Військова академія (Одеса)

Військо́ва акаде́мія (м. Одеса) — міжвидовий військовий навчальний заклад, який здійснює підготовку військових фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями «бакалавр» та «магістр» для Збройних Сил України та інших військових формувань, мовну підготовку військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, підвищення кваліфікації військовослужбовців і науково-педагогічних працівників та підготовку студентів за програмою підготовки офіцерів запасу.

Військова академія (м. Одеса)
Головна будівля військової академії
Девіз Честь Мужність Професіоналізм
Заснований 16 квітня 1899
Реорганізовано 30 червня 2011
Рівень акредитації IV рівень
Начальник академії Гуляк Олег Вікторович
Розташування Одеса
Належність  Міністерство оборони
Адреса Україна, 65009, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 10
Сайт vaodesa.mil.gov.ua
Навчальна територія 7310 м²
Нагороди Медалі:
Підготовлено:
Відомі випускники К.Москаленко, І. Черняховський, В. Архіпов, І. Людников, В. Радецький, В. Шкідченко, П. Шуляк, О. Затинайко, С. Чернилевський, В. Залужний, С. Шаптала, С. Кривонос

Історія

Військова академія є одним із провідних вищих військових навчальних закладів України, чия історія сягає ще у 19 сторіччя. Особовий склад академії гідно продовжує вікові традиції служіння Батьківщині закладені ще в стінах Одеського піхотного училища з 1865 року, Одеського вищого артилерійського командного училища ім. М. В. Фрунзе, Одеського вищого військового об'єднаного училища; Одеського вищого військового об'єднаного командно-інженерного училища протиповітряної оборони.

В роки Другої Світової війни офіцери та курсанти піхотного та артилерійського училищ, на базі яких утворено Військову академію, брали активну участь у бойових діях з ворогом. Сформовані з курсантів випускних курсів підрозділи у взаємодії з частинами діючої армії ліквідували ворожий десант в районі Сухого лиману (Одеська область), тримали оборону в районі міст Тирасполь та Миколаїв. У вересні 1941 року було прийнято рішення про евакуацію училищ за Урал, де продовжувала здійснюватися підготовка спеціалістів за програмою воєнного часу, після звільнення Одеси навчальні заклади повернулись до свого місця дислокації. За роки Другої Світової війни понад ста вихованців стали Героями Радянського Союзу, а Маршал Радянського Союзу К. С. Москаленко, генерал-армії І. Д. Черняховський і генерал-полковник В. С. Архипов отримали це звання двічі.

В стінах Одеських військових закладів було підготовлено понад 500 генералів, близько 1000 вчених в галузях військової теорії та практики, більше 100 Героїв Радянського Союзу та інших держав, 8 випускників — удостоєні звання Героя України. В часи незалежності України військові вузи Одещини були реформовані в Одеський інститут Сухопутних військ, правонаступницею якого є Військова академія, де здійснюється підготовка фахівців високомобільних десантних військ, морської піхоти, військової розвідки та спеціального призначення, спеціалістів тилового забезпечення та ракетно-артилерійського озброєння. Військова академія (м. Одеса) була сформована 30 червня 2011 року з ініціативи Президента України. На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 року № 286 «Про реорганізацію Військового інституту Одеського національного політехнічного університету у Військову академію (м. Одеса)» та спільного наказу Міністра оборони України та Міністра освіти і науки, молоді та спорту України від 19 квітня 2011 року № 211/353 «Про заходи щодо реорганізації Військового інституту Одеського національного політехнічного університету». 17 листопада 2011 року особовому складу Військової академії вручено Бойовий Прапор.

Згідно рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 05 від 30.01.2014 року за результатами 2013 року Військова академія була нагороджена Перехідним прапором виконавчого комітету Одеської міської ради «Краща військова частина м. Одеси». Згідно рішення виконавчого комітету Одеської міської ради № 338 від 27.11.2014 року за результатами 2014 року Військова академія нагороджена Перехідним прапором виконавчого комітету Одеської міської ради «Краща військова частина м. Одеси».

Випускники одеської військової школи проявляють мужність та героїзм при виконанні службових обов'язків щодо захисту територіальної цілісності нашої держави на сході країни. Так випускники Військової академії 2014—2017 років беруть участь в бойових діях за утримання Луганського та Донецького аеропортів і продовжують оперативно та на високому професійному рівні виконувати поставлені бойові завдання в зоні проведення антитерористичної операції на Сході України.

92 офіцера випускника Одеського вишу за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності в ході участі в антитерористичній операції відзначені орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, орденом Богдана Хмельницького ІІ ступеня — Грачов Олексій, орденом Богдана Хмельницького І ступеня — Ляшенко Ігор, 15 з них — посмертно. За особисту мужність і героїзм виявлені при виконанні військового обов'язку 11 випускників нагороджені державною відзнакою Президента України — орденом «За мужність» ІІІ ступеня, за значний особистий внесок у розбудову України, сумлінне та бездоганне служіння Українському народу Делятицький Дмитро удостоєний державної нагороди — Орден Данила Галицького. Військовий навчальний заклад пишається своїм випускником — повним кавалером ордену Богдана Хмельницького підполковником Миргородським Максимом — першим із учасників АТО нагороджений орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів і перший нагороджений цим орденом першого ступеня. 653 військовослужбовця Військової академії брали участь в антитерористичній операції на сході нашої країни, зокрема участь в операціях зі звільнення міст та селищ Красного Лиману, Миколаївки, Слов'янська, Краматорська, Мар'янки, Пісків, Дебальцевого, утримання Луганського та Донецького аеропортів, а також участь в рейдових та штурмових діях при виведенні підрозділів Збройних Сил України з-під ударів артилерії біля Савур-Могили. За особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності, у зміцненні обороноздатності та безпеки України 9 офіцерів академії відзначені державною нагородою України Орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня, 10 офіцерів та курсантів академії нагороджені державною відзнакою Президента України — орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Одеський інститут Сухопутних військ

З набуттям Україною незалежності розпочинається новітня історія одеської школи військової освіти. На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 490 та Наказу Міністра Оборони України від 25 липня 1992 року № 133 на базі трьох одеських і одного київського військових училищ у 1993 році був створений Одеський інститут Сухопутних військ.[1][2]. Створенням інституту керував генерал-майор Цибуленко Микола Васильович. Він же став першим начальником Одеського інституту Сухопутних військ.

Військовий інститут Одеського національного політехнічного університету

На виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2006 року № 1254 «Про реорганізацію Одеського інституту Сухопутних військ» утворений Військовий інститут Одеського національного політехнічного університету.[3].

Військова академія

Військова академія (м. Одеса) створена на базі Військового інституту Одеського національного політехнічного університету відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 року № 286 «Про реорганізацію Військового інституту Одеського національного політехнічного університету у Військову академію (м. Одеса)»[4] та наказу Міністра оборони України та Міністра освіти і науки, молоді та спорту України від 19 квітня 2011 року № 211/353 «Про заходи щодо реорганізації Військового інституту Одеського національного політехнічного університету».

Президент України 17 листопада 2011 року особисто вручив Бойовий Прапор особовому складу Військової академії (м. Одеса). Надбання попередніх поколінь офіцерів управління, науково-педагогічних працівників, випускників одеських військових училищ, їх славні традиції не втрачені. Вони продовжені і примножуються колективом Військової академії (м. Одеса).

До 2016 року окремої підготовки офіцерів морської піхоти не було, набирали з інших родів військ. У 2014 році хлопці поступили до вищого військового навчального закладу в Одесі на факультет ДШВ. Через два роки, в період серйозного кадрового голоду на молодших командирів, було ухвалено рішення створити групу морської піхоти. Курсантам-третьокурсникам надали вибір — продовжувати навчання на десантників чи — на додаток до повітря й суші — опановувати ще одну стихію, морську. В 2017 році в виші було проведено перший набір курсантів-морпіхів. 2 червня 2018 року в Одеській військовій академії вперше в Україні відбувся випуск офіцерів морської піхоти. 12 осіб серед випускників факультету підготовки спеціалістів Десантно-штурмових військ (ДШВ) отримали дипломи бакалаврів, у яких зазначено фах: «управління діями морської піхоти», лейтенантські погони. На плац Військової академії на урочисту церемонію випуску молоді лейтенанти морської піхоти вийшли в парадних одностроях Військово-морських сил ЗСУ, з кортиками, а напередодні їм вручили берети кольору морської хвилі.[5]

В листопаді 2018 року військовики 35-ї бригади морської піхоти та курсанти факультету морської піхоти Військової академії пройшли випробування та склали Клятву морського піхотинця.[6]

Освітня діяльність

Підготовка військових фахівців

День відкритих дверей у Військовій академії з нагоди Дня Сухопутних військ (2016)
День відкритих дверей у Військовій академії з нагоди Дня Сухопутних військ (2016)

Спеціальності:

1. «Військове управління (за видами Збройних Сил)», спеціалізації:

  • «Управління діями підрозділів десантно-штурмових військ»,
  • «Управління діями підрозділів військової розвідки»;
  • «Управління діями підрозділів спеціального призначення»;
  • «Управління діями підрозділів морської піхоти»;
  • «Повітрянодесантна підготовка підрозділів»;

2. «Забезпечення військ (сил)», спеціалізація:

  • «Продовольче забезпечення військ (сил)»;
  • «Речове забезпечення військ (сил)»;
  • «Забезпечення підрозділів (частин, з'єднань) ракетним паливом, пальним та мастильними матеріалами»;

3. «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», спеціалізації:

  • «Експлуатація і ремонт ракетно-артилерійського озброєння»;
  • «Боєприпаси, вибухові пристрої, освітлювальні та сигнальні засоби»;

4. «Автомобільний транспорт», спеціалізація:

  • «Автомобілі та автомобільне господарство».

Термін навчання — 4 та 5 років.


Мовна підготовка військовослужбовців та працівників Збройних Сил України

Мовна підготовка військовослужбовців та працівників Збройних Сил України (англійська мова) здійснюється згідно Концепції навчання Іноземних мов у військових навчальних закладах Міністерства оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 01.06.2009 № 267, наказу Міністра оборони України від 17.05.2010 № 250 «Про затвердження Положення про курси Іноземних мов у Збройних Силах України».

Термін навчання — три місяці.

Підвищення кваліфікації військовослужбовців та науково-педагогічних працівників

Відповідно до наказу Міністра оборони України від 04.04.2017 року № 202 «Про організацію та проведення підвищення кваліфікації військовослужбовців, працівників Збройних Сил України та державних службовців Міністерства оборони України та Збройних Сил України» на Військову академію покладено проведення занять по підвищенню кваліфікації за відповідними посадами. Курси проводяться з метою забезпечення безперервної підготовки та перспектив просування по службі військовослужбовців та державних службовців Збройних Сил України, отримання ними знань, умінь і практичних навичок для виконання обов'язків за посадами, а також призначення на вищі посади.

Термін навчання — від двох тижнів до двох місяців.

Підготовка студентів за програмою підготовки офіцерів запасу

У зв'язку з реорганізацією факультету підготовки офіцерів запасу, з вересня 2018 року найменування — кафедра військової підготовки .

Кафедра здійснює підготовку студентів вищих навчальних закладів Південного регіону України за програмою підготовки офіцерів запасу з щорічним ліцензованим обсягом набору до 1200 осіб, термін навчання 2 роки, форма навчання — за контрактом.

Навчання проводиться за 12 військово-обліковими спеціальностями:

  • « Бойове застосування механізованих з'єднань, військових частин і підрозділів»;
  • « Бойове застосування аеромобільних (повітрянодесантних), гірсько-піхотних і морської піхоти з'єднань, військових частин, підрозділів»;
  • « Бойове застосування радіозв'язку спеціальної розвідки»;
  • « Бойове застосування військових частин і підрозділів військової розвідки»;
  • « Бойове застосування з'єднань, військових частин і підрозділів спеціального призначення (крім морських)»;
  • « Бойове застосування з'єднань, військових частин і підрозділів спеціального призначення ВМС ЗСУ»;
  • « Бойове застосування змішаних з'єднань, військових частин і підрозділів зв'язку (крім підрозділів і військових частин зв'язку та радіотехнічного забезпечення авіації)»;
  • « Організація забезпечення матеріально-технічними засобами служби пального»;
  • « Організація продовольчого забезпечення»;
  • « Організація речового забезпечення»;
  • « Експлуатація та ремонт стрілецького озброєння і засобів ближнього бою»;
  • « Психологія».

Термін навчання — 2 роки

Структура

У Військовій академії зосереджено потужний науково-педагогічний потенціал. Наукові ступені і вчені звання мають близько ста чоловік. Військова академія має сучасну навчально-матеріальну базу, основу якої складають класи і лабораторії академії, оснащені необхідним навчальним і лабораторним обладнанням, зразками озброєння і військової техніки, технічними засобами навчання та сучасною обчислювальною технікою, а також комп'ютерні класи з підключенням до мережі Інтернет та бібліотека з читальним залом.

Для виконання вправ навчальних стрільб в пункті постійної дислокації є стаціонарний стрілецький тир, а також пневматичний та електронний тири. Спортивні споруди та місця для занять з фізичної підготовки включають зал спортивних і рухових ігор, тренажерний зал, спеціалізований зал для рукопашного бою, спортивний майданчик з гімнастичними спорудами, майданчик для гри у баскетбол, смуга перешкод, футбольне поле із замкнутою біговою доріжкою. Для проведення наукових досліджень та підвищення рівня навчального процесу складі факультетів створені науково-дослідні лабораторії.

Начальники

Нагороди

Див. також

Примітки

  1. Постанова Кабінету Міністрів України від 19 серпня 1992 року № 490, «Про реформу системи військової освіти».
  2. Наказ Міністра Оборони України від 25 липня 1992 року № 133, «Про деякі питання розвитку селянських (фермерських) господарств».
  3. Постанова Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2006 року № 1254, «Про реорганізацію Одеського інституту Сухопутних військ».
  4. Постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 2011 року № 286, "Про реорганізацію Військового інституту Одеського національного політехнічного університету у Військову академію (м. Одеса).
  5. ВМС ЗСУ. Про поповнення в морській піхоті України та її нові головні убори. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо «Свобода». 2 червня 2018. Процитовано 3 червня 2018.
  6. У 35-й бригаді здобували право носіння берета морпіха. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 19 листопада 2018. Процитовано 18 листопада 2018.

Посилання

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.