Вулкан Головніна

Вулка́н Головніна́ (рос. Головнини, яп. 泊山) — діючий вулкан на російському острові Кунашир з Великої Курильської гряди, найпівденніший вулкан Курильських островів. Названий на честь російського дослідника острова Василя Головніна.

вулкан Головніна
рос. Головнина, яп. 泊山
Вулкан Головніна. Знімок з МКС. Фрагмент
Вулкан Головніна. Знімок з МКС. Фрагмент
43°50′35″ пн. ш. 145°30′20″ сх. д.
Тип кальдера
Країна Японія/ Росія[1]
Місце знаходження Курильські острови, о. Кунашир
Гори Велика Курильська гряда
Висота 542 м
Останнє виверження 1998 року
Ідентифікатори і зовнішні посилання
GeoNames 2125516
Global Volcanism Program 290010
вулкан Головніна

 Вулкан Головніна у Вікісховищі

Характеристика

Вулкан типу кальдера. Розташований в південній частині острова. Кальдера діаметром 4,7 км оточена гребенем висотою до 541 м. На дні кальдери 4 невеликих вулканічних куполи та 2 вибухових кратери, водному з яких знаходиться озеро Кипляче. В південно-східній частині кальдери знаходиться озеро Гаряче.

Вид на о. Кунашир (влк. Головніна) з п-ва Ноцуке (о. Хоккайдо)

В кальдері добре проявляється сучасна поствулканічна діяльність гарячі джерела, грязеві котли та парогазові струмені. В хімічному складі переважають вуглекислий газ, сірчистий газ, сірководень та хлористий водень. Проходячи через воду гази розчиняються, що зумовлює хлоридно-сульфатний склад вод озер та гарячих джерел. Відбувається постійне випадання сірки та її сполук з металами з води — на поверхні озера Киплячого плаває чорна сульфідно-сірчиста піна, берег вкритий жовтувато-чорним піском, а дно — сульфідно-сірчистим мулом. Відкладення сірки проходить і в результаті окиснення сірководню в приповерхневих умовах, утворюючи шари жовтих кристалів у фумарольних виходах. Останнє виверження було в 1998 році.

Історія

Вулкан утворився на дні моря, потім почав викидати багато пемзи, при чому виріс великий конус. Завдяки новим виверженням відбулась руйнація і на місці вулканічної гори утворилась вулканічна улоговина. Вона заповнилась водами озера, які знайшли вихід з кальдери до океану — річка Озерна.

Озера

Північна частина кальдери зайнята озером Гарячим з максимальною глибиною 62 м. Озеро розташоване на висоті 130 м і займає площу 3 км². В місцях виходу прісних струмків можна зустріти невеликих риб. В озері також мешкають дрібні ракоподібні та інші представники фауни, які пристосувались до кислої води.

Кальдера вулкана. Праворуч велике озеро Гаряче, ліворуч видніється невелике озеро Кипляче

Дивись також

Проблема Північних територій.

  1. Згідно позиції Японії вулкан є виключно японським та входить до складу округу Немуро префектури Хоккайдо. Адже вона вважає Південні Курили своїми. Росія вважає вулкан своїм, що знаходиться в Южно-Курильському районі Сахалінської області, бо всі Курильські острови вважає своїми.
  2. Знаходиться на території, непідконтрольній Японії (див. Проблема Північних територій).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.