Декларація про національний суверенітет кримськотатарського народу
Декларація про національний суверенітет кримськотатарського народу (крим. Qırımtatar halqınıñ milliy mustaqilligi beyannamesi, рос. Декларация о национальном суверенитете крымскотатарского народа) — програмний документ кримськотатарського народу, яким виражено курс на національно-державне самовизначення кримських татар і заявлено їхні права на землі та природні ресурси Криму. Прийнята на II Курултаї кримськотатарського народу 28 червня 1991 року.
Частина серії статей на тему: |
Кримські татари |
---|
Кримські татари, 1862 |
|
Категорія • Портал |
Історичний контекст
Кримські татари здавна проживали на території Кримського півострова. Вони сформувалися як народ у Криму і є нащадками різноманітних народів, що приходили на цю територію у різні історичні епохи. Державницька традиція кримськотатарського народу була перервана в 1783-84 роках Російською імперією. Однак, у 1905 р. відбувся з'їзд представників мусульман Криму, на якому було створено Мусульманський виконавчий комітет. Він прагнув встановлення культурної автономії та сприяв збереженню культурної ідентичності громади. У липні 1917 р. національною інтелігенцією була створена політична партія «Міллі Фірка». Українська Центральна Рада визнала основним суб'єктом самовизначення в Криму саме кримськотатарський народ. 26 листопада 1917 р. був скликаний національний з'їзд кримських татар — Курултай (перший), куди було обрано 76 делегатів. Серед делегатів були 4 жінки. Вже 13 грудня 1917 р. Курултай проголосив утворення Кримської народної Республіки та прийняв її Конституцію. Наприкінці січня 1918 року більшовики захопили увесь Крим, оголосили про розпуск Курултаю і Ради народних представників та влаштували на півострові масовий терор. В листопаді 1920 р. на півострові була остаточно утверджена більшовицька влада.
Найбільшою трагедією для кримських татар в ХХ ст. стала їх примусова депортація в 1944 році. Одразу після депортації організовується рух за повернення до Криму. Реально процес вирішення «кримськотатарського питання» почався лише в 1989 р. з ухваленням Декларації Верховної Ради СРСР «Про визнання незаконними і злочинними актів проти народів, що стали жертвою насильного переселення, та забезпечення їх прав»[1]. Після цього активно розпочався процес повернення[2].
20 січня 1991 року провели референдум про перетворення Кримської області на Кримську АРСР — за територіальною ознакою, як «суб'єкта СРСР і Союзного договору». 12 лютого 1991 року сесія Верховної Ради УРСР ухвалила Закон «Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної республіки»[3]. Нову автономію засновували як територіальне утворення, тоді як кримські татари наполягали на національному. Кримські татари бойкотували референдум. Центральна Рада Організації кримськотатарського національного руху (ОКНР) виступила з заявою: «Замість відновлення незаконно ліквідованої під час режиму Сталіна державності кримських татар на їхній території створили ще одну російськомовну республіку».
З 26 до 30 червня 1991 року в історії кримськотатарського народу відбулась етапна подія — Другий Курултай кримськотатарського народу, делегатами якого обрали 255 осіб. Працюючи в Сімферополі, Курултай ухвалив кілька основоположних документів — Декларацію про національний суверенітет кримськотатарського народу, Звернення до всіх жителів Криму, Звернення до кримськотатарського народу, Звернення до ООН, Звернення до Президента СРСР та інші[4].
Зміст
Декларація складена російською мовою.
В преамбулі дається короткий виклад історії кримських татар, констатується, що «політика дискримінації за національною ознакою і відмови в праві на самовизначення триває і до цього часу». Основна мета, що ставиться перед Курултаєм, полягає в тому, щоб «домогтися виконання святої волі свого народу — жити на своїй батьківщині і самому визначити свою долю».
З цією метою Курултай проголосив утворення Меджлісу як вищого повноважного представницького органу кримськотатарського народу.
У Декларації також зроблено низку заяв:
- Крим є національною територією кримськотатарського народу, на якій тільки він має право на самовизначення так, як воно викладено в міжнародних правових актах, визнаних світовою спільнотою. Політичне, економічне, духовне і культурне відродження кримськотатарського народу можливе тільки в його суверенній національній державі.
- Має забезпечуватися суворе дотримання політичних, економічних, культурних, релігійних та інших законних прав усіх людей незалежно від їх етнічної приналежності.
- Кримська АРСР, відновлювана не як національно-територіальне утворення, розглядається як спроба юридичного закріплення результатів депортації кримських татар у 1944 році і не визнається Курултаєм у такому вигляді.
- Земля і природні ресурси Криму, включаючи його оздоровчо-рекреаційний потенціал, є основою національного багатства кримськотатарського народу і джерелом добробуту всіх жителів Криму. Вони не можуть використовуватися поза волею і згодою кримськотатарського народу.
- Курултай доручає Меджлісу домагатися визнання за кримськотатарським народом статусу народу, який веде боротьбу за своє національне визволення, і діяти відповідно до цього статусу.
Курултай також звернувся до Організації Об'єднаних Націй, до парламентів і урядів держав, до міжнародних організацій з проханням підтримати прагнення кримськотатарського народу до самовизначення[5].
Декларація опублікована:
- газета Авдет, 1991, 11 липня
- Крымскотатарское национальное движение. Том II. Документы. Материалы. Хроника. / Ред. М. Н. Губогло, С. М. Червонная, Серия: «Национальные движения в СССР», ЦИМО — М. 1992
- Документы Курултая крымского народа (1991—1998). — Сімферополь, 1999.
Оцінка і значення
Делегат Курултаю Шевкет Кайбуллаєв так сформулював одне з головних таких завдань Декларації: «сказати світу, що ми існуємо як етнос, як народ»[6]. Подібні думки учасників події зібрала газета «Авдет»[7].
Документи, прийняті на ІІ Курултаї, і питання, які там поставали, вказували на певну політичну зрілість кримських татар, на їх прагнення до самоствердження. Було проголошено і комплекс вимог народу, який повертався з місць депортації на Батьківщину як певна цілісність. З цього моменту чітко артикульованою метою кримськотатарського руху стала вимога офіційного визнання Курултаю та Меджлісу кримськотатарського народу як представницького органу[8]. |
Утім, Декларація про національний суверенітет, яка суперечила Конституції України, стала джерелом конфлікту між Меджлісом, з однієї сторони, та українською владою та іншими громадами Криму — з іншої. На це Меджліс відповідав, що Декларація цілком відповідає міжнародному праву, оскільки, за документами ООН, право на самовизначення зовсім не означає права на відокремлення[2].
Заклики Декларації очікувано не отримали жодної позитивної відповіді. Більше того, в наступні роки вони використовувалися — без урахування історичного контексту — для обґрунтування активної анти-кримськотатарської пропаганди і звинувачень кримських татар у намірах не тільки добитися для прав корінного народу, а й встановити власну «етноцентричну» державу, що нібито створює загрозу для слов'янської більшості населення півострова[9].
Див. також
Примітки
- Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, яких було піддано насильственому переселенню, і забезпечення їхніх прав: Органи влади СРСР; Декларація від 14.11.1989 № 772-I
- Член Меджлісу: «Прагнемо відновлення державності кримськотатарського народу в складі України». gurt.org.ua. Процитовано 04.06.2021.
- Про відновлення Кримської Автономної Радянської Соціалістичної Республіки: Закон Української РСР від 12.02.1991 № 712-XII
- II Курултай кримськотатарського народу. Крим.Реалії. 30 Червень 2015. Процитовано 04.06.2021.
- Декларация о национальном суверенитете крымскотатарского народа / Документы Курултая крымскотатарского народа (26-30 июня 1991 г.) Архів
- М. Руденко. Сторіччя боротьби за право на самовизначення. Голос України. 25 червня 2016. Процитовано 07.06.2021.
- Второй Курултай. Авдет. 11.06.2011. Процитовано 18.06.2021.
- Тищенко Ю., Піховшек В. Повернення кримських татар. Хроніка подій. — К.: УНЦПД, 1999. — С. 24-30.
- Беліцер, Наталя. Кримські татари як корінний народ. Історія питання і сучасні реалії. Режим доступу: http://idpo.org.ua/wp-content/uploads/2017/ct-book.pdf (2016). С. 72.
Наукові публікації
- Винник, А. І., and О. С. Гончарова. «Активізація кримсько-татарського національного руху (кінець 1980-х-початок 1990-х років).» (2020).
- Афанасьєва, М. В., and Л. І. Кормич. «НАЦІОНАЛЬНЕ ПРЕДСТАВНИЦТВО КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ: ІСТОРИЧНА РЕТРОСПЕКТИВА XX—XXI ст.» Сторінки історії 48 (2019).
- Дамаванді, А. М. «Етнополітичні та соціальні процеси в середовищі кримськотатарського народу в контексті українського державотворення.» Гілея: науковий вісник 86 (2014): 322—326.
- Черник, П. П., and О. В. Щерба. «КРИМСЬКІ ТАТАРИ В УМОВАХ ОКУПАЦІЙНИХ РЕЖИМІВ.» СОЦІОЛОГІЧНІ НАУКИ (2015): 84.
- Вітман, К. М. «Кримські татари у новій етнополітичній системі координат.» Актуальні проблеми політики 52 (2014): 153—163.
- Ширай, В. «Формування політико-правових засад репатріації та соціальної адаптації кримських татар наприкінці ХХ-початку XXI cт.» Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Історія 112 (2012): 59-61.
- Шабашов, А. В. «Курултай/Меджліс кримськотатарського народу.» Мусульманська спільнота України: інституціоналізація і розвиток: 136—147.
- Газізова, Олена. «Кримські татари в умовах інтеграції в український простір.» Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. ІФ Кураса НАН України 4 (2010): 437—446.