Вільха (Житомирський район)

Ві́льха (колишня назва Ульха[1]) село в Україні, у Романівському районі Житомирської області. Населення становить 730 осіб.

село Вільха
Країна  Україна
Область Житомирська область
Район/міськрада Житомирський район
Рада Романівська селищна громада
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване 1870
Населення 730
Площа 33,22 км²
Густота населення 2,2 осіб/км²
Поштовий індекс 13030
Телефонний код +380 4146
Географічні дані
Географічні координати 50°12′02″ пн. ш. 27°41′18″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
218 м
Водойми р. Случ

'

Місцева влада
Карта
Вільха
Вільха
Мапа

Географія

У селі річка Козарка впадає у Случ, праву притоку Горині.

Історія

Млин на р. Случ в с. Вільха

В 1753 р., коли розпалась Острозька ординація, від неї відділився чорторийський ключ, яким володів князь Юзеф Любомирський.

1755 р. князь продав маєток Юзефу Свейковському, а той невдовзі - брацлавському писарю Ігнацію Кордишу. Після смерті Ігнація чорторийьский ключ з Вільхою унаслідувала його сестра Франціска Прушинська.

у 1850 р. Вільху отримав Пшемислав Прушинський і одразу взявся будувати в селі велику резиденцію, розбудова комплексу тривала протягом 20 років.

Стиль був мішанкою з готики, бароко і французької романтики.  Два графічних образи, малюнок білоруса Наполеона Орди і більш піздня гравюра з "Тижневика ілюстрованого" авторства Володимира Замараєва, показують споруду вже в практично завершальній стадії.

Одночасно з палацем Прушинський взявся творити й ландшафтний парк над Случем. Посеред парку стоїть будівля конюшні, в якій зараз сільський клуб та бібліотека.

Потім з 1900 року палац був у власності графа Костянтина Канкріна, а з 1904 року його придбало «Волынское Отделение Крестьянского Поземельного Банка».

В 1905 р. підприємництвом з Дрездену був побудований млин.

У 1906 році село Баранівської волості Новоград-Волинського повіту Волинської губернії. Відстань від повітового міста 47 версти, від волості 12. Дворів 14, мешканців 971[2].

У 1917 році, коли заводи стали віддавати робітникам, а землю селянам, Ульхівський маєток, залишений останнім його власником з династії Істоміних – Михайлом Костянтиновичем та дружиною, француженкою за походженням, було поступово розграбовано і зруйновано.

З 1917 — у складі УНР. 23 листопада 1921 через Вільху, повертаючись з Листопадового рейду, проходила Подільська група (командувач Сергій Чорний) Армії Української Народної Республіки. Над самою річкою є розбитий ДОТ часів II Світової.

Сучасний стан

В селі діє:

  • Сільська рада
  • Вільшанська ЗОШ I—III ступенів з інформаційно-технологічним профілем
  • АЗПСМ
  • Церква
  • Сільський будинок культури
  • Монастир
  • Магазини "Случ" та "Леся"
  • Вільхівський парк

Примітки

Література

  • Роман Афтаназі «Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej», т. 5.
  • Верига Василь. Листопадовий рейд 1921 року. — Київ: Видавництво «Стікс», 2011.
  • Ві́льха // Історія міст і сіл Української РСР : у 26 т. / Тронько П.Т. (голова Головної редколегії). — К. : Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1967 - 1974. — том Житомирська область / Чорнобривцева О.С. (голова редколегії тому), 1973 : 728с. — С.247

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.