Вікімедіа Україна

«Вікімедіа Україна» (скор. ВМУА) громадська організація, регіональне відділення «Фонду Вікімедіа» в Україні. Популяризує та підтримує проєкти Фонду Вікімедіа через проведення різноманітних заходів: віківишколів, конференцій, конкурсів статей і фотографій тощо. Заснована у 2009 році. Станом на 1 травня 2021 року налічує 69 членів.[в 1]

Громадська організація «Вікімедіа Україна»
(ВМУА)
Дата заснування 31 травня 2009
Тип неприбуткова організація
Засновники Пероганич Юрій Йосипович і Бондаренко Андрій Ігорович
Голова Ілля Корнійко
Ключові особи Богдан Мельничук (секретар Правління)
Микола Козленко (скарбник)
Кількість членів 69
Положення  Україна
Адреса 01001, Київ, вул. Бориса Грінченка 9, оф. 20
ЄДРПОУ 36628786
Джерела фінансування гранти Фонду Вікімедіа, пожертви
Офіційний сайт ua.wikimedia.org
 Вікімедіа Україна у Вікісховищі

Діяльність

WikiLoveTriangle

Організація популяризує та підтримує проєкти «Фонду Вікімедіа» українською та мовами інших корінних народів України. Це стосується насамперед Вікіпедії, флагманського проєкту «Фонду Вікімедіа», а також таких проєктів, як Вікісловник, Вікіновини, Вікіпідручник, Вікіцитати, Вікіджерела, Вікімандри, Віківерситет, Вікісховище, Вікідані, Віківиди.

Організація сприяє розвитку спільноти редакторів зазначених проєктів, та розв'язує такі основні завдання:

  • популяризація ідеї роботи у вільних проєктах «Фонду Вікімедіа», залучення, з одного боку, студентів та всіх охочих, з іншого — науковців і фахівців;
  • розв'язання правових питань, таких як отримання дозволів на публікацію матеріалів під вільними ліцензіями;
  • допомога іншим організаціям у поширенні й використанні матеріалів проєктів «Фонду Вікімедіа»;
  • організація вікіконференцій, семінарів, вишколів;
  • публікація вибраних матеріалів проєктів «Фонду Вікімедіа»;
  • встановлення партнерських відносин з музеями, бібліотеками, навчальними закладами, видавництвами, Інтернет-провайдерами, пошуковими системами, творчими спілками, засобами масової інформації та іншими організаціями, які поділяють мету «Фонду Вікімедіа» або можуть допомогти в її реалізації;
  • встановлення партнерських відносин із платіжними системами для полегшення участі громадян України у кампанії збирання пожертв на підтримку працездатності проєктів «Фонду Вікімедіа»;
  • організація вікіекспедицій;
  • організація музичних проєктів для отримання вільних записів;
  • отримання корисної для членів спільноти інформації від державних установ.

Організація є учасницею коаліції Реанімаційний пакет реформ[з 1].

Вікі любить пам'ятки

Журнал «Пам'ятки України» (№ 2, 2016) зі статтями та фото учасників конкурсу «Вікі любить пам'ятки» про пам'ятки України, а також про сам конкурс та інші проєкти «Вікімедіа Україна»

«Вікі любить пам'ятки» (англ. Wiki Loves Monuments) — конкурс найкращих зображень пам'яток культурної спадщини[в 2]. Уперше був проведений 2010 року в Нідерландах, 2011 — став міжнародним, уперше проведений в Україні 2012 року.

2014 року в українській частині конкурсу було завантажено 47 тисяч фотографій (перше місце серед 41 країни-учасниці) понад 14 тисяч об'єктів культурної спадщини, з яких найбільше — у Києві (2910 пам'яток), Львівській (1340) та Одеській (1254) областях, найменше — у Луганській області (15), Севастополі (55) й Донецькій області (95). Усього взяло участь понад 500 авторів.

Вікімедіа Україна спільно з партнерами крім основних переможців відзначала також найкращі фото пам'яток дерев'яної архітектури, грецької та вірменської спадщини в Україні тощо. Для потреб конкурсу членами організації та волонтерами було укладено найповніший реєстр пам'яток культурної спадщини України[з 2].

Вікі любить Землю

«Вікі любить Землю» (англ. Wiki Loves Earth) — фотоконкурс з наповнення Вікісховища зображеннями пам'яток природи[в 3]. Уперше проведений 2013 року в Україні, з 2014 — міжнародний. Метою конкурсу є збирання фотографій об'єктів природно-заповідного фонду і розміщення їх у Вікісховищі для ілюстрування статей Вікіпедії та інших вікіпроєктів, а також сприяння охороні навколишнього природного середовища.

«Вікімедіа Україна» провела пілотний фотоконкурс 2013 року і була організатором міжнародної частини конкурсу 2014 року. В українській частині конкурсу 2014 року з 1 до 31 травня взяло участь 416 осіб, які завантажили у Вікісховище 12 089 фото 1324 об'єктів ПЗФ України[з 3].

Конкурси статей у Вікіпедії

На початок 2015 року організацією «Вікімедіа Україна» проведено 9 конкурсів статей у Вікіпедії: «Французька осінь»[в 4], «Пишемо про благодійність»[в 5], «Пишемо про Закарпаття разом»[в 6], «Миколаївська весна»[в 7], «Галерея слави»[в 8], «WikiBioContest»[в 9], «Пишемо про ЄС»[в 10], «Пишемо про НАТО»[в 11][з 4], «Військова справа у Вікіпедії»[з 5][в 12].

Освітня програма Вікіпедії

Освітня програма Вікіпедії (англ. Wikipedia Education Program) — міжнародна програма з поширення практики написання статей у Вікіпедії як форми самостійної роботи студентів у навчальних закладах[в 13].

«Вікімедіа Україна» займається налагодженням зв'язків з навчальними закладами, проведенням вишколів та тренінгів з редагування Вікіпедії для студентів, а також організацією тривалих студій з навчання нових редакторів[з 6]. На початок 2015 року існують домовленості з 11-ма вищими навчальними закладами України, «ВікіСтудія» працює у Чернігові.

Студенти можуть проходити у «Вікімедіа Україна» виробничу практику через написання статей у Вікіпедії, Вікіновинах тощо.

GLAM

GLAM (від англ. Galleries, Libraries, Archives, Museums, також укр. БоГеМА) — ініціатива, покликана спонукати заклади, що зберігають культурну та історичну спадщину, викладати свої ресурси для вільного доступу, зокрема й для використання спільнотою Вікімедіа.

З цієї ініціативи членами «Вікімедіа Україна» було організовано зацифрування фоноваликів з колекції Філарета Колесси[в 14][з 7].

Музичні проєкти

«Вікімедіа Україна» провадила низку музичних заходів «Світова класика українською», спрямованих на видання друкованих матеріалів та створення аудіозаписів під вільними ліцензіями[в 15][з 8].

Конференції

Упродовж 2011—2018 років «Вікімедіа Україна» провела вісім всеукраїнських вікіконференцій з міжнародною участю: у Львові 2011 року та 2015[з 9], у Харкові 2012[з 10], у Вінниці 2013, в Києві 2014, 2016 та 2018, в Херсоні 2017 року[в 16].

19—21 грудня 2014 року «Вікімедіа Україна» організувала та провела у Київському лінгвістичному університеті Wikimedia CEE Meeting — міжнародну конференцію редакторів Вікіпедій мовами країн Центральної та Східної Європи[в 17][з 11]. 2018 року Wikimedia CEE Meeting відбувся у Львові[в 18].

Історія створення

Першу задокументовану ідею створити неприбуткову громадську організацію «Українська Вікіпедія» подав користувач Helgi на зустрічі активних редакторів української Вікіпедії (т. з. «вікізустрічі») у Львові 23 лютого 2008 року[в 19] під час святкування «Дня пластуна», де зібралося 11 дописувачів, що стало рекордом «вікізустрічей» на той час.

26 лютого 2009 року під час підготовки вікізустрічі Юрій Пероганич написав:[в 20][в 21]

Прошу учасників до зустрічі продумати своє відношення до створення майбутньої організації Вікімедіа Україна і своє місце в такій організації.

Зустріч відбулася 1 березня того ж року на пропозицію Пероганича в кафетерії на першому поверсі будівлі Центральних торгових лазень — пам'ятки архітектури кінця 19 століття на вул. Малій Житомирській в Києві. Ідею Пероганича про створення ГО «Вікімедіа Україна» активно підтримав Андрій Бондаренко, тоді адміністратор Вікіпедії. За кілька днів, 9 березня, Юрій Пероганич запропонував проєкт Статуту[в 22], до обговорення якого активно долучилися Андрій Бондаренко, Анатолій Гончаров, Микола Козленко, Андрій Макуха, користувачі Kamelot, Dim Grits та інші[в 23]. Переклад статуту англійською здійснив громадянин Канади, Лев Курдидик, син Анатоля Курдидика.

22 травня 2009 Юрій Пероганич запропонував охочим підписати проєкт статуту Вікімедіа Україна зустрітися в неділю 31 травня об 11:00 на виході з ескалаторів метро Майдан незалежності.[в 24] 30 травня 2009 Пероганич повідомив вимоги для реєстрації громадської організації «Вікімедіа Україна» і запропонував під час зустрічі провести установчі збори.[в 25]

Учасники установчих зборів «Вікімедіа Україна», 31 травня 2009

31 травня 2009 року, в День Києва, у вуличному кафе на Михайлівській площі Києва відбулися установчі збори за участі п'ятьох членів-засновників «Вікімедіа Україна». У липні того ж року організація отримала визнання «Фонду Вікімедіа» як його регіональне відділення, а в вересні зареєстрована як юридична особа.

За час існування організації нею керували: голови Правління:

  • Андрій Бондаренко (травень 2009 — вересень 2010),
  • Євген Букет (грудень 2011 — грудень 2012),
  • Анатолій Луцюк (грудень 2012 — грудень 2013),
  • Андрій Макуха (грудень 2013 — грудень 2015),
  • Ілля Корнійко (з грудня 2015);

виконавчі директори:

  • Юрій Пероганич (травень 2009 — грудень 2013),
  • Наталія Тимків (грудень 2013 — грудень 2015).

Правління

Поточне Правління обране на Загальних зборах 28 лютого 2021 року. Голова правління — Ілля Корнійко. Детальніше Керівні органи ГО «Вікімедіа Україна»

Галерея

Див. також

Примітки

У вікіпроєктах
  1. Сторінка «Члени організації» на офіційному сайті організації
  2. wmua:Вікі любить пам'ятки
  3. wmua:Вікі любить Землю
  4. Вікіпедія:Проєкт:Французька осінь
  5. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про благодійність
  6. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про Закарпаття разом
  7. Вікіпедія:Проєкт:Миколаївська весна
  8. Вікіпедія:Галерея слави
  9. Вікіпедія:WikiBioContest-2013
  10. Вікіпедія:Проєкт:Пишемо про ЄС
  11. Вікіпедія:Пишемо про НАТО
  12. wmua:Конкурси
  13. Вікіпедія:Освітня програма Вікіпедії
  14. Commons:Колекція фоноваликів Філарета Колесси
  15. wmua:Світова класика українською
  16. wmua:Вікіконференції
  17. wmua:Вікіконференція СЕЕ-2014
  18. meta:Wikimedia CEE Meeting 2018
  19. Вікіпедія:Вікізустрічі/13
  20. ред.№ next
  21. Вікіпедія:Вікізустрічі/17
  22. Проєкт Статуту версії 9.03.2009
  23. Обговорення Вікіпедії:Вікімедіа Україна/Проєкт Статуту
  24. ред.№ 2580121
  25. ред.№ next
У зовнішніх ресурсах
  1. go. rpr.org.ua (укр.). Процитовано 15 серпня 2018.
  2. Візьміть участь у фотоконкурсі Вікіпедії. paralleli.if.ua. 06 Вересня 2013. Архів оригіналу за 14 квітня 2015. Процитовано 7 квітня 2015.
  3. Фото українських Карпат перемогло у міжнародному конкурсі Вікіпедії. unn.com.ua. 13 грудня 2014.
  4. Тема об'єктивного інформування українців щодо НАТО знову стає актуальною - директор Центру інформації та документації Альянсу. interfax.com.ua. 10 грудня 2014.
  5. Нагородили переможців конкурсу україномовних статей «Військова справа у Вікіпедії». tvi.ua. 3 березня 2015.
  6. Освітня програма Вікіпедії: поширюй знання. studway.com.ua. 07.03.2015.
  7. Олена Шарговська (25 квітня 2014). Голос Лесі Українки можна послухати в інтернеті. gazeta.ua.
  8. Северин Наливайко (14 травня 2013). У Києві зазвучить перший у світі вікі-концерт: "Світова класика українською". gazeta.ua.
  9. Національна конференція: "Вікіконференція 2011". platfor.ma. Процитовано 28 березня 2015.
  10. 28-29 квітня – Друга українська вікіконференція (Харків). maidanua.org. 23-04-2012. Процитовано 28 березня 2015.
  11. У Києві розпочалася зустріч активістів руху Вікімедіа з Центральної та Східної Європи. hi-tech.ua. 19 грудня 2014. Архів оригіналу за 29 грудня 2014.

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.