св. Терези з міського парку

    Це одне з небагатьох міст Посавської Хорватії, що не має стародавньої історії. Б'єловар вперше згадується 1413 р., але набув помітного значення завдяки побудові в 1756 р. фортеці на вимогу Марії-Терезії після включення міста до складу Країни — особливого адміністративного утвору Габсбурзької імперії, покликаного охороняти рубежі Австрійської монархії від навали турків. У той час основною роллю міста був захист центральної Хорватії від Османської імперії. В 1874 році Б'єловар було проголошено вільним королівським містом.

    В 1920 році місто опинилося в складі Королівства Сербів, Хорватів і Словенців, а пізніше Югославії. З 1991 року — в складі незалежної Хорватії. Під час війни за незалежність Хорватії місто декілька разів піддавалось сильним обстрілам. Шкоду, завдану будівлям міста, сьогодні повністю усунено.

    Пам'ятки

    Головна пам'ятка архітектури міста барокова церква св. Терези, збудована в 1765 році. З утворенням у грудні 2009 року єпархії з центром у Б'єловарі храм набув статусу кафедрального собору.

    Населення

    Населення міської аголомерації за даними перепису 2011 року становило 40 276 осіб[3]. Населення самого міста з них становило 27 024 осіб.[3]

    Динаміка чисельності населення агломерації[4]:

    Динаміка чисельності населення міста Б'єловар[4]:

    Населені пункти

    До складу міста Б'єловар адміністративно також належать такі поселення:

    Відомі особистості

    В поселенні народився:

    Примітки

    1. Розподіл населення за статтю та віком, по поселеннях — Центральне бюро статистики Хорватії (англ.)
    2. Населення за національністю, по містах і муніципалітетах — Центральне бюро статистики Хорватії (англ.)
    3. Перепис населення 2011 року (хорв.). Хорватське бюро статистики. Архів оригіналу за 4 червня 2017.
    4. Чисельність населення за роками (хорв.). Хорватське бюро статистики.[недоступне посилання з листопадаа 2019]

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.