Василь Мільчак

Василь Мільчак (26.12.1928 р. Студене – 30.12.1984 р. Ельблонг) – ветеран других визвольних змагань, чоловий діяч, секретар ланки, гуртка, інструктор Генерального правління, а згодом секретар міжвоєводської ради Українського суспільно-культурного товариства в Ельблонгу.

Могила Василя Мільчака на цвинтарі Дембиця в Ельблонгу. Фото 2021 р.

Походження

Василь Мільчак народився у с. Студене в Бещадах. В українській громаді Ельблонга В. Мільчака вважали бойком. Наразі місце колишнього села заросло[1].

За волю України

Родину Василя виселили на Радянську Україну. Він перебував в УПА, де був тяжко поранений в груди. З чотирма повстанцями пробував пробратися через Чехословаччину до Баварії. Але люди, у яких повстанці зупинилися на ніч, донесли – тож будинок оточило чеське військо, а заарештованих віддали полякам. Сидів 9-ть років у польській в’язниці в Барчеві під Ольштином[1].

Будинок в якому мешкав Василь Мільчак в Ельблонгу, вул. Роботніча, 47. Фото 2021 р.

На північних землях Польщі

Василь Мільчак мав далеких родичів у Вільчентах під Пасленком. Некролог в «Нашому Слові» вказує також на с. Гладище коло Пасленка. Тут закінчував середню школу, а потім вчився в технікумі в Пасленку на вул. Wojska Polskiego 36C. Працював токарем в Квітайнах, потім в Гданську аж врешті знайшов роботу в Ельблонгу[2].

Родина

В 1960 р. одружився з Зиновією Дацько – донькою діяча УСКТ в Ельблонгу Івана Дацько. Зиновія Мільчак народилася 22.01.1939 р. у с. Молодовичі під Перемишлем і була депортована до с. Новаково[1].

Мав двох дітей Христину та Мирослава. Проживав з родиною на спочатку на вулиці Конопницької, 63, де мешкав брат його дружини – Роман. А після цього на вул. Робітничій, 47[1].

Будинок по вул. Театральна, 20, в якому розташовувалася хронологічна друга домівка ланки УСКТ в Ельблонгу. Фото 2019 р.

Діяльність в УСКТ

В 1970-х рр. Василь активно включився до роботи організації. Багато працював з місцевими українцями, тому в грудні був вибраний секретарем УСКТ Ельблонзького відділу. Василь Мільчак був штатним працівником УСКТ, тому саме він займався усіма організаційними справами в домівці на вул. Театральна, 20. 1977 р. Василь Мільчак став також секретарем гуртка УСКТ в Ельблонгу. 1981 р. був інструктором Генерального правління УСКТ в Ельблонгу. Він також присвятив багато зусиль для отримання нової більшої домівки, а також питанню організації пунктів навчання української мови. Для цього зустрічався з представниками місцевої влади[3].

29.05.1983 р., як повідомляло «Наше Слово» міжвоєводська нарада Ельблонзької ланки та Гданська засвідчила зростання ролі Ельблонга в діяльності УСКТ. Створено міжвоєводську раду УСКТ секретарем якої обрано Василя Мільчака. Під час заходу групі заслужених діячів УСКТ серед яких був Василь Мільчак з Ельблонга вручено за довголітню працю почесні грамоти[4][3].

У 1970-80-ті рр. вів хорінку УСКТ в Ельблонгу. Підготував некролог одногоз засновників УСКТ в Ельблонгу Лева Горака, в якому збереглися цінні біографічні факти[5].

Кінець шляху

В’язниця і поранення підірвали здоров’я Василя Мільчака і він помер 30.12.1984 р. 2 січня 1985 р. похований на цвинтарі Дембиця в Ельблонгу. Покїться разом з своїм тестем Іваном Дацько (сектор XIV, ряд 11, поховання 12)[6].

Джерела:

  1. Спогади Зиновії Мільчак щодо українців та українських слідів у Ельблонгу. Прадідівська слава. Українські пам’ятки (українська). Микола Жарких.
  2. Вербовий Михайло Пам’яті друга. «Наше слово», 1984 р.
  3. Хроніка Українського суспільно-культурного товариства. Ельблонг міське правління. 1958-2019 рр.
  4. Парнікоза, Іван. УСКТ-ОУП та греко-католицька парафія в Ельблонгу: події, персоналії та локалізації. Прадідівська слава. Українські пам’ятки (українська). Микола Жарких. Процитовано 02.08.2021.
  5. Василь Мільчак Некролог Лева Горака "Наше Слово" , 1982 р.
  6. Поховання Івана Дацько та Василя Мільчака на цвинтарі Дембиця.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.