Глинський Іван Львович

Іван Львович Глинський на прізвисько Мамай (нар. близько 1460 пом. до 1522) — військовий та державний діяч ВКЛ. Київський воєвода у 1505–1507 роках.

Глинський Іван Львович
Народився 1460
Помер не пізніше 1522
Країна Велике князівство Московське
Знання мов російська
Посада київський воєвода, воєвода новогрудськийd, хорунжий великий литовський і маршалок господарський
Рід Глинські
Батько Лев Борисович Глинський

Короткий життєпис

Старший син князя Лева Борисовича Глинського, рідний брат Михайла Глинського. Вперше згаданий в актах як придворний короля у 1482 році. 1492 року був висланий великим князем Олександром Ягеллончиком до смоленського намісника Юрія Глібовича, аби смоленців втримав у вірності. В лютому 1495 року з братом Василем вітав у Маркові велику княжну Олену, доньку Івана III — наречену великого князя Олександра. В червні 1495 року був намісником переломським та ожським (озьким). 1501 року був земським хорунжим ВКЛ, 1502 року, після відставки, став господарським маршалком. 1503 року разом з братами брав участь в супроводі великого князя Олександра Ягеллончика. Основні володіння князя перебували в Київському повіті.

Після переведення на посаду воєводи новогрудського почав брати участь в 1508 році у повстанні групи українських та білоруських феодалів (за підтримки Московського царства) разом з братами Михайлом та Василем, невдоволених пануванням литовської знаті. Супроводжував Михайла до Турова, Мозира, брав участь в переговорах з московитами. Через це втратив посаду (отримав Альбрехт Гаштольд), його маєтки були конфісковані. Під час виправи Михайла Глинського на Мінськ та Оршу залишився з братом Василем в Мозирі, перебував на Поліссі до повернення Михайла з Москви. В листопаді, після повідомлення про наближення військ ВКЛ на чолі з князем Костянтином Острозьким, за намовою брата Василя переїхав до Московії, де отримав як володіння Мєдинь. Після арешту Михайла втратив політичний вплив.

Родина

Дружина Марина Романівна Васенцевич.

Його син Олександр та інші діти померли в молодості.

Можливо, під його опікою виховувалась по смерті батька небога Олена — майбутня дружина князя Василія III.

    Джерела

    • W.Pociecha. Gliński Iwan (zm. przed 1522) / Polski Słownik Biograficzny: Wrocław — Kraków — Warszawa, 1959.- Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk. — Tom VIII/2, zeszyt 37.— S. 62 (пол.)

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.