Георг Еберс

Георг Моріц Еберс (нім. Georg Moritz Ebers, 1 березня 1837, Берлін, 7 серпня 1898, Тутцинг, Баварія) німецький вчений-єгиптолог і письменник, який виявив в Луксорі зимою 18731874 давньоєгипетський медичний папірус середини 16 століття до н. е. («папірус Еберса»). Папірус Еберса, який наразі зберігається в бібліотеці Лейпцизького університету є унікальним свідченням про медицину Стародавнього Єгипту.

Георг Еберс
нім. Georg Ebers
Народився 1 березня 1837(1837-03-01)
Берлін
Помер 7 серпня 1898(1898-08-07) (61 рік)
Тутцинг, Баварія
Країна  Німецька імперія
Національність німець
Діяльність письменник, археолог, єгиптолог, викладач університету, поет-адвокат
Alma mater Геттінгенський університет, Берлінський університет
Галузь єгиптолог, письменник
Заклад Єнський університет, Лейпцизький університет
Посада професор
Звання професор
Аспіранти, докторанти Адольф Ерманd
Членство Саксонська академія наукd, Баварська академія наук, Угорська академія наук, Corps Saxonia Göttingend і Саксонська академія наукd
Автограф

 Георг Еберс у Вікісховищі

Наукова діяльність

Еберс навчався в Геттінгенському університеті на юридичному факультеті, а потім в Берлінському університеті спеціалізувався на східних мовах і археології. Став спеціалістом з єгиптології, в 1865 році він отримав звання доцента Єнського університету, а в 1870 став професором єгиптології в Лейпцизькому університеті.

Еберс здійснив дві наукові експедиції до Єгипту. Результатом першої стало дослідження «Стародавній Єгипет і книги Моїсея» (1867—1868 рр.), результатом другої — відкриття і дослідження медичного «папірусу Еберса» (1874). Папірус Еберса був першим із знайдених давньоєгипетських документів, що містили розгорнуті свідчення про медицину цього періоду. Папірус являє собою сувій довжиною понад 20 метрів з 108 колонками тексту. Він датується часами правління Аменхотепа I (приблизно 1536 роки до н. е.)

Фундаментальними науковими працями Еберса стали «Стародавній Єгипет в історії і Письмі» (1880), де він намагався довести, що наукові дані єгиптології підтверджують свідоцтва Біблії, путівник по Єгипту (1886) і життєпис його учителя професора єгиптології Карла Ріхарда Лепсіуса (1885). В 1889 році Еберс через стан здоров'я залишив наукову роботу.

Він остаточно оселився в своєму літньому будинку в Тутцингу на березі Штарнберзького озера, де і помер. В Тутцингу Еберса відвідували його друзі — діячі літератури і мистецтва, в тому числі художник Лоуренс Альма-Тадема, за свідченням якого багато єгипетських картин були навіяні йому спілкуванням з Еберсом.

Літературна діяльність

Еберсу належала ідея популяризації історії Стародавнього Єгипту, його побуту, культури і мистецтва шляхом створення історичних романів. Він виявився талановитим літератором. І після першого роману «Дочка фараона» (1864), який викликав здивування і недовіру в наукових колах, слідував роман «Уарда» (1877), який вже зустріли із захопленням як широка публіка, так і вчені, які визнали повну відповідність побутових та історичних деталей роману до наукових даних. Характерною особливістю усіх художніх творів Еберса є чудова з усякого погляду науковообґрунтована реконструкція зображуваної епохи, бо кожна деталь, кожний факт був попередньо всебічно проаналізований Еберсом-вченим, перш ніж використовуватися Еберсом-письменником. Таким чином, остаточному втіленню задуму будь-якого роману передувала копітка, за суттю науково-дослідницька робота.

Еберс написав 12 романів із різних періодів історії Стародавнього Єгипту (цей цикл охоплює період з часів царювання Рамсеса II — середина 14 століття до н. е. — до перших років встановлення над Єгиптом арабського панування в середині VII століття після Різдва Христового), а також декілька романів про європейську історію XVI століття.

Романи

Давньоєгипетський цикл

  • Дочка фараона (1864, нім. Die ägyptische Kö nigstochter).
  • Уарда (1877, нім. Uarda).
  • Адже я людина (1878, нім. Homo sum).
  • Сестри (1880, нім. Die Schwestern).
  • Імператор (1881, нім. Der Kaiser).
  • Питання (1881, нім. Eine Frage).
  • Серапіс (1885, нім. Serapis).
  • Наречена Ніла (1887, нім. Die Nilbraut).
  • Ісус Навін (1890, нім. Josua).
  • Тернистий шлях (Каракалла) (1892, нім. Per aspera).
  • Клеопатра (1893, нім. Kleopatra).
  • Арахнея (1897, нім. Arachne).

Романи з історії XVI століття

  • Дружина бургомістра (1882, нім. Die Frau Bürgemeisterin).
  • Слово (1882, нім. Ein Wort).
  • Гред (1889, нім. Die Gred).
  • В кувальному вогні (1894, нім. Im Schmiedefeuer).
  • Барбара Бломберг (1896, нім. Barbara Blomberg).

Праці в перекладі на російську

  • Собрание сочинений в 11-ти томах. М., 1993—1994.
  • Собрание сочинений в 9-ти томах. М., 1997—1998.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.