Дерево Штерна — Броко
Дерево Штерна — Броко — спосіб розташування всіх невід'ємних нескоротних дробів у вершинах упорядкованого нескінченного двійкового дерева.
У кожному вузлі дерева Штерна — Броко (іноді також званого деревом Фарея) стоїть медіанта дробів і , які стоять у найближчих до цього вузла лівому і правому верхніх вузлах. Початковий шматок дерева Штерна — Броко в цьому випадку має такий вигляд:
![](../I/SternBrocotTree.svg.png.webp)
Близьким за побудовою до дерева Штерна — Броко є дерево Калкіна — Вілфа, в якому дріб є коренем, а всі інші вузли заповнюються за таким алгоритмом: кожна вершина має двох нащадків: лівого і правого .
Історія
У книзі Р. Грема, Д. Кнута, О. Паташника «Конкретна математика» відкриття «дерева Штерна — Броко» пов'язується з іменами Моріца Штерна (1858) і Ахілла Броко (1860). Однак аналогічна побудова у формі «дерева Калкіна — Вілфа» була відомою ще давньогрецьким математикам. Його описана під назвою «породження всіх відношень з відношення рівності як з матері і кореня» в двох математичних оглядах II століття, що належать Нікомаху Гераському і Теону Смірнському. Теон повідомляє, що ця конструкція була відома Ератосфену Киренському — знаменитому вченому, що жив у III столітті до н. е.
Властивості
- Всі дроби в деревах Калкіна — Вілфа і Штерна — Броко нескоротні;
- Кожен нескоротний дріб з'являється в дереві рівно один раз.
Для дерева Калкіна — Вілфа ці властивості легко довести, якщо зауважити, що кожному кроку деревом у напрямку до кореня відповідає елементарний крок віднімання меншого числа з більшого в алгоритмі Евкліда для пошуку найбільшого спільного дільника.
Для дерева Штерна — Броко доведення ґрунтується на такій лемі: якщо — дроби в двох сусідніх вузлах дерева, то .
Система числення Штерна — Броко
Можна скористатися символами L і R для ідентифікації лівої і правої гілки при просуванні вниз по дереву від кореня, дробу 1/1, до деякого певного дробу. Тоді кожен додатний дріб отримує єдине подання у вигляді рядка, що складається зі символів «R» і «L» (дробу 1/1 відповідає порожній рядок). Таке подання додатних раціональних чисел назвемо системою числення Штерна — Броко. Наприклад, позначення LRRL відповідає дробу 5/7.
Див. також
Література
- Айгнер М., Циглер Г. Доказательства из Книги. Лучшие доказательства со времён Евклида до наших дней. — М. : Мир, 2006. — С. 105—109. — ISBN 5-03-003690-3..
- Грэхем Р., Кнут Д., Паташник О. Конкретная математика. Основание информатики. — М. : Мир, 1998. — 704 с. — ISBN 5-03-001793-3..
- Щетников А. И. Алгоритм разворачивания всех числовых отношений из отношения равенства и идеальные числа Платона // ΣΧΟΛΗ. — 2008. — Т. 2 (3 листопада). — С. 55—74. — ISSN 1995-4328.
- Brocot A. Calcul des rouages par approximation, nouvelle méthode // Revue Chonométrique. — 1861. — Т. 3 (3 листопада). — С. 186—194.
- Stern M. Über eine zahlentheoretische Funktion // Journal für die reine und angewandte Mathematik. — 1858. — Т. 55 (3 листопада). — С. 193—220.
Посилання
- The Stern — Brocot or Farey Tree(англ.)
- Кноп К. Недвоичная система // Домашний компьютер. — 2001. — № 8 (3 листопада). Архівовано з джерела 12 березня 2007.
- Онлайн-демонстратор наближення раціональних чисел за допомогою дерева Штерна — Броко