Гнізна

Опис

Довжина 81 км. Площа водозбірного басейну 1 110 км². Похил річки 0,9 м/км. Використовується на водопостачання, гідроенергетику, зрошення.

Долина

Долина трапецієподібна, асиметрична (лівий берег значно крутіший), завширшки 0,3—1,5 км. Подекуди, як результат водної ерозії, у долині трапляються яри та балки заввишки до 20 м. У верхів'ї разом з лівою притокою Теребна та правою Гніздечна утворює широку річкову долину із заторфованим днищем з малорозвинутими терасами. Вздовж берегів здійснюються водоохоронні заходи.

Гідрологічний режим

Річище звивисте, завширшки 3—8 м (місцями до 40 м), завглибшки 60—80 см (в період повені 1,5—2 м). Заплава завширшки понад 300 м. Споруджені ставки. Швидкість течії 0,1—0,2 м/с. Максимальні витрати води понад 74 м³/с. Замерзає наприкінці грудня, скресає на початку березня. Найбільша водоносність березеньквітень.

Розташування

Бере початок з двох витоків: один на північний захід від села Шимківці, інший, східний, протікає через село Синява. Витоки розташовані на схилах вододілу, що роз'єднує басейни Дністра й Прип'яті. Гнізна тече переважно на південь та (частково) південний захід. Впадає до Серету між селами Семенів і Залав'є.

Притоки

Праві: Гніздечна.

Ліві: Гнізна Гнила, Теребна, Сороцька, Вільховець, Боричівка.

Населені пункти

На берегах Гнізної розташовані: місто Збараж, смт Великі Бірки, місто Теребовля, а також багато сіл.

Цікаві факти

  • У верхів'ї (36 км), до злиття з Гніздечною, носить назву Гнізна Гнила.
  • Походження назви остаточно не встановлено. Існує кілька тлумачень. Гіпотетично з праслов'янського «заглиблення, оточене підвищеннями».

Світлини

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.