Вовча квінта
Во́вча кві́нта — музичний інтервал, назва дуже фальшивої квінти, яка виникає в різних музичних строях.
Інтервали р: |
Див.також: |
Піфагорійська вовча квінта
При використанні піфагорійського строю ступені звукоряду визначались через накладення чистих квінт. Після дванадцяти кроків основний тон мав повторитися. Насправді отриманий тон на піфагорійську кому вище. В результаті такої настройки остання квінта мала відчутний дефект, за що й отримала свою назву.
Вовча квінта має такі співвідношення частот:
- .
Вовча квінта вважалась сильним дисонансом, її намагались уникати при створенні та виконанні музики. На струнних смичкових інструментах є можливість скоригувати інтервал під час гри. Однак з масовим поширенням клавішних інструментів проблема ставала дедалі гострішою, поки не була розв'язана винайденням рівномірно темперованого строю, в якому піфагорійська кома рівномірно розподілялась по всіх ступенях і втрачала гостроту.
Середньотонова вовча квінта
В середньотоновому строї також є одна квінта, яку намагались не використовувати (найчастіше Gis - Es), за аналогією з піфагорійським строєм її теж іноді називають вовчою квінтою. На відміну від піфагорійської, ця є більш натуральною і ближчою до малої сексти, ніж до тритону, тому дисонує дещо м'якше.
Співвідношення частот:
- .