Громада (товариство, Тернопіль)

«Громада» — таємне українське патріотичне учнівсько-студентське товариство в класичній гімназії (від 1863) та учительській семінарії (від 1872) у Тернополі.

«Громада»
Тип учнівсько-студентське товариство
Засновник Пулюй Іван Павлович
Засновано 1863
Розпущено червень 1887
Ідеологія патріотизм
Сфера Історія України і українська література
Штаб-квартира вул. Листопадова, 2
Місце діяльності Тернопіль
Офіційні мови українська
Ключові особи Осип Барвінський, Михайло Борисикевич, Іван Волянський, Іван Горбачевський, Євген Олесницький, Іван Пулюй, Андрій Січинський

Історія

Засноване 1863 року[1] гімназистом Іваном Пулюєм.[2] За іншими даними, весною 1864 року засновником і першим «війтом» був Михайло Чачковський, другим «війтом» Андрій Січинський. Опікуном товариства в 1868—1877 роках був учитель гімназії Кость Горбаль.[3]

Серед основних обов'язків членів «Громади» було сумлінне вивчення історії України та української літератури. Метою товариства було: жити в чистоті моральній, пильно вчитися у школі, знайомитися з історією свого народу, його літературою, ставати в обороні рідного слова, говорити всюди рідною мовою, допомагати бідним учням. При вступі до «Громади» кожен її майбутній член складав присягу, що нічого і нікого не зрадить, і що весь вік буде трудитись для добра свого народу. В середу громадівці вивчали історію рідної землі, в суботу — українську літературу, в неділю — декламували твори Тараса Шевченка та обговорювали теми, які вивчали на уроках історії та літератури.

1876 року товариство видало рукописну газету «Сніп». Мало також власну бібліотеку.

Тернопільська «Громада» співпрацювала з гімназіями в містах Бережани, Станіслав (нині Івано-Франківськ) і Самбір на Львівщині.

Діяла до червня 1887 року.

Члени «Громади»

У книзі Євгена Олесницького «Сторінки з мого життя» (Львів, 1935) частина спогадів торкається діяльності тернопільської «Громади».

Вшанування

4 листопада 2014 року на стіні будинку по вул. Листопадовій, 2, де члени товариства винаймали кімнату на піддашші, відкрито першу в Україні меморіальну дошку «громадівцям» (скульптор Дмитро Пилип'як, архітектор Данило Чепіль)[4]. Меморіальну дошку відкрили голова облдержадміністрації Олег Сиротюк, членкиня Тернопільського обласного осередку Наукового товариства імені Шевченка, громадська діячка Ольга Збожна, та його голова, професор Тернопільського медичного університету Михайло Андрейчин.[5]

Примітки

  1. Збожна О., Ониськів М. «Громада» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А  Й. — С. 421. ISBN 966-528-197-6.
  2. За написом на меморіальній дошці.
  3. Окаринський В. Тернопіль. Історія міста від кінця XVIII до початку XXI ст. // Тернопільщина. Історія міст і сіл : у 3 т. — Тернопіль : ТзОВ «Терно-граф», 2014. — T. 1 : А  Й. — С. 312. ISBN 978-966-457-228-3.
  4. У Тернополі відкрили меморіальну дошку учасникам таємного товариства «Громада» Архівовано 10 січня 2015 у Wayback Machine. // Свобода. — 2014. — 4 листопада.
  5. Меморіальна дошка учасникам таємного товариства «Громада» // Сайт ТНТУ.

Джерела

Посилання

Зовнішні відеофайли
 Вшанували учасників таємного товариства української учнівської молоді «Громада» на YouTube // Телекомпанія TV-4. — 2014. — 4 листопада.
 Відкриття меморіальної дошки учасникам таємного товариства «Громада» на YouTube // Тернопільська Політехніка. — 2014. — 4 листопада.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.