Гомельсько-Речицька операція

Го́мельсько-Речи́цька наступа́льна опера́ція (10 30 листопада 1943 року) — фронтова наступальна операція радянських військ Білоруського фронту у Другій світовій війні.

Гомельсько-Речицька наступальна операція
Друга світова війна

Дата: 10 30 листопада 1943
Місце: Білорусь, Гомельська область
Результат: перемога Червоної армії
Сторони
 Третій Рейх  СРСР
Командувачі
Гюнтер фон Клюге Рокоссовський К. К.
Зовнішні зображення
Карта Гомельсько-Речицької операції

Задум операції

Гомельсько-Речицька наступальна операція стала продовженням Чернігівсько-Прип'ятської операції військ Центрального фронту СРСР в серпні — вересні 1943 року. Незважаючи на очевидний успіх військ фронту на Київському напрямку, 28 вересня Центральний фронт СРСР був перенаправлений на Гомельський напрям. На цьому напрямі діяли 65-та і 48-ма армії, однак вийти на рубіж річки Сож їм вдалося лише наприкінці вересня.

Після успішного форсування Дніпра і Сожу війська 13-ї армії СРСР 23 вересня зайняли перший населений пункт на території Білорусі — селище Комарин. Продовжуючи наступ, радянські війська 10 жовтня захопили Добруш, 17 жовтня Лоєв. Захоплення цих населених пунктів дозволило військам Центрального (з 20 жовтня Білоруського) фронту СРСР розпочати безпосередню підготовку до вирішальних боїв за Гомель, які радянська історіографія називає Гомельсько-Речицькою операцією.

Основним завданням операції було усунути угруповання противника в межиріччі Сожу і Дніпра, зайняти вигідні позиції на західному березі Дніпра для подальшого розвитку наступу. Головний удар планувалося завдати 61-ю, 65-ю і частиною сил 48-ї армії СРСР з плацдарму в районі Лоєва у напрямку на Речицю з подальшим виходом в тил основного угруповання німецької армії.

Склад сил сторін

До початку операції до складу Білоруського фронту СРСР (командувач — генерал-армії Рокоссовський К. К.) входили:

Разом: понад 750 тис. чоловік.

З німецького боку оборонялися війська групи армій «Центр» генерал-фельдмаршала фон Клюге:

В ході битви угруповання німецьких військ було посилене сімома піхотними дивізіями і бригадою СС.

Хід операції

Наступ на напрямку головного удару розпочався об 11 годині 10 листопада 1943 року після 40-хвилинної артпідготовки і масованого авіаційного удару по позиціям противника, що оборонявся. На напрямку прориву на напрямку головного удару війська СРСР посилені танковим і кавалерійським корпусами.

В ході боїв сталінських військ за розширення плацдарму на правому березі Дніпра до 13 листопада були захоплені населені пункти Холмеч, Краснопілля, Артуки. 15 листопада захоплено Демехи, 16 листопада — Бабичі, 17 листопада — Ребуса і Озерщина.

У ніч на 18 листопада війська 65-ї армії СРСР перерізали залізничну гілку Гомель Калинковичі, дві стрілецькі дивізії і дві танкові бригади 1-го танкового корпусу радянських військ зайшли в тил противника, що змусило його залишити Речицю і відступити в напрямку Гомеля.

До 20 листопада війська СРСР просунулися на глибину до 70 км, досягли річки Березина і, форсувавши її, захопили плацдарм на південь від Жлобина, обійшли Гомель з заходу.

Війська 61-ї армії СРСР, прорвавши оборону по фронту 120 км, здійснили спробу наступу в напрямку Мозиря, однак противник в ніч з 18 на 19 листопада завдав потужний контрудар силами 192-ї піхотної дивізії за підтримки танків у напрямку села Короватічі. В ході цього бою 19 листопада відбувся зустрічний танковий бій, в якому брали участь понад 40 танків (до 20 німецьких Т-IV, Т-V і Т-VI проти 22 радянських Т-34 і Т-70). Обидві сторони зазнали важких втрат у техніці і живій силі, однак наступ радянських військ був зупинений. Лобовий штурм позицій гомельського вузла оборони військами 11-ї і 63-ї армій успіху також не мав. Успішніше наступали війська правого крила фронту. До 25 листопада війська 3-ї і 50-ї армій оволоділи Пропойськом, Кормою, Журавичами і вийшли до Дніпра в районі Нового Бихова, охопивши Гомель з півночі.

22 листопада в ході важких боїв війська 11-ї і 63-ї армій СРСР прорвали оборону противника в районі Костюковка і вийшли до залізниці Гомель Жлобин і шосе Гомель Могильов. Таким чином, до вечора 25 листопада війська фронту охопили гомельський вузол оборони з трьох сторін, створивши загрозу оточення гомельського угруповання німецьких військ. Під загрозою оточення війська Вермахту в ніч на 26 листопада почали відведення своїх військ з межиріччя Сожу і Дніпра.

26 листопада 1943 року війська Білоруського фронту СРСР оволоділи Гомелем, а до 30 листопада вийшли на рубіж Чауси — на південь від Нового Бихова — на схід від Рогачова — на південь від Єльську. На цьому рубежі наступ фронту було паралізовано до літа 1944 року.

Результати операції

У результаті Гомельсько-Речицької операції війська Білоруського фронту СРСР просунулися в глибину до 130 км, створивши загрозу південному флангу групи армій «Центр», ускладнивши її взаємодію з групою армій «Південь». У ході операції війська СРСР зазнали катастрофічних втрат. Втрати радянських військ склали 21 650 чоловік безповоротними, понад 60 тисяч солдат і офіцерів санітарними[1].

Див. також

Примітки

  1. Великая Отечественная без грифа секретности. Книга потерь. — Москва., 2009 (рос.)

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.