Джелато

Джелато (італ. gelato [dʒeˈlaːto], лат. gelātus — заморожений) — популярний заморожений десерт італійського походження. Зазвичай страва складається з молока та цукру з додаванням ягід, фруктів, горіхів тощо. Зазвичай джелато має меншу кількість жиру, ніж інші види заморожених десертів. Оскільки воно містить на 70 % менше повітря та при цьому більше смакових якостей, ніж інші види заморожених десертів, це надає йому щільність та насиченість, що відрізняє його від інших видів морозива.

Джелато
Gelato
Тип Джелато
Походження Італія
Необхідні компоненти молоко корови, цукор, інгрідієнт для смаку – фрукти, горіхи, ягоди тощо
Схожі страви Морозиво

Джелато в його сучасному вигляді приписується італійському шеф-кухареві Франческо Прокопіо деї Кольтеллі, який наприкінці XVII століття відкрив у Парижі першу кав'ярню «Ле Прокіп» та представив там «Джелато», заробивши популярність спочатку в Парижі, а потім і в більшості країн Європи. Завдяки своєму новому десерту Прокопіо не тільки отримав французьке громадянство, але й ексклюзивну королівську ліцензію, видану королем Людовиком XIV, що зробило його на той час єдиним виробником замороженого десерту в королівстві.

На сьогодні джелато відомий в усьому світі, а виробництво проходить переважно в непромислових масштабах майстрами джелато — джелатер'є в джелатеріях. Окрім Італії великий обсяг джелато виробляється у Великій Британії, Франції, Німеччині та північній Європі.

Смаки

Традиційними смаками джелато вважаються ванілий, шоколадний, з ліщиновим горіхами, фісташковий, заварний крем, збиті вершки та страчателла (fior di latte джелато з крихтами шоколаду). Fior di latte («молочна квітка») — чисте морозиво без додавання смаку та яєць. До сучасних смаків відносяться ягоди, фрукти, сири, карамель.

Виробництво

Процес полягає в нагріванні інгредієнтів до 85 °С (185 °F) для пастеризації. Пізніше його знижують до 5 °С (41 °F) і змішують до бажаної текстури.

В процесі охолодження, інгредієнти періодично перемішуються та відправляються назад до морозильної камери.

У процесі «спринту» молоко або воду додають до інгредієнтів, які потім змішують і знов відправляють до морозильної камери.

Як і у випадку з іншим морозивом, цукор у джелато запобігає замерзанню твердих речовин, зв'язуючись з водою та перешкоджаючи нормальному утворенню кристалів льоду. Це створює менші кристали льоду і призводить до гладкої текстури джелато. Американські виробники джелато зазвичай підсолоджують сахарозою, глюкозою або інвертованим цукром, а також гуарову камедь (стабілізатор).

Дивитися також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.