Татари-липки
Татари-липки[1][2] (крим. lipka tatarları) або литовські татари,[2] (біл. літоўскія татары, пол. tatarzy litewscy) — термін, яким називали тюркське населення Речі Посполитої (передусім Великого князівства Литовського)[3], що в 14—15 століттях оселилися на землях сучасних Литви, Білорусі, Польщі, України та Молдови. В сучасній термінології трапляються також варіанти білоруські татари[4], польські татари[5] та західні татари[2][6]
Липки походили переважно з Криму, але були також і з інших районів Золотої Орди. Це були знать та воїни на службі у литовських князів та польських королів; з часом всі вони отримали статус шляхти без політичних прав. Вже до 16 століття липки втратили тюркську мову, зберігши іслам. З ними пов'язане таке явище як кітаби — мусульманські книги, написані старобілоруською мовою в арабському письмі.
Сьогодні нащадки литовських татар компактно проживають на білоруській Гродненщині, польському Підляшші та навколо литовського Вільнюса.
Назва
Термін «литовські татари» з'явився в 15-16 ст. серед кримських татар та турків-османів. Вони викривили цю назву на «липка татарлар» від слів «Литва» та «татари». У ярликах кримських ханів польським королям у 16 столітті татари, що жили на землях Великого князівства Литовського, також згадуються як «липка татарлар».[7] Таким чином, у польських та литовських джерелах народ називали «литовські татари», а в тюркських — «липки». Згодом термін «липка» перейшов до польської, української та білоруської мов і вживався на одному рівні з «литовські татари».
Історія
Згідно з польським істориком Мацеєм Стрийковським, перші татари у Великому князівстві Литовському з'явилися в 1320 році, коли прийшли на допомогу великому князю литовському Ґедиміну (роки правління 1316—1341) в боротьбі з хрестоносцями.[8] Станіслав Кричинський, історик татарського походження, вважає, що татари як союзники приходили до Литви також у часи правління великих князів Ольґерда (роки правління 1345—1377) і Кейстута (роки правління 1381—1382), які воювали з Орденом хрестоносців, Польщею та Московським князівством.
У військових походах великого князя Ольґерда підтримувала татарська кіннота хана Джанібека (пом. 1357 р.). Військо хана могло брати участь і в походах литовських князів на польські землі у 1350 та 1352 роках[9] Військові союзи з татарами проти Москви укладав і великий князь литовський Владислав II Ягайло, згодом король Польщі, через що до Литви прибували нові татарські загони.[9]
При цьому перші татарські воїни, що прийшли до Литви, асимілювалися і влилися в литовський, білоруський та український народи. Натомість ті татари, чиї нащадки досі живуть на території сучасних Литви, Польщі та Білорусі, оселилися в Великому князівстві Литовському в кінці 14 століття. Після поразки Тамерлану в Литві оселився хан Тохтамиш із синами та залишками свого війська, царедворцями й челяддю (ймовірно, загалом це було 40 тисяч осіб). Для них великий князь Вітовт віддав у володіння Лідський замок та околиці міста Ліди. В Королівстві Польському татар поселив в 1679 році король Ян ІІІ Собеський поблизу Сокулки та Кринек у Богониках, Крушинянах і Малявичах Ґурних.[10]
Литовські татари зазвичай будували мечеті з дерева, тому згодом вони стали походити на місцеві храми. Служивим татарам було дозволено мати кріпаків. Також у Литві осіла велика кількість царевичів (солтанів) — синів і братів повалених ханів, а також князів, уланів, мурз, беїв, багато з яких були чингізидами. Татарська знать, що прийшла до Литви, отримувала великі земельні наділи. Але основну масу переселенців складали прості воїни.
Литовські татари служили в родових хорунгах або стягах аж до 17 століття. Вони прибували на службу на вимогу великого князя або короля. Татарськими хорунгами керували хорунжі або маршалки. Було шість основних родів литовсько-польських татар: Юшини (Хушини, Уйшуни), Наймани, Барини, Улани, Кондрати (Конграти), Ялоїри (Джалаїри). Хорунжества, очолювані ними, були приписані до окремих воєводств: Юшинське — до Трокського воєводства, Найманське — до Віленського, Баринське до Новогрудського, Уланське — до Гродненського та Ошмянського повітів. З 16 століття всі служиві татари користувалися однаковими правами (як знать, так і воїни, що отримали земельні пожалування). Татари стали частиною шляхти, але ніколи не отримали повних політичних прав та не могли брати участь у Сеймах і виборах королів. Татарські військові формування брали участь у всіх війнах Речі Посполитої, в повстанні Тадеуша Костюшка 1794 року, в повстаннях 1831 та 1863—1864 років.
Після поділів Речі Посполитої та приєднання її частини до складу Російської імперії, майже всі дворянські роди литовських татар (понад 200 родів) було визнано у «давній шляхетській гідності».[11]
В Україні також була громада татар предки яких великий князь Вітовт оселив на Волині, проте вона перестала існувати на межі 19-20 ст. З нею пов'язана перша мечеть на території українських князівств. Її було збудовано в першій половині 16 століття в Острозі з наказу Костянтина Острозького для татар, що були в нього на службі.[12]
Сьогодні нащадки литовських татар живуть на території Білорусі (понад 10 тис.), Литви (бл. 4 тис.) та Польщі (понад 5 тис.). Розмовляють білоруською, російською, литовською та польською мовами. Сповідують в основному іслам — сунізм. Також багато католиків та православних.
Мова
Вже у 16 столітті серед литовських татар почали з'являтися мусульманські книги, написані старобілоруською мовою в арабському письмі (кітаби), що свідчили про втрату татарами тюркської мови. Питання щодо цього процесу є спірним. На думку деяких учених, причиною стали змішані шлюби; інші вважають, що його спричинила неоднорідність татарського населення, що прибуло на територію Великого князівства Литовського. Також значення мала належність татар до різних племінних груп з особливістю свого діалекту (прибулі з Криму та Великої орди, а також із ногайських родів).
Відомі нащадки татар-липків
- Агатангел Кримський — український історик, науковець.
- Михайло Туган-Барановський — український економіст та політичний діяч.
- Сулейман Сулькевич — прем'єр-міністр Кримського крайового уряду (1918).
- Александер Романович — польський генерал Російської імператорської армії.
- польська скульпторка Магдалина Абаканович
- польський математик Бруно Абаканович.
- Генрик Сенкевич — польський письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури.
- Чарлз Бронсон — американський актор.
Галерея
- Шеренговий Литовсько-Татарського Кінного полку в 1797-1801
- Чарльз Бронсон, американський актор, литовський татарин по батькові
- Мечеть в Польщі
Див. також
Примітки
- Півмісяць під крилом білого орла. Іслам у Польщі. Архів оригіналу за 15 квітня 2014. Процитовано 14 квітня 2014.
- «Острожский Коран» 1804 года как уникальный памятник религиозной культуры западных татар
- «Татарская проблема» во всероссийской переписи населения. С.В.Соколовский, член Комиссии Института этнологии и антропологии РАН по подготовке переписного инструментария.
- Мусульмани Білорусі. Архів оригіналу за 15 квітня 2014. Процитовано 14 квітня 2014.
- Alfred J. Pogorzelski. Polscy tatarzy
- Розпочато дослідження рукописного Корану, знайденого в Острозі
- Станіслав Кричинський у своїй праці «Литовські татари» наводить цитату з ярлика кримського хана Мехмед Ґерая I до польського короля Сигізмунда I, писаного чагатайською мовою 9 Зуль-када 926 року за Хіджрою (22 жовтня 1520 р.), в якому зазначається: «…Наш батько Менглі Ґерай, Хаджі Ґерай, а також старі хани підтримували дружні стосунки з польським королем Владиславом, а також із великим липським беєм Давудом, із польським королем і великим липським беєм Казиміром. <...> Польський і липський края нам однакові, а їх вороги – наші вороги»
- 1.Stryjkowski M. Kronika polska, litewska, żmudzka i wszystkiej Rusi. Warszawa, 1846. S. 356-368.
- Kričinskis S. Lietuvos totoriai. Vilnius. 1993, с. 18.
- Wiśniewski J. Osadnictwo tatarskie w Sokulskiem i na Pólnocnym Podlasiu.// Rocznik Białostocki, T.XVI, s. 325.
- Dumin S. Herbarz rodzin tatarskich Wielkiego Księstwa Litewskiego, Gdańsk, 2006.
- Мусійко Н. Історичні передумови та особливості поширення ісламу в Україні // Н. Мусійко / Іслам і Україна: Роботи учасників Першого Всеукраїнського ім. А. Кримського конкурсу ісламознавчих досліджень молодих учених. — К. : Ансар Фаундейшен, 2005. — 252 с. — С. 215—228.