Горинь Ольга Павлівна

Ольга Павлівна Горинь (з дому Мацелюх) (15 жовтня 1930, Цетуля, Львівський повіт, Львівське воєводство, Польська Республіка 11 лютого 2021, Львів, Львівська область, Україна) — діячка Організації українських націоналістів та Української повстанської армії, громадська діячка, майстриня художньої вишивки.

Горинь Ольга Павлівна
Народилася 15 жовтня 1930(1930-10-15)
Цетуля, Львівський повіт, Львівське воєводство, Польська Республіка
Померла 11 лютого 2021(2021-02-11) (90 років)
Львів, Україна
Поховання Личаківський цвинтар
Національність українка
Діяльність діячка ОУН-УПА, дисидентка
У шлюбі з Горинь Михайло Миколайович
Діти дочка Оксана

Життєпис

Народилася 15 жовтня 1930 року в селі Цетуля, що тоді входило до складу Польської Республіки. Батько — Павло Матвійович Мацелюх (1903—1987) — громадсько-політичний діяч, просвітянин, кооперативний діловод, державний службовець. Мати — Мотрона Романівна Мацелюх (з дому Вахула) (1901—1993) — селянка.

Діяльність в ОУН-УПА

У молоді роки Ольга Горинь активно займалася в Організації українських націоналістів та Українській повстанській армії. Зокрема, вона тиражувала та розповсюджувала підпільну літературу самвидаву, писала листи, вірші та інші твори, що викривали злочини Сталіна та КПРС на Галичині.

За свою діяльність Ольга Горинь була заарештована 9 квітня 1952 року. Її засудили до 25 років таборів суворого режиму та 5 років позбавлення прав. Спочатку відбувала покарання в Інті, що в Комі АРСР. Згодом її перевели до Абезь, потім — у Коксунь в Казахській РСР. Звільнена достроково в 1956 році.

Громадська діяльність

Після дострокового звільнення від покарання Ольга Горинь вступила у Львівський університет, який закінчила в 1961 році. У 1962 році працювала в науковій бібліотеці Львівського університету, у 1962-1966 роках — художнім керівником Будинку вчителя у Львові. До 1972 року вчителювала.

Була активною громадською діячкою. Виступала проти порушення громадських прав людей та за легалізацію УАПЦ та УГКЦ. Після відновлення незалежності України в 1991 році виступила ініціатором відновлення «Союзу українок». Також із 1991 року була головою Української християнської партії жінок.

Мистецька діяльність

Крім громадської діяльності, активно займалася мистецтвом. Основним видом мистецтва, яким займалась Ольга Горинь, була художня вишивка. У її доробку — переважно українське народне вбрання: свитки, накидки, безрукавки, кептарі, сукні, які виготовлялися бісером та вишиванням. Брала участь у художніх виставках із 1966 року. Провела персональну виставку у 2004 році в Києві. У 1981 році стала народним майстром декоративно-ужиткового мистецтва.

Родина

Мала молодших братів Богдана та Ярослава Мацелюхів. Чоловік Михайло Горинь. Мала дочку Оксану.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.