Динкін Євген Борисович
Євген Борисович Динкін | |
---|---|
Евгений Борисович Дынкин | |
| |
Народився |
11 травня 1924 СРСР Ленінград |
Помер |
14 листопада 2014 (90 років) Ітака, штат Нью-Йорк, США |
Країна |
СРСР США |
Діяльність | математик, викладач університету |
Alma mater | МДУ |
Галузь | алгебра і теорія ймовірностей |
Заклад | Університет Корнелла і Central Economic Mathematical Instituted |
Ступінь | доктор фізико-математичних наук |
Науковий керівник | Колмогоров Андрій Миколайович |
Аспіранти, докторанти | Boris Rozovskyd, Онищик Аркадій Львович, Вінберг Ернест Борисович, Скороход Анатолій Володимирович, Nicolai V. Krylovd, Sabir Medzhidovich Gusein-Zaded, Valery Nicolayevitsh Tutubalind, Nikolay Chentsovd, Mark Freidlind[1], Michael Shurd[1], Fridrikh Karpelevichd[1], A. A. Yushkevichd[1], Igor Girsanovd[1], Alexander D. Wentzeld[1], Stanislav Molchanovd[1], Rafail Zalmonovich Khasminskiid[1], Michael I. Taksard[1], Yuan-Chung Sheud[1], Wei-Shih Yangd[1], Mikhail B. Malyutovd[1], Robert Joseph Vanderbeid[1], Avishai Mandelbaumd[1], Shagdar Luvsantserend[1], I. Z. Rozenknopd[1], L. V. Seryogind[1], V. A. Volkonskiid[1], K. E. Dambisd[1], E. V. Nolded[1], Sergei E. Kuznetsovd[1], Igor V. Evstigneevd[1], Sergei Mironovich Natanzond[1] і Patrick Russell Sheppardd[1] |
Членство | Американське математичне товариство, Національна академія наук США і Американська академія мистецтв і наук |
Нагороди | |
Динкін Євген Борисович у Вікісховищі |
Євген Борисович Динкін (11 травня 1924, Ленінград — 14 листопада 2014, Ітака) — радянський і американський математик, доктор фізико-математичних наук (1951). Відомий своїми роботами в області груп і алгебр Лі, а також у теорії ймовірностей. Член Національної академії наук США.
Біографія
Динкін жив у Ленінграді до 1935 року, коли під час «Великого терору» його сім'я була вислана в Актюбинськ (Казахстан), де двома роками пізніше його батько — юрист Борис Соломонович Динкін (1884—1937), уродженець Суражу, — був заарештований і розстріляний.[2] Проте в 1940 році Динкін вступив до МДУ і закінчив його (він не був призваний на війну через поганий зір). Учень А. Н. Колмогорова.
З 1954 року — професор механіко-математичного факультету МДУ. У 1967 році за підписання листа на захист Гінзбурга і Галанскова його звільняють з МДУ. Він переходить у Центральний економіко-математичний Інститут РАН, де працює за теорією економічного зростання і економічної рівноваги.
З 1976 року — в еміграції за кордоном. Його запрошує працювати Корнельський університет у місті Ітака, США. Пізніше, у 1993 році Динкін писав, що найприголомшливішим відчуттям у США було відчуття свободи і відсутності залежності від «великих і маленьких начальників», почуття, якого не відчував до еміграції[3]. У 1977 році Євген Борисович стає професором Корнельського університету.[4]
Помер Динкін Євген Борисович у лікарні в місті Ітака, штат Нью — Йорку, у віці 90 років.[5][6]
Основні роботи Динкіна в галузі груп і алгебр Лі, особливо напівпростих і компактних груп Лі. Також важливі його роботи в галузях теорії ймовірностей (марковських процесів) і математичної економіки.
Динкін - видатний діяч математичної освіти. Навесні 1945 року, будучи студентом-п'ятикурсником мехмату, Євген Динкін організував гурток для школярів на майбутній навчальний рік[7]. Із 1950-х років вів математичні гуртки при МГУ. У 1963 році Динкін організував при МГУ Вечірню математичну школу (ВМШ) (пізніше — Вечірня математична школа при Московському математичному товаристві). З 1964 року керував потоком і читав лекції в фізматшколі №2. З ініціативи Динкіна почав видаватися на ротапринті МДУ в 1965 і 1966 роках журнал «Математична школа» — предтеча «Кванта». Пізніше Динкіна змушують відмовитися від роботи зі школярами.
Робота в галузі математики
Динкін вважається рідкісним прикладом математика, який зробив фундаментальний внесок у двох дуже різних областях математики: алгебри та теорії ймовірностей.[8] Алгебраїчний період математичної роботи Динкіна був між 1944 і 1954 роками, хоча навіть у цей час тема ймовірностей була помітна.[9] Насправді, перша публікація Динкіна була зроблена в 1945 році, спільно з Н. А. Дмитрієвим, у якій вирішувались проблеми власних векторів стохастичних матриць. Ця тема була піднята ще на семінарі Колмогорова за темою ланцюги Маркова, у той час, коли Динкін і Дмитрієв були старшокурсниками.[9]
Теорія Лі
У той час коли Динкін був студентом Московського університету, він був присутній на семінарі Ізраїля Гельфанда на групах Лі. У 1944 році Гельфанд попросив його підготувати дослідження по структурі і класифікації полупростих груп Лі, заснованих на працях Германа Вейля та Бартель ван дер Варденa. Динкін знайшов документи, які було важко читати, і в спробі краще зрозуміти написане, він винайшов поняття «простий корінь» у кореневій системі. Він представляв попарні кути між цими простими коренями у вигляді діаграми Динкіна. Таким чином, він отримав чистий виклад класифікації комплексних полупростих алгебр Лі.[10] Згідно статті Динкіна «Структура полупростих алгебр Лі», написаної в 1947 р., Бертрам Костант писав:
У цій роботі, використовуючи тільки елементарну математику, і, починаючи з майже нічого, Динкін, блискуче і елегантно розробив структуру і механізм полупростих алгебр Лі. Те, що він здійснив у цій статті, повинно було прийняти езотеричну тему, і перетворитися в красиву і потужну математику.
- Бертрам Костант, «Вибрані праці», стор. 363
Теорія ймовірностей
Динкін вважається одним із засновників сучасної теорії Марковських процесів. Результати, отримані Динкіним і іншими учасниками його семінару в Московському університеті були зібрані в двох книгах. Перша з них, «Теорія марковських процесів», була опублікована в 1959 році і поклала основи теорії.
Одна година розмови Динкіна на 1962 Міжнародному конгресі математиків у Стокгольмі, була поставлена Колмогоровим, так як до еміграції, Динкіну ніколи не дозволялося їздити на Захід.[11] Ця розмова була названа «Марковські процеси і проблеми аналізу».
Деякі публікації
- Теорія марковських процесів. — Prentice-Hall, 1961.[12]
- Die Grundlagen der Theorie der Markoffschen Prozesse. — Springer Verlag, 1961. — (Grundlehren der mathematischen Wissenschaften, Band 108)[12]
- Марковські процеси. — Springer Verlag, 1965. — (Grundlehren der mathematischen Wissenschaften)
- Контрольовані марковські процеси. — Springer Verlag, 1979. — (Grundlehren der mathematischen Wissenschaften)
- Публікації О. Б. Динкіна в «Успіхи математичних наук»
- Динкін О. Б., Успенський В. А. Математичні бесіди. — М.-Л. : Гостехиздат, 1952. — (Бібліотека математичного гуртка)
- Динкін Є. та ін. Серія «Математична школа». Видавництво МГУ. 1965—1968.
Нагороди, членство в академіях
- Премія Московського математичного товариства, 1951
- Член Інституту математичної статистики, 1962
- Член Американської академії мистецтв і наук (1978).
- Член Національної академії наук США (1985)[13]
- Премія Стіла в номінації «за видатні досягнення протягом всієї кар'єри» (1993).
- Почесний член Московського математичного товариства (1995)
- Почесний доктор Університету П'єра і Марі Кюрі (Париж), 1997
- Доктор технічних наук (почесний доктор) Університету Warwick, 2003.[14]
- Почесний доктор Незалежного Московського університету (Росія), 2003
- Дійсний член Американського математичного товариства (2012)[15].
Див. також
- Діаграма Динкіна
- Діаграми Коксетера — Динкіна
- Формула Динкіна
- Система Динкіна
- Лема Динкіна
Посилання
- Євген Борисович Динкін (до сімдесятиріччя з дня народження
- Джон Дж. О'Коннор та Едмунд Ф. Робертсон. Динкін Євген Борисович в архіві MacTutor (англ.)
- Особиста сторінка Євгена Борисовича Динкіна на сайті Корнельського університету(англ.)
- Наукова біографія Динкіна на сайті Корнельського університету(англ.)
- The Eugene B. Dynkin Collection of Mathematics Interviews
Примітки
- Математична генеалогія — 1997.
- Колекція Євгена Динкіна: інтерв'ю з І. І. Пятецкий-Шапіро
- Notices of the American Mathematical Society, 40 , 975—977
- У Динкін, (2000, с. xv), Динкін стверджує: «Я приїхав до Сполучених Штатів з Радянського Союзу в 1977 році».
- Євген Борисович Динкін (Російська). Московський математичний центр безперервної освіти.
- Cornell Chronicle obit
- Тихомиров В. М.. Про Аліка (Фелікса Олександровича) Березіна // МЦНМО : сборник. — 2009. — С. 231. — ISBN 978-94057-458-3.
- Динкін, (2000, с. xi)
- Динкін, (2000, с. 385)
- Динкін, (2000, с. xiii,7)
- Динкін, (2000, с. 388)
- Blumenthal, R. M. Review: Theory of Markov processes by E. B. Dynkin & Die Grundlagen der Theorie der Markoffschen Prozesse by E. B. Dykin. Bull. Amer. Math. Soc. 68 (3): 176–178. doi:10.1090/S0002-9904-1962-10734-4.
- Євген Динкін. NAS.
- News in 2003. Warwick Mathematics Institute.
- List of Fellows of the American Mathematical Society (англ.). Архів оригіналу за 5 серпня 2013. Процитовано 17 серпня 2013.